Mida teha siis, kui ei saanud kooli sisse

Paljudele gümnaasiumilõpetajatele on suvekuud ärev aeg, oodatakse infot, kas saadi soovitud kooli ja erialale sisse. Sageli on populaarsematele erialadele konkursid suured ning võib juhtuda, et soovitud erialale esimesel korral õppima ei pääse. Mida teha, kui esialgne plaan tuleb ümber mõelda? Eesti Töötukassa karjäärispetsialistid pakuvad ideid, mille abil oma järgmisi samme kavandada.


Nii mõneski koolis toimuvad sügisel veel lisavastuvõtud. Enamasti on tegemist kutsekoolidega ning erialadega, kuhu ei olnud esimesel korral loodetud arv sisseastujaid. Samuti võivad mõned algselt vastu võetud õpilaskandidaadid õpingutest loobuda ning pingeridades tahapoole jäänutel tekib uus võimalus.

Paljudes kutse- ja kõrgkoolides toimub jaanuaris ka talvine vastuvõtt. Seda, kas ja millistes koolides on lisavastuvõtud, tasub uurida koolide kodulehtedelt. Enamasti on see info üleval novembri lõpuks, kuid soovitame koolidega juba nüüd ühendust võtta ning uurida, millistele erialadel nad talvel vastuvõtu korraldavad.

Mitmeid erialasid saab asuda õppima ka avatud õppes, mis on küll enamasti tasuline, kuid vastuvõtuperiood on sageli pikem ning õpingud paindlikumad. Teine võimalus on hakata läbima tasemeõppe aineid täiendusõppena. See aitab sul ennast ette valmistada järgmiseks sisseastumiseks ning samas saad õpinguid kombineerida töötamisega. Hiljem saad juba läbitud ained VÕTA abil üle kanda ning uuesti neid enam läbima ei pea.

Kuid alati on ka võimalus aasta pühendada töömaailmaga tutvumiseks. Kuid kasulik on meeles pidada, et statistika kohaselt leiavad erialase hariduseta inimesed sageli tööd ennekõike lihttöölistena – seega tasub kaaluda ka kutseoskuste omandamiset. Võimalusel soovitame valida ettevõtte, mis tegutseb sulle huvipakkuvas valdkonnas.

Palgatöö pole ainus võimalus raha teenida, sest eneseteostuse ja rakenduse võib ka leida ettevõtlusega tegeledes. Võib-olla on sul juba praegu mõni idee, mille käivitamiseks on nüüd aega ja energiat. Vajadusel saad tasuta nõustamist maakondlikest arenduskeskustest. 

Kindlasti tasub töö otsimiseks kasutada ka Eesti Töötukassa tuge. Töötukassa saab aidata sul leida sobiva töökoha ning juhendab tööle kandideerimisel. Lisaks pakutakse vajadusel mitmeid tugiteenuseid nagu koolitus, tööpraktika jne. Kui oled 17–29-aastane ja töö leidmine võtab oodatust kauem aega ning sul ei ole erialast haridust ega töökogemust, saab tööandja sinu tööle võtmiseks kasutada teenust „Minu esimene töökoht”. Antud teenuse puhul taotleb tööandja Töötukassalt palgatoetust noore tööle võtmiseks.

Noormehed peavad oma karjääriplaani sobitama ka ajateenistuse kohustuse läbimise. Võib-olla on just nüüd sobivaim aeg? Ka 18-27-aastastel naistel on võimalus omal soovil ajateenistusse asuda. Eriti tasub kaaluda seda neidudel, kes näevad kaitseväeteenistuses oma tulevast elukutset.

Kõige tähtsam on säilitada rõõmus meel ja positiivne suhtumine. Ei ole olemas möödapääsmatuid olukordi. Mitte midagi ei juhtu, kui sellel aastal ei õnnestunud huvipakkuvale erialale sisse saada, see võib õnnestuda järgmisel aastal. Mujal maailmas on üsna levinud, et teadlikult võetakse aasta vabaks ning proovitakse selle aasta jooksul välja mõelda, mida oma tulevikuga peale hakata.

Kristina Orion, Eesti Töötukassa karjääriteenuste teenusejuht

blog comments powered by Disqus