Miks nad sülitavad?

Vahel vaatan oma jalge ette asfaldile ja imestan, kuivõrd kirju see on veel kuivamata süljeplärakatest. Ega neid ju mõne aja pärast märkagi, tuul, päike ja vihm teevad oma töö… Prahti meil üldiselt maha ei visata, suitsukonisid ei kustutata ka enamasti  kinganinaga, jättes jäänuki teele vedelema. Aga tatistamine nagu polegi keelatud, seda ei pea kojarahvas nagu Tammsaare romaanis nimetatud, kokku pühkima? Prügi ju pole? Ennast paneb imestama, kust inimesed selle võtavad, mida nad välja sülitavad! Ise ei suudaks küll sülitamisvõistlustes osaleda, sest mul süljenäärmete toodangut üle ei jää! Aga parimate veinide väljaselgitamist on nimetatud ka sülitamisvõistluseks, sest degusteeritud suutäied tuleb välja sülitada! On kirsikivi, seemnete, ninast kummikommi välja sülitamise võistlused, need nagu ajaviitmise ettevõtmised, mis püüavad originaalsusega lüüa!


Tegelikult on küsimus rögas? Foorumitest selgub, et paljudel tuleb klomp kurku, küsivad, et miks ja kuidas… Hingamisteed tuleb hoida puhtana. Köha puhul tuleb kurk rögast puhtaks köhida, pole tähtsust, kas see neelatakse alla või sülitatakse välja, on kirjas arsti nõuannetes. Nakkuse leviku tõkestamiseks tuleb aevastades ja köhides suu katta taskurätiga ja see visata prügikasti. Aga kui röga lajatada jalge ette, siis võivad ju haigusetekitajad kuivamise käigus sissehingatavasse õhku sattuda!

Kooliõpikust on meeles, et tuberkuloosipisikud hävivad päikese käes ruttu, 1,5 tunni vältel, tänavatolmus aga säilivat kümme päeva! Ja vees säilivad 150 päeva! Pole sellest tiisikusest meedias eriti juttugi? Pole ta kadunud kuskile, alles mu korralik õppiv 20-aastane tuttav veetis õige mitu kuud tuberkuloosihaiglas!

Köha võib tekitada külmetus, bronhiit, suitsetamine või õhusaaste. On palju õpetusi, mil moel köha vältida, tihti on keelatud kohv, piimatooted, magus ja rasvane toit. On palju soovituslikke toiduaineid: porgandid, datlid, mandlijahupuder, pirnimahl, seakops, sealiha, õunad, mesi, rõigas, rohelises tees keedetud munad, lumepirnid, kanaliha, apelsinid, maapähklid, papaia… ja hoidku taevas, vähese kristallsuhkruga vees keedetud kaks värsket puhastatud varblast! Tõsi, see nimekiri on pärit hiina tervishoiu saladustest…. Aga tõsiseltvõetavad on ju mesi, ingver, küüslauguküüned toorelt, mis on võimas bakterite hävitaja ja röga väljutaja.

Ei soovitata suitsetada. Ei märka, et vähem suitsetatakse! Vahel tänaval näen väga soliidseid naisi ja mehi, suits näpus! Köha profülaktikaks olgu rind soe ja värske õhu sissehingamise ülemist piirnormi pole!

Olen märganud kaaskõndijatest mõnda, kes iga natukese aja pärast sülitavad, nagu oleks see neile sisse programmeeritud. Hiljuti sõitis linnaliinibussis gümnaasiuminoormees, rulalaud kaasas, eks treeningule vist? Bussist maha astunud, lärtsatas võimsa pläraka otse oma jalgade ette, võinud siis vähemalt rohusele teeservale minna! No isegi sportlased…

EHA NÕMM

blog comments powered by Disqus