Mida Tabivere tuulikus tehakse?

Uued omanikud tegid üsna õhinal ka koristustalguid nii majas sees kui selle ümber. Siis tekkis aga taas vaiksem aeg, kus välisuksel pidevalt tabalukk ees oli.

Läinud sügisel saadi aga majja taas soe sisse ja elektrijuhtmestik korda. Aasta viimastel kuudel hakkas asularahvas märkama, et tuulikuakendes on õhtuti tuled. Murelikumad külaelanikud nentisid sedagi, et vahel on valgus akendes veel öötundidelgi ja kardetavasti peetakse mõnikord seal illegaalset pidu. Lähematesse elumajadesse kostvat vahel tümpsumuusikat ja ega tuuliku ümbrus ka just kõige puhtam pole.

Noorteühingu juht usaldab noori

Maakonnaleht päris Tabivere Noorteühingu tegevjuhilt Margit Partanenilt, kas noorte oma tuulik on tõepoolest korda saamas ja mida ühingurahvas viimasel ajal koos ette võtnud on.

Margiti sõnul pole ruumid kaugeltki korras, mitu väga olulist probleemi on seal veel lahendamata. Diskosid ja pidusid on siiski peetud.

?Noored ise nii väga tahavad, et neil oleks päris oma koht, kus pidusid korraldada, vahel muusikat kuulata või arvutist filme vaadata. Ma ei ole neil tõesti keelanud seda teha. Ainus tingimus on, et tuuliku võti on ühe konkreetse tüdruku käes, keda ma usaldan, ja et kell üheksa õhtul on välisuks lukus ja kõik koju läinud,? rääkis Margit Partanen, kes ise veidi kaugemal elab.

Pidude puhul on ta alati ise kohal, lisaks keegi ühingu juhatusest, see tähendab täiskasvanu. Juhatusse kuuluvad Rein Põdra, Margus Natus ja Tarmo Rand.

Aktiivsemaid ühingu liikmeid on tegevjuhi sõnul kolmekümne ringis, üritustel käib aga vahel väga palju huvilisi. Viimati toimunud sõbrapäevapeol osales näiteks üle 50 lapse ja noore.

?Üritusega alustasime juba õhtupoolikul kell neli, peol oli ka algklassiõpilasi. Esinesid Tabivere Gümnaasiumi tantsutüdrukud, korraldasime karaokevõistluse. See venis üsna pikaks, sest kõik tahtsid laulmist proovida. Väikesed osalesid joonistusvõistlusel, olid ka tagasihoidlikud auhinnad. Algklassilastele andsime auhinnad varem kätte ja saatsime nad enne suurt pimedat koju. Diskole võis jääda alates 6. klassist,? kirjeldas viimast suuremat pidu Margit Partanen, kes väitis, et ka peod lõpevad juba kell üheksa ja selle eest hoolitsevad tema ise ja ühingu juhatuse liikmed.

Külarahval omad kahtlused-kõhklused

Tabiveres on asula keskuseks kujunenud raamatukogu. Et seal on ka avalik internetipunkt, käib raamatukogutöötajate Anne Aunapi ja Tiina Tederi juurest iga päev üsna palju rahvast läbi ja sinna tulevad kokku ka uudised. Nii head kui halvad. Tuulikut ja noorteühingut puudutaval teemal rääkis kolme koolilapse ema Anne järgmist. ?Sellist kohta, kus koos käia, on noortele kindlasti vaja. Üks pluss on see, et kamp, kes muidu külavahel ringi luusis, on nüüd rohkem ühes kohas paigal. Paraku vajavad sellises eas tegelased siiski rohkem täiskasvanute suunamist ja ka kontrolli. Naiivne on uskuda, et 10. klassis õppiv neiu, kellele tuuliku võti on usaldatud, suudab vastutada selle eest, mida poisid õhtutundidel majas toimetavad. Tuulikust on nähtud lausa öisel ajal poisse välja tulemas, kes mitte kained pole. Ja ega nad kohe vaikselt koju ka ei lähe, ikka kuulda on neid igal pool. Üritused võivad ju täitsa korralikud olla, kui rahval silm peal hoitakse, aga üldiselt tegutsevad seal poisid, kellel koolis käimise ja seal edasi jõudmisega tõsiseid raskusi. Korralikul koolilapsel sinna küll võimalik minna pole. Kindlasti ei ole seal kõik pahasti, kuid teismelistega on vaja tegelda pidevalt, mitte ainult hoogtöö korras.?

