Miks on kiiruisutamine põlu all?

Just nii võiks küsida rahvusringhäälingult ja ka mõnelt suurelt paberväljaandelt, sest Eesti eelmise aasta parima naissportlase Saskia Alusalu osalemised tiitlivõistlustel on meie niigi suhteliselt saavutustetühjas talispordis jäänud sisuliselt märkamatuks.


 ERR-i sporditoimetuse pisut kummalistele või kallutatud eelistustele spordialade vahel on viimasel ajal mitut puhku viidatud. Jättes siinkohal üldisema pildi analüüsi kõrvale, keskendun meie maakonna elanikke kõige enam puudutavale kiiruisutamisele. Alale, mille liider Saskia Alusalu sõitis möödunud taliolümpial välja eestlaste parima koha ja kus meie tippsportlane valiti spordiaasta lõppedes Eesti parimaks naissportlaseks.

Lisaks taliolümpiale on aga Saskia ja Eesti meeste esinumber Marten Liiv startinud veel mitmel teiselgi tiitlivõistlusel ja stardivad ka lähitulevikus. Viimati tegid meie tippsportlased kaasa EM-võistlustel Itaalias. Tiitlivõistlusel, kuhu lubati üldse starti 16 naist ja 20 meest. Ainult maailma tipptasemel tegijad.

Siinkohal tuleb lisada, et kiiruisutamine ongi talialadest üks tihedaima konkurentsiga spordialasid. Ja meie omad sportlased on nendel võistlustules. Aga sellele vaatamata ei kipu meie spordireporterid neid võistlusi kohapealt kajastama. Veelgi enam. Isegi ei vaevuta telefoni teel kommentaare võtma.

Mis siin veel rääkida kiiruisutamise MK-sarja etappidest, mis kaovad üldse kuhugi reauudiste vahele. Veel mõned aastad tagasi ei pidanud päevalehed neid vajalikuks üldse kajastada. Ehmatav oli lugeda ühe suurlehe kommentaari lõppenud EM-võistluste kohta, et meie uisutajad esinesid keskpäraselt.

Tule taevas appi: ainult 16 Euroopa parimat lubatakse starti ja meie parim naissportlane saavutab seal oma senise karjääri kõrgeima koha (13.) suures mitmevõistluses. Ja see on keskpärane. Samas ei jõuta ära usutleda laskesuusatamise tavalisel MK-etapil 56. koha saanud sportlast. Enne ja pärast starti. Või siis järjekordselt ringi sisse saanud ja rajalt maha võetud teatevõistkonda.

Tundub, et meie uus rahvusala ongi laskesuusatamine, sest see täidab rahvusringhäälingu kassat. Sügisest kevadeni nädalast nädalasse söögi alla ja söögi peale. Esmaspäevast kolmapäevani eelreklaam ja sealt edasi nädalalõpuni ülekanded ja intervjuud. Ja siis jälle otsast peale.

Tegelikult on neid usutlusi meie laskesuusatajatega veidi piinlik vaadata ja kuulata. Tundub, et piinlik on nii küsijal kui ka vastajal. Sest tulemusi ju pole millest rääkida. On ainult aastast aastasse korduvad lootused. Aga lootus on tippspordis kõige väikseim abimees. Näiteks murdmaasuusatamises lõpetati välisülekanded ära, kuna meie sportlastel MK-etappidel enam punktikohtadele asja polnud. Laskesuusatajad ei küüni aga vaatamata punktipiiri langetamisele sellelegi tasemele.

Samas kui kiiruisutamises ei paelu telemaastikku isegi tiitlivõistlused, kuhu meie tipud on stardiõiguse saanud.

TIIT LÄÄNE,

spordiajakirjanik

blog comments powered by Disqus