Metsaräiss rukkiorases

“Kuidas me siin rukist lõigata saame,” jäid Torma POÜ juhataja Ahto Vili ja tootmise üldjuht Aksel Simson nõutuks. “Kombainer ei pruugi kõrge rukki seest kõike risu märgata ja nii võib kallis masin lõhutud saada,” märkis Aksel Simson.

Sõitis niidukiga rontide otsa

“Ega see esimene kord ole, kui metsamehed põlde lagastavad. Ka neli aastat tagasi oli ühe heinamaa ääres metsa langetatud. Olime just ostnud kalli, ligi 300 000 krooni maksnud niiduki. Niitja ei märganud põllule jäetud ronte, sõitis otsa ja kahju suuruseks oli mitukümmend tuhat krooni,” rääkis Ahto Vili.

Võtikvere külavanem ja Välja talu peremees Mati Vesiko ütles, et ka tema põldudele sõideti liinialuste puhastamisel suured rööpad sisse ning lõhuti ka heinamaad. Teetruup täitus rämpsuga ja ummistus.

Maaomanik Ain Aavik ei saanud teisipäeval aru, mis valesti on, sest esmaspäeval olevat töö tegija oksad rukkist ära koristanud.

Pärast jutuajamist saatis Aavik veel samal päeval Vooremaa toimetusele järgmise sõnumi:

“Selgitasin, et põld muutus pehmeks ja oleks segamini tallatud….. Peale töö teostaja informeerimist käisin kohal ja koristus käis. Küsin mõne asja kohta igaks juhuks. Arusaamatuks jääb, kuidas on võimalik peale hüpata mulle, kaasates selleks isegi ajakirjandust, kui probleem juba lahendati töö teostaja poolt ja kuidas on võimalik kasutada põldu ilma mingisugust kokkulepet omanikuga omamata ja kuidas on võimalik taotleda toetust maale ilma kasutuslepingut omamata.” (Kirjaviis muutmata – toim.)

Keskkonnainspektsioon sekkus

Aksel Simson rääkis, et ühistu külvas eelmise aasta augustis rukki enne maha, kui maa valla bilansist maaomanikule läks.

“Meil oli vallaga sõlmitud rendileping. Nüüdseks on ka praeguse maaomanikuga kokkulepe olemas, et me rendime seda maad edasi,” teatas ta.

"Käisin eile Keskkonnainspektsiooni Tartu osakonna Jõgeva büroo juhataja Illimar Metsaga objektil ja koristasin risu õhtuks ära,” rääkis OÜ Töörõõm üks omanikke Mart Meeru.

Tegelikult hakkaski olukord lahenema pärast seda, kui keskkonnainspektsioon probleemiga kohapeal tutvumas käis.

Ei Torma vallavalitsuse ametnikud, kohalik konstaabel ega ka keskkonnainspektsioon näinud selles, et puud langetatakse rukkiorasele ja jäetakse oksad koristamata, mingit seaduserikkumist.

RAIVO SIHVER

blog comments powered by Disqus