Millal muutub mäng vägivallaks?

Nüüd võime küsida iseendalt, kus muutub mäng vägivallaks? Kus on piir? Piisab ühest tõukest ? ja tüli ongi käes. Kord naer, kord nutt. Kas saab seda muutlikkust lastele pahaks panna?

Mässumeelsus  saab märkustest vaid tuld
See ongi lapsepõlve suurim voorus ? olla spontaanne, avatud kõigele uuele. Ja kuigi sellega kaasneb tahtmatu vägivald, siis selle vastu ei saa meist keegi.

Loomulikult esineb ka teistsuguseid vägivallavorme. Tänapäeva massikultuur tähtsustab inimestele omast karjainstinkti kui ellujäämiseks ainuomast vormelit. Liigu mitmekesi, varja end tugevama eest, nõrgemaid kasuta ära.

Selline ürgne enesesäilitamine on «IN». Selline pseudokampades käimine (mängime, et elame karmis getos, samal ajal on peaaegu kõigil kodus ootamas soe söök ja pehme voodi) ongi kõige ohtlikum.

See mäng väljub tihti kontrolli alt.

Lapsed tunnetavad ennast renegaatidena. Ja kui keegi teeb neile märkuse, et ärge olge niisugused, siis saab mässumeelsus sellest tuld juurde ja vägivallani (kui tugevama, st. vanema inimese vastu ei saa, siis jõhkrutsen endast nõrgemaga) jääb ainult üks väike samm.

Kooli tasandil saaks eelpool kirjeldatut ohjeldada vist ainult õpilasomavalitsus ja vanemate klasside õpilased. Nad ei kuulu veel täiskasvanute maailma ja omavad teatud respekti.


Vanemad õpilased saavad ohjeldada
Loomulikult eeldab see, et need õpilased omaksid juba täisväärtuslikku ja küpset vaadet elule. Et nad oskaksid noorematele nõu anda. Sest mis see kampades käimine muud on kui turvaline viis eneseotsinguteks. Loomulikult saab siin aidata ka täiskasvanud inimene, kes suudab laskuda lastega ühele mõtlemistasandile, kuid jääda samas iseendaks ning avada noorele inimesele uued eluväärtused, mis ei väljendu läbi vägivalla.

Elu on mäng. Mängud väljuvad mõnikord piiridest. Kuidas saavutada õiglast ja vägivallavaba elu, selle üle me võimegi arutlema jääda. Lõpetuseks tahaks välja hüüda slogani, mis käib noorte hulgas hetkel valitseva hiphop-kultuuri juurde: «Respect All Ya Good People! Peace!»  ehk maakeeli: “Austan teid kõiki, head inimesed! Rahu!”

HEIGO TEDER
Jõgeva Gümnaasiumi huvijuht

blog comments powered by Disqus