Mihklikuu jäi jahedaks, vihmasajud lakkasid

Mihklikuu keskmine õhutemperatuur jäi Jõgeval viimase 86 aasta keskmisest ligi kraadi võrra madalamaks. Vihma sadas kuu kestel tavalisest ühe kolmandiku võrra vähem, kusjuures enamik sademetest tuli esimese kümne päevaga. Efektiivset soojust kogunes kuu jooksul 145 kraadi, mis jääb keskmisest ligi 30 kraadi vähemaks.

 

September algas külma ööga. 1. septembril oli madalamates kohtades maa paiguti hallast valge. Edasi ilm uuesti soojenes ja kuu esimene kümmepäevak kujunes tavapärasest ligi kraadi võrra soojemaks. Maksimaalsed õhutemperatuurid tõusid maakonnas 19…22 kraadini, öösiti oli sooja 8…14 kraadi.

Väga sajuse augusti järel jätkusid sagedased vihmad. Mihklikuu esimese kümmepäevakuga sadas maakonnas 38 kuni 56 millimeetrit, mis on 60…80 protsenti kogu septembrikuu tavapärasest sademete summast. 

Vihmad takistasid põllutöid

Põldudel ootas küps teravili koristamist ja kippus suure niiskuse tõttu peas kasvama minema. Püüti koristada sadude vahel ja kogutud märja vilja kuivatamiseks kulus rohkesti energiat.  Sageli ei kandnud põllud kombaine ja kiirustajatel tuli masinaid mudast välja aidata. Põllule tekkisid sügavad roopad. Madalamates kohtades püsis vesi paiguti viljapõllul loikudena pikemat aega.

Lisaks teraviljakoristusele vajas juba augusti lõpuks pealsed kaotanud kartul võtmist ning uus taliteravili külvamist, aga vihmad ja märg muld takistasid tööd.

11. septembrist sajud lõppesid ja ülejäänud kuu jooksul tuli vihma ainult mõne millimeetri jagu. Teisel kümmepäevakul oli ilm pilvine ja jahe. Temperatuur kõikus ööpäeva kestel vähe. Päeval mõõdeti õhus 8…11 kraadi ja öösel 2…8 kraadi sooja ning ööpäeva keskmine õhutemperatuur jäi tavapärasest kolme kraadi võrra madalamaks. Põllud tahenesid. Koristati teravilja, rapsi ja kartulit. Mullale tekkis koorik, mis takistas vihmasadude vahel külvatud taliteraviljade tärkamist. Kuu keskpaiku hakkasid puude lehed värvi muutma. 

Viimane kolmandik tõi soojema ilma

Mihklikuu viimane kolmandik oli päikesepaisteline ja eelnenust soojema ilmaga. Päeval tõusis temperatuur õhus 13…18 kraadini. Selgete öödega toimus kiire jahtumine ja hommikuks langes temperatuur maapinna lähedal nulli lähedale või alla selle. Tihti oli rohi hommikuti hallast valge. Kõige külmem oli 30. septembri varahommik, kui õhus mõõdeti Jõgeval -2 kraadi, kahe sentimeetri kõrgusel mulla kohal -3…-4 kraadi ja rohu kohal -6…-7 kraadi.

Neil öödel, kui taevas oli pilvedega kaetud, öökülma ei esinenud — õhus oli sooja 7…8 kraadi. 28…29. septembril sadas vihma, mis muutis mullakooriku pehmeks. Peaaegu vihmata periood oli väldanud enam kui kaks nädalat.

Maastik oli kuu lõpuks muutunud värvikirevaks. Lehtede värvumine algas puudel tänavu keskmisele lähedasel ajal. Vähesed kuu esimesel dekaadil külvata õnnestunud taliviljaorased rohetasid, hilisemad külvid alles hakkasid tärkama. Samuti rohetasid erksalt talirapsipõllud. Kuu esimestel päevadel külvatud taliteraviljad olid kuu lõpuks jõudnud teise kuni kolmanda lehe arengufaasi.  

Oktoobris võib tulla esimene lumi

Milline on olnud oktoobrikuu ilm Jõgeval viimase 86 aasta vaatluste järgi? Keskmiselt on mõõdetud õhus kuu alguses päeval sooja 11…12 kraadi ja kuu viimastel päevadel 5…6 kraadi. Kuu absoluutseks maksimumiks on mõõdetud 20,8 kraadi (1981. a).

Oktoobri teisel poolel on ööpäeva keskmine õhutemperatuur langenud harilikult püsivalt alla 5 kraadi, mis lõpetab taimekasvuperioodi. Öökülmad sagenevad tavaliselt kuu jooksul ja muutuvad tugevamaks. Kõige madalamaks õhutemperatuuriks on mõõdetud oktoobris –18,5 kraadi (1926. a). Lähiminevikus mõõdeti -15,7 kraadi 2002.  ja -14,2 kraadi 2003. aastal.

Enam kui kolmandikul vaatlusaastatest on moodustunud oktoobris esimene ajutine lumikate, kusjuures maksimaalne lume paksus on ulatunud 10 sentimeetrini (1926. ja 1973. a). 1941. aastal jäi 27. oktoobril moodustunud lumikate maha kogu talveks. Kuu sademete summa on kõikunud 8 millimeetrist (1951. a) kuni 154 millimeetrini (1938. a), keskmine on 65 millimeetrit.

Laine Keppart,

Jõgeva SAI agrometeoroloog-ekspert

blog comments powered by Disqus