SISUTURUNDUS
„Rege rauta suvel, vankrit talvel,“ on vanasõna, mida oleme kõik kuulnud. Ja kui mõned ütlused on ajaga vananenud, siis vähemalt see vanasõna oli tõsi nii sada aastat tagasi kui ka praegusel ajal. Piisava ajaga ettevalmistamine on lihtsalt kordades mugavam ning kokkuvõttes säästlikum lahendus, kui jooksu pealt lahenduste leidmine.
Viimasel ajal on aina rohkem olnud juttu eesootava talve energiakriisist, kerkivatest toiduhindadest ning ootamatutest olukordadest. Kindlasti väga vajalik info ja väga vajalikud asjad, millele mõelda, ent talveks tasub valmistuda ja ette mõelda ka teistes valdkondades. Mõnikord on vaja pisut pikemalt ette planeerida, ehk midagi tellida, osta või ka ennast töö- ning meistrimeeste graafikusse mahutada. Just seetõttu tasub juba nüüd sellele mõtlema hakata, et vajadusel oleks aega ka tegutsemiseks.
Vaata üle oma õuealad
Aiamööbli valimisel soovitatakse ühena esimestest asjadest arvestada sellega, kus hoiustad aiamööblit väljaspool kasutamishooaega. Kuigi praegu võib tunduda, et suvehooaeg on alles algamas, siis kahjuks kipub aeg lendama. Pilguta paar korda silmi ja ongi käes sügisesed pimedad ilmad. On aga väga kahju, kui on võetud tarbimislaen kvaliteetse ja kalli aiamööbli soetamiseks, ent vale hoolduse tõttu ei kesta see paarist hooajast kauem.
Tee juba nüüd vähemalt mõtteis nimekiri, milline aiamööbel ja millised aiatarbed on vaja külmemateks ilmadeks varju alla tõsta. Selliselt saad mõelda sellelegi, kuhu need üldse mahuvad ja kas oleks vaja ruumi juurde tekitada. Ära unusta, siia alla käivad ka laste mänguasjad!
Mööbli ja muu kraami karmide ilmastikuolude eest kaitsmisele on vaja mõelda ka neil, kel pole terrassi või aeda, vaid on rõdu. Mitte kõik valitud mööbel ja aksessuaarid ei tule toime külmemate kraadide ja niiskusega. Jättes need ilmastikuolude meelevalda, võib tulemuseks olla see, et järgmisel aastal on asjad kasutuskõlbmatud.
Ära unusta transpordivahendeid
Autoomanikele on aastaaegade vaheldumiseks valmistumine võrdlemisi tuttav. Hiljemalt 1. detsembrist suverehvide talverehvide vastu vahetamine on juba seaduse järgi kohustuseks. Kõik muu talveks ettevalmistumine ei ole aga enam seaduses kirjas, vaid on iga autoomaniku enda vastutada ning otsustada. Siinkohal peab ette mõtlema ka seetõttu, et vajalikud hoolduskulud võivad olla ootamatult suured ehk kasutusele on vaja võtta krediidikonto või kasutada eelnevalt varutud sääste.
Kui ei oska kohe kuidagi millestki alustada, siis pea meeles, et kõik autos ringlevad vedelikud peavad olema õigeaegselt vahetatud. Enamikku neist on vaja vahetada kindla aja möödumisel või kilometraaži täitumisel. Aga on ka aastaaegadest sõltuvaid vahetusi. Näiteks tuuleklaasi puhastusvedelik. Suviseks kasutamiseks mõeldud tuuleklaasi puhastusvedelik võib lihtsalt ära külmuda. See ei muuda mitte vaid tuuleklaasi puhastust võimatuks, vaid võib tekitada ka remonti vajavaid probleeme.
Tuuleklaasi puhastusvedeliku vahetamisega samaaegselt tasub üle vaadata kojamehed. Kulunud kojamehed on mõttekas välja vahetada, et tagada hea nähtavus ka kõige vastikumate ilmastikuoludega. Samamoodi pööra tähelepanu uksetihenditele. Määrimise või tihendite väljavahetamisega viivitades on palju suurem tõenäosus, et auto jääb mõnel külmal hommikul kasutamata, sest uksed on lihtsalt kinni külmunud!
Unustatud kunst ehk hoidistamine
Hoidistamine ei ole midagi, mis on mõeldud vaid vanaemadele-vanaisadele. See on suurepärane võimalus, kuidas veeta huvitavalt aega ning kuidas samal ajal talvel natukenegi raha säästa. Jah, kui tahta terveks talveks kelder täis laduda, siis see võib osutuda ootamatult kulukaks. Eriti esimestel aastatel, kus alles õpid ja kõik hoidistamiseks vajalik on tarvis alles soetada. Võib aga rahulikumalt võtta ning mõelda sellele, kuidas hoidistamine on talvise toidulaua täienduseks.
Kellel enda aiamaad pole, tasub ringi vaadata. Õigel ajal võib turult leida soodsaid puuvilju-juurvilju-maitseürte-marju. Tihtipeale võivad su ümber olla sõbrad-tuttavad, kellel on ootamatult suured aiad, ning kes avavad hea meelega oma aiaväravad, et viljad maha mädanema ei jääks. Ja muidugi rabad ning metsad koos seal kasvavate saadustega! Hoiusta sügavkülmikus, marineeri või tee moosiks või kompotiks! Samamoodi võid mõelda supipõhjade või salati ettevalmistamisele. Nagu näha, siis võimalusi jagub ja mida varem hakkad ette mõtlema, seda rohkem saad neid võimalusi ära kasutada.