Metsaomanikul on hea olla ühistu liige

Vooremaa Metsaühistu MTÜ registreeriti eelmise aasta juunis. Ühistu eesmärk on koondada metsaomanikke ja pakkuda neile mitmekülgset teenust, et toetada neid oma metsadega tegelemisel. Liikmeid on ühistus nüüdseks umbes 150.

Mida siis esimese aastaga on ära tehtud? Metsaühistu on nõustanud suuremat osa oma liikmetest. Paljusid on abistatud metsamajandamiskavade tellimisel ja hiljem samale tegevusele toetuse taotlemisel.

Läbi ühistu on lõigatud ja müüdud metsamaterjali mitme tuhande tihumeetri ulatuses. Metsaomanikele, kes on raieõigust müünud metsafirmadele, on ühistu pakkunud  konsulendi teenust.

Tänavu kevadeks telliti metsa uuendamiseks ühiselt kuusetaimi. Pärast istutustööde lõppu sai läbi metsaühistu taotleda metsa uuendustööde toetust. Hetkel tegeldakse lankidel maapinna mineraliseerimisega ja on tellitud taimed sügiseseks istutamiseks.

Metsa majandavate omanike põlvkond hakkab vahetuma. Noored tunnevad järjest suuremat huvi metsade majandamise ja eriti metsakasvatuse vastu. Ka ühistul on selle üle hea meel, et aastatega metsadesse pandud töö ja vaev ei lähe raisku, vaid järgmised põlved jätkavad seda tööd. Uuel tegevusaastal soovitakse suurendada oluliselt ühistulist puidumüüki. See tähendab, et metsaühistu korraldab vastavalt omaniku soovile raied ja metsamaterjali müügi. Seeläbi tagatakse töö kõrge kvaliteet ning usaldusväärne tulemus.

Metsaomanikke suunatakse juba kasvama hakanud noore metsa raietega kujundamisele ja abistatakse nendele tegevustele toetuste taotlemisel.

Et kõike, millest eelnevalt juttu oli, edukalt korraldada, tegeldakse kõigepealt metsaomanike nõustamisega. Seda toetab omalt poolt suurel määral riik, nii et konsulendiga võib metsaomanik julgelt ühendust võtta. Nõustamisel selgub, millises seisus on mets ja millised võimalused on seal  edaspidi tegutseda.

Ühistuga oodatakse liituma uusi metsaomanikke. Metsaomaniku jaoks on hea olla metsaühistu liige, sest ühistu kaudu on lihtsam saada toetusi, nõustamist ja abi metsa turustamisel. Lihtsam on ka ühiselt töid ja istutusmaterjali tellida. Metsaühistu enda jaoks on samuti oluline, et liikmete arv suurem oleks, sest riik soosib ja toetab ainult suuri ühistuid. Ühistu kodulehel (www.vooremaamets.ee) on ka veidi pikemalt toodud põhjused, miks on mõistlik olla metsaühistu liige. Samuti leiab sealt muud infot, mis liikmelisusega seondub. 

i

HARRY PÜTSEPP, Vooremaa Metsaühistu MTÜ konsulent

blog comments powered by Disqus