Millised on raha teenimise võimalused keerulisel ajal?

SISUTURUNDUS

Maailmas on segased ajad ning töötus kasvab pea iga päev. Mitmed inimesed, kes on juba töölt koondatud või keda ootab antud teade, peavad tahest-tahtmata asuma uue ameti otsinguile. Sellegi poolest paneb mõtlema, millised võiksid olla (lisa)raha teenimise võimalused praegusel keerulisel ajal? Toome väikese ülevaate võimalikest raha teenimis võimalustest. 

Müü maha asjad, mida Sa ei vaja ega kasuta

On selge, et elame asjade ajastul ning tihtipeale ümbritseb meid rohkem asju, kui me tegelikult vajame. Sellepärast on oluline teha väike inventuur ning mõelda kapis oleva riideeseme või toanurgas vedeleva kodutarviku müümisele. Saad sel juhul kaks võitu korraga – rohkem vaba ruumi ning ka pisikese teenistuse. Vahet pole, kas müüd Facebooki marketplace’s või mõnes müügiportaalis, oluline on asjade müümisel meeles pidada arusaadavat ja ülevaatlikku tootekirjeldust ning kvaliteetseid pilte. Me kõik – tahame või mitte – ostame silmadega. Seetõttu on hoolikalt tehtud pildid koos filtri ja väikese fototöötlusega A & O. 

Osuta sõidujagamisteenust või hakka (toidu)kulleriks

Kriisi tipphetkel muutus toidu kojutellimine hüppeliselt. Just seetõttu, et inimeste kontakte oli vähem ning paljud meist viibisid enamuse ajast kodus. Eks mugava inimese elustiil on aastatega muutunud ka kordades laisemaks ning süüa ei viitsita enam teha. Pigem harrastatakse muid tegevusi nagu näiteks kasiino internetis, filmide vaatamine vms. 

Sestap on Eestis nii pakkujate kui tarbijate poolest väga jõudsalt arenenud toidukulleri teenus. Kõige populaarsemad pakkujad on teadupoolest Wolt, Bolt ja Tellitoit.ee. Küll aga leidub ka igasugu väiksemaid teenuseosutajaid. Muuhulgas ei pakuta kullerteenust ainult toidu kohale vedamiseks, vaid leidub ka muude asjadele keskendunud tegijaid. Näiteks Zitcity või CityBee veavad kuni 20kg väikseid esemeid. Täpselt samal põhimõttel nagu toitu – kuller tuleb pakile järele ning viib soovitud asukohta. 

Hakka vabakutseliseks ja paku mingisugust teenust

Nii mõnigi on vilunud mingis kindlas valdkonnas nagu kirjutamine, joonistamine, kujundamine, käsitöö, videote tegemine jms. Tänapäeval on väga loomulik, et näiteks emakeele õpetaja tegeleb põhitööst vabal ajal tekstide toimetamise või kirjutamisega. Või saksa keelt tudeeriv üliõpilane osutab tõlketeenuseid. Agentuuridel ikka juhtub olema nii, et mõnda konkreetset töölõiku ei jõuta ise teha ning seetõttu peab sisse ostma teenust kelleltki teiselt. Sestap on oluline olla aktiivne nii erinevates Facebooki gruppides kui ka ise kirjutades mõnele konkreetset teenust vahendavale büroole või agentuurile. 

Muuhulgas on ka erinevaid platvorme nagu lapsehoidmisteenust vahendav babysits.ee või lemmikloomade hoidmisteenust vahendav petify.ee. Need platvormid viivad kokku teenuse otsija ja osutaja. Sarnaseid gruppe leidub ka Facebookis. 

Lisaks on üks võimalus teenida raha ka väljakutsetes (challenge’tes) osaledes. Eestlaste arendatud platvorm ChallengeME kutsub kõiki osalema väikese tasu eest mõnes challenge‘s, näiteks parim loodusfoto või kõige ilusam auto. Kõige rohkem hääli saanud pilt/video võidab eelnevalt väljareklaamitud auhinnaraha. 

Müü käsitsi tehtud tooteid

Kui Sa püüad pilku hiilgavate käsitööoskustesga, siis on kindlasti hea võimalus panna oma oskused proovile ning maha müüa enda senised või planeeritud tooted. Teadupärast on Eesti turg väike, sestap tasub kindlasti mõni oma ese panna müüki portaali nimega etsy.com. Isegi siis, kui Sul pole ideid, mida valmistada, on seal toodud hetkel populaarsete toodete list. Selle järgi saad aimu, mida võiksid müüki paisata ning hea kasumimarginaaliga maha müüa. Sama põhimõte kehtib ka erinevate toitude kohta. Tõsi, toidu valmistajana pead omama küll mitmesugused lubasid ning õiguseid, kuid vast koduste hoidiste ja inimeselt-inimesele müües ei teki suuremaid probleeme. 

Otseloomulikult midagi müües tasub katsetada ka kodumaised kanaleid nagu osta.ee, soov.ee, kuldnebors.ee või siis tänapäeval aina aktuaalsemaks müügiplatvormiks muutuvad Facebooki marketplace ja teemaga seotud grupid. 

Eks kindlasti leiab mitmeid võimalusi veelgi, kuid meeles tasub pidada enda isiklikku tahet ja soovi miskit korda saata. Alati võib alustada ka enda ettevõtlust. Isegi, kui vahendid on napid, leiab alati võimalusi, kuidas oma idee ikkagi teoks teha. Vaja on lihtsalt head mõtet, tahet ja õigeid inimesi!

blog comments powered by Disqus