Metsik Jossu jõudis Elistverre

Paraku oli linnule tavapäratu toit (kirjade järgi peaks ta sööma mitte kuusekasve, vaid männiokkaid) ja inimeste lähedus nii meeldima hakanud, et ta juba kolme päeva pärast taas elamute lähedale ilmus.

Hiljuti püüti metsis Tormas kinni ja toodi Elistvere Loomapargi perenaise Asta Sarve nõusolekul sinna. Vaevalt küll, et ümber kasvama, aga midagi muud ei osatud temaga lihtsalt ette võtta.

Ilus küll, aga palju sööb

“Metsakonsulent ja Pala kooli loodusesõprade ringi Metsalised juhendaja Vahur Sepp helistas mulle ja rääkis, et ilus lind ja puha. Ei noh, miks ta ilus ei ole, aga tema söötmisega tuleb meil tükk tegemist, see on selge,” rääkis Asta Sarv. Männiokkaid kulub tema sõnul ikka tohututes kogustes ja ega ei saa neid ju suvalisest kohast lõikuda ? iga mets on kellegi oma. Nii saigi kokkulepe sõlmitud Laiuse metskonnaga, kelle territooriumil ka loomapark asub, ja nüüd käivad loomapargi töötajad sealsetes metsades iga nädal männiokste järel.

Kevadel ja suvel on Asta sõnul loodetavasti lihtsam, sest metsis sööb ka kasepungi, haavalehti, mitmesuguseid marju. Suvel eelistab ta marjadest mustikaid, aga loodetavasti “lähevad peale” ka varsti lume alt välja sulavad mullused jõhvikad. Iseenesest on ju päris tore mõelda, kuidas loomapargi rahvas kevadel kollektiivselt soos küürutab, et oma ilusat ja isukat lindu toita… Ei saa teda ju marjamaale köide panna. ?Omavahel öeldes ma loodan, et kui ta ikka tõepoolest peast segi on, nagu asjatundjad väidavad, ehk on siis juba nii segi, et hakkab muud tavapäratut ka sööma,? ütles Asta ja teatas, et katse viinamarjadega luhtus. Ehk oligi nii parem ? pole ju need marjad meie kliimavööndis kunagi liiga odavad.

Mis uustulnukale nimeks panna?

Kui üldiselt ei ole Elistveres kombeks linde-loomi ametlikult ristida, või kui, siis teavad neid nimesid rohkem omainimesed, siis metsise puhul otsustati Pala kooli loodusesõprade soovil teha erand. Ja kohe tekkisid ka lahkarvamused, kas sobivam on Metsik või Jossu. Kui vaidlused Palal väga ägedaks läksid, helistas Vahur Sepp loomaparki ja küsis, kuidas oleks kahe nimega ? nii erandkorras. ?Mis mul selle vastu saab olla. Nagunii hakkan ma lindu Jossuks kutsuma, sest metsik või metsis ? neil sõnadel pole ju suurt vahet,? rääkis loomapargi perenaine ja tunnistas tõeks kahtluse, et Jossuga on vihjatud justnimelt Joszef Weinrauchile, kelle kuuseistandik metsise esimene ohver oli.

Et Elistveres lindude majutamisega raskusi on, sai Astalt ka päritud, kust sobiv korter leiti. Selgus, et vaba oli hetkel puur oravate ja küüliku lähinaabruses, vanad olijad ei ole aga erakordse uustulnuka tõttu veel siiamaani maha rahunenud. ?Kaupo Ilmet rääkis mulle ükspäev, et metsise laul pidavat väga ilus olema, kuigi ei kosta kaugele. Ma ütlesin selle peale, et metsise laulust ei tea ma siiamaani midagi, aga sellist laulu, nagu mul nüüd oravad ärevusest löövad, ei ole ma küll enne kuulnud,? rääkis Asta ja kirjeldas, et käbikuningad eesotsas oma pealiku Mupsikuga annavad iga päev kontserti: kädistavad, naksutavad, huilgavad ja vilistavad. Tundub, et nad oma uut naabrit ei pelga, kuid kas nad väljendavad nii oma pahameelt, üllatust või koguni rõõmu ? kes seda teab.

KAIE NÕLVAK

blog comments powered by Disqus