Mihkel Tikerpalu toob lapsepõlvenostalgia lavalaudadele

Näosaate viimase hooaja finalist, artist ja näitleja Mihkel Tikerpalu laseb algaval sügisel lendu fantaasia ning mängib teatrilaval lapsepõlve lemmikmänguasja, plastiliiniga.


Koostöös lavastaja Karl Sakritsaga Eesti Noorsooteatrist seatakse lavale lastekirjaniku Heljo Männi jutustus „Topo-Ropo“. Lugu rändab mööda Eestit ning pakub vaatamis- ja osalemisrõõmu nii suurtele kui väikestele.
1968. aastal kirjutas Heljo Mänd jutustuse „Topo-Ropo“, mis tõstab fookusesse plastiliini – mänguasja, milles on peidus kõik, mis võimalik, ja enamgi veel, millest saab meisterdada lihtsamaid kalakesi ja ka keerulisemaid fantaasiamaastikke. MTÜ TikerKultuuri lavastuses seiklevad näitleja Mihkel ja vaatajad nii sügaval merepõhjas kui valgusaastate kaugusel kosmoses, kohtudes tuntud ja tundmatute elukate ja tegelastega.
Lavastuse loojad soovivad näidata, et mängu käimalükkamiseks ja fantaasia lennutamiseks piisab vähesest ning selleks tarvilik loovus on meis kõigis olemas. See on oluline tõsiasi, mis tänases tehnoloogiat ja ekraane täis maailmas kipub tahaplaanile jääma või sootuks ununema.
Lavastaja Karl Sakrits on lavastuse kohta öelnud: „Oskus unistada, fantaseerida ja oma kujutluspildi abil uut reaalsust luua näib laste seas lugemuse ja lugemise populaarsuse vähenemisega kahanevat. Ka mänguasjad muutuvad aina spetsiifilisemaks, müües eelkõige seetõttu, et baseeruvad mõnel populaarsel filmil. Seda ei saa lastele ette heita – täiskasvanud on need, kes lastele neid väga spetsiifilisi mänguasju müüvad ja ostavad.
Kõrvalt vaadates tundub, et puutoikas enam hobust või mõõka ei nähta. Nüüd peab toigas olema hööveldatud ning selle otsas roosa vatiini täis pea, kirju lõng lakaks. Seda muidugi juhul, kui üldse päris ese mängimiseks kätte võetakse, mitte ei klammerduta ninapidi ekraani. Sest kõik virtuaalne on ju realistlikum kui päris elu. „Topo-Ropo“ on mäng – poisi fantaasialend. Valitud vahend – plastiliin – on üks tänamatult unustusse jäänud mänguvahend. Loodan selle loo kaudu noores vaatajas taaselustada lugude väljamõtlemise ja jutustamise tahet ning anda inspiratsiooni unistamiseks.“
Plastiliinimehike Topo-Ropo astub esimest korda publiku ette 18. oktoobril Tallinnas Von Glehni Teatris ning seikleb seejärel kuni detsembrini Tallinnas, Vastseliinas, Haapsalus, Jõgeval, Otepääl, Väike-Maarjas ja Loksal.

VOOREMAA

blog comments powered by Disqus