Mihkel Kukk vahetas oda jalgpalli vastu

Jõgevalt pärit spordimees Mihkel Kukk on oma põhiala odaviske mõneks ajaks tagaplaanile jätnud ning keskendunud rohkem jalgpallile, aidates teises liigas kodukandi klubi Jõgeva SK Noorus. Siiski ei jäta odaviskevõistlused teda külmaks ning tippsporti naasminegi pole välistatud.

 

Paar aastat tagasi odaviskajana Eestis tipus olnud ning Pekingi olümpial osalenud Mihkel Kukk pole viimasel ajal sellele alale keskendunud. “Talvel üritasin veel mingit trenni teha, kuid siis nägin, et see on lünklik ja ei olnud motivatsiooni edasi treenida,” rääkis ta.

Sel suvel on Mihkel paaril korral oda kätte võtnud, kuid aktiivselt ta odavisketrenniga enam ei tegele. Tipptasemel spordi tegemiseks ja samal ajal tööl käimiseks ning kooli lõpetamiseks aega ei jagunud. Viimane odaviskevõistlus oli tema jaoks eelmise aasta augustis, kus tulemus jäi üsna kasinaks. “See ei vääri isegi mainimist, oli seal seitsmekümne meetri kandis,” rääkis ta viimasest võistlusest, nentides, et viskevorm oli selleks ajaks täiesti kadunud.

Kevadel sai Mihkel Tallinna Tehnikaülikoolis kätte teedeehituse magistrikraadi. Tööd annab talle praegu Tallinna Teede aktsiaselts, kus ta on ehitusdivisjonis meistriks. “Tööl on kohati füüsiliselt päris raske, trenni jaoks ei jäägi enam jaksu,” tunnistas ta. Teisalt on mõistetav, et kesise vormiga sporti tehes paraku leiba lauale ei too ning püüda samaaegselt viskevormi parandada ja täiskohaga tööl käia pole ka mõeldav.

Jõgeva jalgpallimeeskonnas on Mihkel mänginud ka enne odaviskes suurte tulemuste tegemist.

 “Olin võistkonnas 2004. või 2005. aastast ja mängisin siin kuni 2008. aastani. Siis hakkas oda liiga hästi lendama ja ei julenud enam odaviskehooajal jalgpalli mängimisega riskida, sest vigastused on kerged tulema,” rääkis noormees. Sel aastal tuli Mihklil mõte uuesti jalgpallimeeskonnaga liituda. “Helistasin poistele, et kas on võimalik uuesti võistkonnas mängida ja nii ta läks,” märkis ta.

 

Sada kilo on jalgpalli mängimiseks palju

Meeskond koos trenni ei tee, kõik mängivad hobikorras. Samuti ka poolkaitsja kohal palliv Mihkel, kelle põhielukohaks on ikkagi Tallinn. “Eks mõned mängud peetakse Tallinna ümbruses, siis seal võtan osa. Et mängud on peamiselt nädalavahetustel, siis sõidan kodumängudeks Jõgevale.”

Oma vormi ta väga heaks ei hinda, kuigi sõnas, et “vana rasva pealt” kannatab teise liiga tasemel mängida küll. “Eks see üldfüüsis on ikka kehvakene, võhma on vähe ja jalgpalli jaoks on ligi sada kilo kehakaalu natuke palju, aga noh, saab hakkama,” kommenteeris ta.

Oma üldfüüsilist vormi parandab Kukk jõusaalis treenides ning jooksmas käies. “Füüsise parandamiseks peaks tegelikult süsteemsemalt treenima, aga saan nii ka hakkama. Saaks rohkem trenni teha, oleks ka mängudel lihtsam. Kiirust on piisavalt, kuid tehnika võiks parem olla. Aga teise liiga tasemel saan nende oskustega hakkama ja füüsisega kompenseerib ka palju,” kinnitas ta.

Praeguse Nooruse koosseisu kohta jagus Kukel piisavalt kiidusõnu. “Minu meelest mängib praegu Nooruse üks tugevamaid punte,” avaldas ta arvamust. Noorus on ka korra varem teise liigasse tõusnud ning siis oli samuti Kukk neil abiks.

 “2006. aastal jõudsime ka teise liigasse, kuid siis tuli loobuda raha puudumise tõttu.”

Hooaeg on Noorusel kulgenud tõusvas tempos. Alguses kogunes suur hulk kaotusi, kuid nüüd on seis nende jaoks üsna paljulubav. Neljateistkümne võistkonna seas asutakse seitsmendal kohal. Klubi treener Igor Orlov rääkis hooaja algul, et peamine eesmärk on liigasse püsima jääda. See eesmärk on juba üsna kindlalt täidetud. Veel paar kohtumist enne hooaja lõppu pole võimatu ka tõus esikolmikusse. Kolmandast kohast lahutab neid vaid neli punkti, kuid poodiumikohtade noolijaid on teises liigas veelgi.

