Midagi Lutsult, midagi juubelihõngulist ja midagi uut

Kõik filmisõbrad on sel laupäeval-pühapäeval oodatud Palamusele, kus peetakse 24. korda Theodor Lutsu filmipäevi. Näidatakse nii dokumentaal-, mängu- kui ka animafilme ning mitte ainult saalis, vaid ka vabas õhus.


Filmipäevad algavad nagu ikka lillede asetamisega Theodor Lutsu sünnikodu ehk Palamuse apteegi juurde. Sinna oodatakse filmipäevalisi laupäeval kell 16. Edasi minnakse rahvamajja filme vaatama. Filmipäevade peakorraldaja Arne Tegelmanni sõnul on kahepäevane programm koostatud taas põhimõttel, et selles oleks midagi Lutsult, midagi juubelihõngulist ja midagi uut.

Theodor Lutsu loomingut esindab seekord 1932. aastal Ilmar Tõnissoni stsenaariumi järgi vändatud „Alma mater Tartuensis. Tartu ülikooli 300. aasta elukäik pildis“. Värskelt restaureeritud linateost, millele on lisatud Märt-Matis Lille originaalmuusika, saab näha programmi esimese filmina ja Lutsu-teema kõrval juhatab see sisse ka juubelite teema: tänavu möödub sada aastat ajast, mil Tartu ülikoolist sai eestikeelne rahvusülikool.

Juubelite tähistamist jätkatakse pühapäeval. Eesti laulupeotraditsiooni 150. aastapäeva märgitakse Jüri Müüri „Leelo“ vaatamisega: see viiskümmend aastat tagasi valminud dokumentaalfilmi „rappisid“ toonased tsensorid korralikult, sest kajastas nomenklatuursete tegelaste asemel tavalise pidulise vaatenurka.

Tosin aastat tagasi taastas Enn Säde „Leelo“ sellisel kujul, nagu see autoril mõeldud oli, ja seda versiooni näidatakse ka Palamusel. Tähistatud saab ka legendaarse näitleja Jüri Järveti sajas sünniaastapäev. Sel puhul vaadatakse üht viimast tema osalusel vändatud filmi „Tallinn pimeduses“ (1993, Soome–USA–Eesti), milles Järvetit näeb topeltmängu mängiva maffiabossi rollis. Meenutatakse ka 75 aasta tagust dramaatilist sündmust: eestlaste massilist põgenemist kodumaalt 1944. aasta sügisel. Sellele karmile ajale aitab tagasi vaadata Andres Söödi dokumentaalfilm „Põgenemine“ (1991).

Dokumentaalfilmi teemat mõtestatakse seekord lahti ka laiemalt. Tänavu valmis nimelt Raimo Jõerannal film meie dokfilmi elavast klassikust Peep Puksist. Palamusel saab laupäeval näha nii talle pühendatud linateost „Peep Puksi lugu“ kui ka Puksi enda loodud filmi „Juhan Liivi lugu“ (1975). Jõeranda ja Puksi on ka Palamusele oodata. Uutest filmidest vaadatakse laupäeva õhtul veel Kaspar Jancise igas eas vaatajatele mõeldud animatsiooni „Kapten Morten lollide laeval“ ning Hardi Volmeri mängufilmi „Johannes Pääsukese tõeline elu“. Viimast näidatakse hilisõhtul vabas õhus, täpsemalt Palamuse kihelkonnakoolimuuseumi õues.

Theodor Lutsu filmipäevi korraldab MTÜ Look, programmi on koostanud ja kommentaare jagab filmiloolane Jaak Lõhmus ning filmide näitamise on enda peale võtnud Tartu Elektriteatri meeskond. Laupäevane filmiprogramm algab kell 16.20, pühapäevane kell 11.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus