Mihkel Allikmäe juunioride sumo MM-il viies

Mihkel saavutas kolm võitu ja pidi vastu võtma ka kolm kaotust. Tema paremust pidid tunnistama tai maadleja Wuthichai Wichaisri, ungarlane Péter Gulyas ja tad?ikk Zuhursho Rahmatulloev, kaotused tuli aga vastu võtta hõbeda võitnud tongalaselt Siaosi Latanoa-I-Texas Falevailt ja grusiinilt George Tsagurialt (kaks korda, eelringis ja pronksimat?is).

Tonga Kuningriigis on sumo üks populaarsemaid spordialasid. Treenerina tegutseb seal endine sumoproff Tevita Vaiola Falevai, kelle kaks poega ka seekord medalid võitsid.

Tuntud maadlusmaa Gruusia oli esmakordselt väljas juunioride tasemel. Võistkondlik hõbe ja kolm individuaalset pronksi näitavad ilmekalt mägede poegade potentsiaali. Muide, George Tsaguria on praegu Jaapani profiliiga eliitgrupis edukalt esineva Kokkai noorem vend.

Kergekaalus (kuni 80kg) ja absoluutkategoorias jäi Eesti sumopoiste laeks seitsmes koht.

Kergeimate noormeeste hulgas saavutas Spordiklubis Kadrina treeniv ja Rakvere Kutsekeskkoolis õppiv Andres Laanemägi kaks võitu ja kaks kaotust. Alistas ta mongoli Jantsan Bat-Erdene ja ungarlase Csaba Kovacsi, kaotas siis aga loosiga tõmmatud korduskohtumises Bat.ErdeneŽle ning seejärel ka tongalasele Sonatane FalevaiŽle. Nii mongol kui ka tongalane saavutasid mõlemad kolmanda koha.

Absoluutkategoorias jäi Spordiklubis Zen treeniva Mustvee Gümnaasiumis õpilase Ergo Nugise võitude ja kaotuste suhe samuti tasakaalu. Jagu sai ta hollandlasest Arjen Vogelist ja brasiillasest Ricardo Suganost, kaotas aga tongalasele Saulivale Haveale ja grusiinlasele Levan Gorgadzele. Brasiillane ja grusiin saavutasid lõpuks kolmandad kohad.

Raskekaalus (üle 100 kg) pidi Spordiklubis Sakura treeniv ja Rakvere Kutsekeskkoolis õppis Tudu noormees Joel Paju leppima kümnenda kohaga. Võiduta ei jäänud temagi. Avaringis alistas ta ilusas stiilis Mauritiuse noormehe Vishek Gobini, kuid siis tulid järjest väga tugevad vastased: jaapanlane Yuichiro Kageyama, mongol Khishigbayar Tugssaikhan ja bulgaarlane Daniel Ivanov, kellele hammas peale ei hakanud.

Meeskondlik turniir ebaõnnestus eestlastel täielikult. Esimeses ringis jäädi alla 1:2 Brasiilia triole ja kuna brasiillased järgmises ringis kaotasid Jaapanile, oli meie poiste võistlus lõppenud. Võidupunkti tõi Eestile Ergo Nugis.

Ettearvatult võitis meeskondliku turniiri Jaapan, hõbemedalid said grusiinlased ning pronksid Brasiilia ja Tonga.

Vaadates, kellega meie noormeestel kohtuda tuli, võib öelda, et ei olnud loosiõnne, kuid see ei ole mingiks medaliteta jäämise õigustuseks. Kõige enam jäi meie noormeestel vajaka tahtelis-moraalsetest omadustest ehk võitlusvaimust, mis sumos on tihti olulisem kui füüsilised võimed. Võitlusvaimu ja enesekindluse musternäiteks oli bulgaarlane Valentin Gogov, kes ainsa mittejaapanlasena tuli juunioride maailmameistriks. Ta ei tundnud aukartust ühegi vastase vastu ning suutis keskenduda üksnes võistlusele.

Enne võistlust toimunud Rahvusvahelise Sumoföderatsiooni kongressil võeti vastu otsus, et järgmine juunioride SUMO MM toimub tuleva aasta 2. juulil Tokios, profisumo peaareenil Ryokoku Kokugikan ning seitsmes MM 2006. aasta augustis Rakveres.

Riho Rannikmaa

blog comments powered by Disqus