Millal Palamuse päästekomando suletakse, pole seni veel teada

Teada on, et Eestis paneb tänavu oma uksed kinni üheksa väikest päästekomandot, nende hulgas ka Palamuse. Millal see juhtub, Päästeamet ei ütle. Vooremaale teadaolevalt on räägitud 1. aprillist, 20. aprillist ja 7. maist.

Kindlat kuupäeva ei öelnud kolmapäeval Palamusel välja ka  Päästeameti peadirektori asetäitja Kuno Tammearu ega Päästeameti Lõuna Päästekeskuse juhi asetäitja Mart Haljaste.

Tammearu sõnul pole kuupäev paigas, sest otsust vastu võetud ei ole. Kui otsus langetatakse jaanuari lõpus, läheb komando kinni mai alguses.

Päästeameti juhtkond on jätkuvalt seda meelt, et enne, kui pole otsust allkirjastatud, pole ka Palamuse komandot kinni pandud.</span>

Vooremaale teadaolevalt on aga Palamuse komandos töötavatel meestel uued töökohad juba olemas. Osa neist asub tööle Jõgeva komandos, osa Tabiveres ja üks mees ka Mustvees.

Kuno Tammearu ütles, et Päästeamet on teinud analüüsi ning selle järgi peaksid ka suletavate komandode piirkonnas elavad inimesed saama jätkuvalt kvaliteetset teenust.

Analüüs on asutuse siseseks kasutuseks ja avalikkus sellest teadma ei pea. 

Kus ikkagi tekib päästevõimekus

Kvaliteet tähendab Päästeametile minimaalselt kolmeliikmelist päästemeeskonda, rõhutakse elupäästeteenusele ehk sellele, et meeskond suudab sukelduda põlevasse hoonesse ning päästa sealt inimesi.

Päästevõimekus peaks tekkima mitte komandos, vaid objektil. Päästeameti peadirektori asetäitja Kuno Tammearu jaoks võrdub päästevõimekus aga võimekusega komandos, sest päästeteenistus on valmisolekuteenistus. Kui on raske õnnetus, tuleb kohale mitu komandot. Nii saabki põlevasse hoonesse minna, sest elupäästevõimekus on olemas. Kuno Tammearu sellega ei nõustunud ning väitis, et ühe kuni 15 minuti jooksul peavad inimesed saama elupäästva teenuse.

Meeskond, kes tuleb kohale, on kohe võimeline minema ohtlikku keskkonda ja sealt inimesi päästma,” rääkis ta. Tammearu hinnangul kaotatakse palju aega, kui oodatakse teist komandot, et tekiks elupäästevõimekus. Kui aga talvel on teed lahti lükkamata, ei jõua mõnda kohta ka poole tunniga. 

Ettevõtjad võivad lahkuda

Miks suletakse just Palamuse komando, kus on sulgemisele minevatest komandodest kõige rohkem väljasõite, põhjendas Tammearu sellega, et see piirkond saab teenusega kaetud. “Palamuse katmine riikliku päästeteenusega ka pärast kohaliku komando sulgemist on täiesti aktsepteeritav, sest siia jõutakse 15 minuti jooksul,” kinnitas ta.

Maavanem Viktor Svjatõšev ütles, et tema esmaülesanne on maavanemana ja seadusest tulenevalt tagada maakonna tasakaalustatud areng. Kui nüüd tekivad elamiseks ja investeeringuteks ebaturvalised alad, siis sinna ei rajata enam elamuid ega investeerita. Järjekordse tugeva löögi saab regionaalpoliitika,” nentis ta.

Palamuse vallavanem Urmas Astel ütles, et osasid vallas tegutsevaid ettevõtjaid häirib kohaliku päästekomando sulgemine ning nad kahtlevad tootmise jätkamise otstarbekuses, sest turvarisk suureneb ning kindlustusmaksed samuti.

Päästeteenuse planeerimisel on kõige tähtsam inimene, tema elu ja tervise kaitsmine. Alles seejärel tulevad vara ja keskkond, mida me kaitseme. Sellest päästeteenuse planeerimisel ka lähtume,” märkis Tammearu.

i

HELVE LAASIK

blog comments powered by Disqus