Metsatareke tähistas 20. sünnipäeva õdusa aiapeoga

Möödunud reedel tähistas Siimusti lastekodu ehk Metsatarekese perekond 20. sünnipäeva. Peole olid kutsutud kõige lähedasemad ja olulisemad inimesed, kes on lastekodu toimimisse ning arengusse panustanud.

Sünnipäev on aasta üks olulisemaid sündmusi, mille nimel nägi vaeva terve Metsatarekese pere. “See on koostoimimise aeg,” tõdes Siimusti lastekodu direktor Janika Altmäe.

Sünnipäeval saavad lapsed ja töötajad oma toetajatega koos olla, vaadata tagasi möödunud aastale ning teha üheskoos tulevikuplaane. Janika Altmäe kinnitas, et see on kõigi ühine rõõmus päev, mil Metsatarekese perekond saab tänada sõpru, abistajaid ning loomulikult pühendunud töötajaid. Sel aastal möödus kümme aastat, mil kasvatajad Marina Keek ja Maarika Pluum perekonnaga liitusid. Tänuks tehtud töö eest kingiti naistele prossid.

 

Lasteta poleks pidu täielik

Tegelikult on lastekodu sünnipäev küll 2. septembril, kuid see langeks tänavu kokku kooli algusega. Ilma lasteta poleks aga pidu täielik. Koos külaliste ja noortega on see päris õige sünnipäev. Laste jaoks on see pidupäev, mil pannakse selga oma parimad suvekleidid ning esinetakse külaliste ees laulude ning pillimänguga. Metsatarekeses tähistatakse ju ka iga lapse sünnipäeva, kuid siis pole nii palju külalisi ja korraldamist. Kasvatajad katavad laua ning sünnipäevalaps võib endale külalised kutsuda. Tulevad sõbrad, klassikaaslased ja sugulased, kindlasti ka eestkostva omavalitsuse esindajad.

Lastekodu peole oli aga saabunud hulk külalisi tervest maakonnast. Metsatarekese tehtud tööd ja vaeva olid tunnustamas isegi Türi esindajad. Külalised leidsid, et lapse kasvuks on vaja päikest, õhku, rõõmu, hoidmist ja palju armastust, mida Metstarekeses kindlasti jagub.

Kingitusi oli rohkesti, alates aiasaadustest kuni hoolekogu kingitud aiamaja ja uue bussini välja. Seni oli lastekodu kasutuses kaks päevinäinud autot, mida laste turvalisuse huvides enam ei kasutatud. Uue bussiga tee peale jäämise hirmu ei ole ja ükski ühine sõit tegemata ei jää.

 

Unistati väliköögist

Õhupallide ja lintidega kaunistatud aiamaja saabus juba 26. augustil. Janika Altmäe sõnul nad maja veel testinud ei ole, ent noored on juba uudistamas käinud. Grillahjuga aiamaja täitis lastekodu ammuse unistuse väliköögist. Peagi võetakse uus hoone ühise perekondliku grilliõhtuga rõõmsalt kasutusele.

Kõige vahvam kingitus tuli aga Põltsamaa viskiklubilt. Kuidas küll on seostud viski ja lapsed? Ega ei olegi, aga klubi korraldab heategevuskontserte, mille tuludest soetati Metsatarekese lastele Arsise kelladeansamblist tuttavad käsikellad. Järgmisel sünnipäeval saavad noored esineda päris oma muusikariistadega, sellel sünnipäeval olid käsikellad veel laenatud.

Pereväärtused ja lastekodu vajalikkuse võttis kõige paremini kokku EKNK Põltsamaa Jordani koguduse pastor Meelis Maikalu, kes kinkis lastekodule joogiklaase. Klaas on nagu metafoor, mis näitab, et kõigel materiaalsel pole nii kõrget väärtust kui heal tundel ja armastusel, mis selles suures peres saadakse. Seega sümboliseerivad klaasid just seda head ja paremat, mida sealt juuakse, ning mis kõige olulisem – peresoojust, mida tuntakse üheskoos lemmikjooki nautides.

Külaliste rõõmuks mängisid kasvandikud kelladel “Helisevast muusikast” tuntud loo “Do-re-mi”. Mängiti ka kannelt ja klaverit. Peo kultuuriosale pani punkti ühine sünnipäevalaul.

 

Tuleviku kvaliteedimärk

Sünnipäevakõnes rääkis Metsatarekese direktor Janika Altmäe tulevikuplaanidest ja sellest, et lastekodu rahvas püüab korraldada oma elu vastavalt laste vajadustele. Hetkel on Metsatarekeses 20 kasvandikku. Pakutakse asenduskodu-, turvakodu- ja lapsehoiuteenust.

Tulevikus on plaanis senist töökorraldust muuta. Laste vajadusi arvestades võiks tööle asuda pereemad ning neid abistavad peretädid. Kõik huvilised, kes tunnevad, et nad tahaksid aidata luua lastele toetavat ja armastavat perekonda, võiksid Metsatarekese juhataja poole pöörduda. Tõsi, idee on veel arengujärgus ning midagi kindlat veel otsustatud pole. Tulemus kujuneb ühiste arutelude ja koostöö põhjal.

Praegu osaleb Siimusti lastekodu Metsatareke hoolekandeteenuste kvaliteedi tugevdamise ja arendamise projektis. EQUASS sotsiaalteenuste kvaliteedimärk tagaks edaspidi tunnustuse nii Jõgeva maakonnas kui ka laiemalt, vabariigi tasemel. Märk näitab, et sotsiaalteenuseid pakkuv asutus on jätkusuutlik, kõrge kvaliteediga, lapsekeskne ning professionaalse ja rahuloleva personaliga. Lastel on head arenemis-  ja kasvutingimused ning elutingimused on võimalikult kodused. Metsatarekese jaoks oleks tunnustus konkurentsis püsimiseks äärmiselt oluline. Hetkel osutab Jõgeva maakonnas asenduskoduteenust lisaks Metsatarekesele SOS Lasteküla Eesti Ühing Põltsamaal.  Projekti lõppedes on Metsatareke kandmas hea ja kvaliteetse teenuse märki.

MARGE TASUR

blog comments powered by Disqus