 “Vahe ei ole suur, peame ise oma võimalused ära realiseerima, mängima seda mängu, mida suudame, ja ei tohi end lõdvaks lasta. Üks kohtumine läks nii, et läksime 3:0 juhtima ning siis andsime edu käest,” analüüsis poolkaitsja kohal mängiv Mihkel Kukk, kes kinnitas, et võtab jalgpalli mängimist tõsiselt ning jalgpallimurule niisama päeva õhtusse veeretama ei lähe.

 

Kergejõustikuvõistlused jalgpallimatšidest põnevamad

Jalgpalli ja odaviset Mihkel Kukk omavahel võrrelda ei soovi ning ei oska ka ütelda, kumb talle meelepärasem on. “See hooaeg mul pole olnud motivatsiooni odaviskega tegeleda, seega praegu pakub mulle jalgpall rohkem pinget. Kui odaviskes tulevad hea tulemused, siis loomulikult on see tähtsam.”

Kuigi Mihklil endal pole praegu aega ega motivatsiooni odavisketrenni teha, suhtleb ta teiste odameestega endiselt ning hoiab neile võistlustel pöialt. Loomulikult ei jäänud vaatamata ka augustis Moskvas peetud kergejõustiku MM ja odavise, kus eestlastest olid võistlustules Risto Mätas ja Liina Laasma.

“Mätas tegi oma tulemuse ära, kuigi üllatus jäi tulemata. Tal oleks väikest hüpet vaja, et kõrgemas mängus kaasa lüüa. Praegu stabiilselt 80-81 meetrit visates ongi tema laeks MM-il saadud kaheksas või üheksas koht. Liina veel areneb. Eks tulevikus näha ole, palju sõltub ka sellest, kas tal õnnestub vigastusi vältida, eeldusi on kuuekümne viie meetri ületamiseks, aga seda on raske prognoosida, samas on potentsiaal tal olemas,” hindas Mihkel.

Tema arvates on selliseid kujusid nagu legendaarne Andrus Värnik raske leida. “Eks neid loodulapsi võib igal ajal kusagilt välja ilmuda, kuid praegu pole näha, et kellestki võiks järgmine Värnik saada,” nentis ta.

Mis puutub võistluste vaatamisse, siis eelistab Mihkel Kukk jälgida ikkagi kergejõustikuvõistlusi, kuigi ka jalgpalli tiitlivõistlused ei jäta teda külmaks. Osalt on asi ka selles, et kergejõustikus on eestlased tiitlivõistlustel nii mõnelgi alal medalikonkurentsis või vähemasti kõrges mängus, kuid meie jalgpallikoondisel on tiitlivõistluste finaalturniirini veel pikk tee käia. Jalgpallimängudest meeldib Kukele jälgida näiteks Inglise kõrgliigat ning seal ei kuulu tema sümpaatia klubihiidudele nagu Chelsea, Liverpool või ManU, vaid pigem hoiab ta pöialt väikestele heal tasemel klubidele, kel finantsvõimalused on piiratud, kuid mängivad rikaste klubidega nagu võrdne võrdsega. Näidetena tõi ta välja Evertoni ja Swansea jalgpalliklubid.

Jalgpalli EM-il ja MM-il kuulub tema soosing Saksamaa ja Inglismaa koondistele. “Hispaania, Itaalia ja Prantsusmaa ei meeldi mulle. Itaalia mängib igavat jalgpalli ja Hispaania on juba nii palju võitnud, et neid pole enam põnev jälgida,” tunnistas spordimees.

Jalgpallihooaja lõpuni on jäänud Noorusel veel vaid kaheksa kohtumist. Järgmine neist peetakse juba täna Jõgeva aleviku staadionil, kus vastaseks Kärdla linnameeskond. Kukk lubas, et proovib maksimaalselt kõikidel mängudel kaasa lüüa ning meeskonna esikolmikusse aidata. Sel hooajal on ta Nooruse eest löönud neli väravat, kahjuks läks üks neist küll oma väravasse.

Odaviset pole aga Kukk veel viimaseni enda jaoks maha matnud. “Eks ma tunnen ise ära, millal olen valmis uuesti odaviskega tegelema hakkama. Kui on tunda, et vormi pole ja tulemusi ei tule, siis pole mõtet lolli mängida,” jäi mees realistlikuks.

 

SK Noorus 96 klubi treener Igor Orlov: Mihkel on sõnapidaja mees”

Jõgeva jalgpalliklubi treeneril Igor Orlovil on väga hea meel, et Mihkel Kukk uuesti koduklubi üles leidis ning neid mängudel aitama soostus.

 “Ta on sportlane suure algustähega. Ta on väga mitmekülgne. Kui temast poleks odaviskaja saanud, siis oleks ta ehk väga edukas jalgpallur. Ta on mõistusega mängija,” kiitis Orlov.

Treeneri sõnutsi on Mihkli trumpideks tema kiirus, hea üldfüüsiline vorm ning pikad audist sissevisked. “Poole väljaku pealt suudab visata palli karistusalasse,” kinnitas Orlov. Veel hindab treener Mihkli ausat meelt: “Ta on sõnapidaja. Mida ütleb, seda teeb.”

EILI ARULA

blog comments powered by Disqus