Hea omaette olla

Et oma silm on kuningas, sai ühel argipäeva pärastlõunal käidud tuulikus n-ö ootamatut kontrolli tegemas. Hoone esimesel korrusel askeldasid parajasti Eduard ja Tauri. Arvuti oli paika sätitud ja noormeestel oli plaanis hakata filmi vaatama. Pärimisele, kuidas tuuliku võti nende valdusse sai, vastasid poisid, et Piret, kes võtme eest vastutab, on haige, ja andis selle ajutiselt neile. Ruum oli kõledavõitu ja mitte kõige puhtam. Askeldajad ise väitsid, et nad on rahul, sest siin on hea omaette olla ja filme vaadata või muusikat kuulata. Kordamööda toob üks või teine kodunt arvuti laenuks, sest kohapeal praegu sellist tehnikat loomulikult ei ole. Noormehed olid lootusrikkad, et kunagi saab noortekeskus ka oma arvutid, kuid enne seda paigaldatakse turvasüsteem. Nad näitasid ka tööjärge esimese korruse tagumistes ruumides, kuhu kunagi korralik köök tuleb, ja avaldasid veendumust, et kui kevadel jälle remondiks läheb, löövad nemad ja teisedki suuremad poisid kindlasti kaasa.

Kui soovi avaldasin ülemistele korrustele ka pilk heita, pobiseti vabandavalt, et ega seal väga korras ei ole ? tüdrukud pole ammu majas käinud? Hari ja kühvel olid täitsa olemas, kuid hunnik kommipabereid nurgas maas. Joogitaarat õnneks ei märganud. Koristamisgraafikut nende majapidamises polevat ? kui keegi teeb, siis teeb.

Küsimusele, miks vahel ka südaööl akendes tuled on, oli noormeestel samuti vastus valmis: vahel ununeb mõni lüliti vajutamata?

Plaanid on head

Noorteühingu teemal sai juttu aetud ka selle juhatuse liikme Rein Põdraga, seda peamiselt maja remondi teemal. ?Raha on meile valla eelarvest lubatud ja loodetavasti me seda ka saame. Kevadel tuleb esimesel võimalusel remonti jätkata ja kindlasti on poistest endist selle juures palju abi. Pidude kohta ei ole mul küll midagi halba öelda, probleeme pole seal ette tulnud. Lisaks Margitile on juhatusest alati keegi kohal ? mina, Margus või Tarmo, vahel oleme olnud ka mitmekesi.? Argipäevaaskeldusi ei oska tema kommenteerida, sest on pikad päevad Tartus tööl.

Kas tegevjuhi tegemata töö?

Tiina Tederil kui valla kultuurikomisjoni liikmel on asjast oma arvamus. ?Kui Margit Partanen on Tabivere Noorteühingu juhtimise oma tööks võtnud ja selle eest palka saab, peaks ta senisest rohkem huvi tundma, mida tema hoolealused vabal ajal teevad. Tuuliku võti ei pruugi ammu enam olla ainult Piretil, kardetavasti on neid juba mitu tükki järele tehtud. Pidude korraldamisest ja nende ajal kohalviibimisest ilmselgelt ei piisa. Nädala sees võiks ikka ka asja vastu huvi tunda, ta ei ela ju nii kaugel, on sama valla inimene. Idee suunata tegevuseta noored midagi kasulikku korda saatma on väga hea, kuid selle teostumiseks tuleb tööd teha. Olukord, kus suvalisel ajal tuulikus istutakse, pahatihti ka suitsu tõmmatakse ja õlut juuakse, ei ole igal juhul normaalne,? oli Tiina Teder resoluutne. ?Üldse on kahju, et tuulikuga nii on läinud,? lisas ta. ?Mitmel korral on seda maja remonditud ja jälle käest lastud, omanikud on vahetunud, raha on tublisti kulunud. Omal ajal tegid komnoored selle korda, pärast seda on igasuguseid päevi nähtud. Eks ajad on muidugi muutunud. Nüüd, räägitakse, tuleb sedagi ette, et iseenda või kaaslaste tehtut juba otsast lõhutakse??

Algus on tehtud, see on õige ja hea. Aga ehk on liiga kauaks ühele kohale tammuma jäädud?

KAIE NÕLVAK

blog comments powered by Disqus