“Mikumärdi” läheb pärast esietendust tuurile

 

Tuleval teisipäeval esietendub Jõgeva alevikus noortekeskuse ja sauna taga Hugo Raudsepa igihaljas komöödia “Mikumärdi”. MTÜ Jõgeva Linna Teater poolt välja toodav lavastus läheb kohe pärast esietendust ringreisile mööda Jõgevamaa valdu. Üks etendus antakse ka Mustvee linnas. Kõikjal saab lavatükki vaadata tasuta.

“Tahtsime “Mikumärdi” välja tuua juba mullu, kui möödus 130 aastat selle autori, Vaimastvere kandist pärit näitekirjaniku Hugo Raudsepa sünnist, aga siis jäi see mitmel põhjusel tegemata. Loodetavasti ei pane kadunud näitekirjanik pahaks, et teeme talle oma austuskummarduse aasta pärast juubelit,” ütles MTÜ Jõgeva Linna Teater eestvedaja Janek Varblas.

“Mikumärdi” sai Raudsepal valmis 1929. aastal ning kujunes Eesti kirjandus- ja teatrimaastikul märgiliseks teoseks. Tekkis isegi terve plejaad “mikumärditsejaid”, kes püüdsid külakomöödiaid “treides” Raudsepa “Mikumärdiga” saavutatud edu korrata, ent paraku tulutult.

“Mikumärdi” tuuakse välja Eve Somelari lavastajakäe all. Eve on tuntud hea karakternäitlejana, ent ka lavastajatööd ei tee ta esimest korda. “Mikumärdi” lavakujundus ja kostüümid valmisid Janne Vaabla juhtimisel. Talle oli toeks teatrikunstniku haridusega Natalia Gonchar Venemaalt Omskist.

“Dekoratsioonid on meil seekord päris uhked,” ütles Janek Varblas. “Ja näitlejad kasutavad peamikrofone, nii et tekst on publikule hästi kuulda.”

Näitlejatena teevad lavastuses kaasa Rein Annuk (Jaak Jooram), Laile Sukk (Mimm Soekarask), Terje Kärmas (Maret), Rein Karu (Juhan), Susan Kolde (Silvia), Gunnar Vasemägi (Ants), Tiiu Karu (Maie), Indrek Uusmaa (Jüri) ja Janek Varblas (Aadam Seeliohw). Osa lavajõude on n-ö laenatud: Rein Annuk Vilde Teatrist ning Terje Kärmas ja Susan Kolde Palamuse amatöörteatrist. Viimasel ajal vaatavadki harrastusteatrite lavastajad laiema pilguga ringi ning kutsuvad julgemalt külalisnäitlejaid, kui oma trupis sobivat tüüpi pole.

Lavastust valmistati Jõgeva Linna Teatris ette juba päris pikka aega, otseselt proosvide tegemiseni jõuti mai keskpaigas. Ning selles, et lavastus esietenduseks lavaküpseks saab, oli Janek Varblas juba ette kindel. Etenduse ajaks tuuakse publiku jaoks kohale pingid, ent vaatajate arvu on üsna raske ennustada, seepärast oleks tark siiski mingi istumisalus kaasa võtta. Ning vaatamata sellele, et piletit osta ei tule, võiks ikkagi veidi raha kaasa võtta, sest müügil on ajaleht Mikum@rdi Sõnumid ja vaheajal saab puhvetist suupärast soetada. Kuigi näidendi teksti on pisut kärbitud, kestab etendus koos vaheajaga ikkagi umbes kaks tundi.

“Mikumärdi” väljatoomist ja ringreisi toetavad Leader-programm, Eesti Kultuurkapital, ParimPidu.ee, Udu talu, AS Seitung ja OÜ Vali Press. Ringreisi esimesed etendused toimuvad Puurmani lauluväljakul (16.07), Palamuse laululaval (17.07) ja Pajusi mõisa pargis (19.07).

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus