Metsaistutaja pole ühepäevaperemees

Metsaistutustalguid toimus möödunud nädalavahetuse kahel piltilusal päeval nii Jõgevamaal kui ka kogu Eestis. Vooremaa käis üleeile talgulisi tülitamas Jõgeva külje all Linnumetsa taga asuval 1,1 hektarisel langil, kus Laiuse metskonna töötajate juhendamisel ning Jõgeva Avatud Noortekeskuse esinduse ja perekond Orupõllu käe läbi sai mulda 2000 nelja-aastast kuusetaime.

“Lageraie tehti sellel riigile kuuluval langil 2003. aasta talvel ja nüüd on paras aeg uus mets peale istutada. Tänu sellele, et pinnas sai vastava masinaga ette valmistatud, edeneb töö jõudsasti,” ütles Laiuse metsaülem Jaan Anni.

Istutajate põhimassi moodustasid Linnumetsa tagusel langil 21 Jõgeva Avatud Noortekeskuse noort ning nende juhid Sille Raidvere ja Krista Püvi. Neile polnud metsameestel tol hommikul isegi õpetussõnu peale lugeda vaja, sest üks istutuspäev oli neil juba seljataga.

“Meie taotlesime linnavalitsuselt raha kahepäevase talgulaagri korraldamiseks ja olemegi nüüd teist päeva metsa istutamas. Eile tegime seda Pikknurmes ja nüüd siin. Eilse õhtu ja öö veetsime Puurmanis, käisime saunas ja paar julgemat poissi isegi jões ujumas,” ütles Sille Raidvere.

Jõgeva külje all Võduveres elaval Orupõldude perel oli talgutele tulemiseks üsna omapärane ajend: nad otsustasid nimelt puudeistutamisega tähistada pere vanima lapse Oskari viieteistkümnendat sünnipäeva.

“Sellist töist sünnipäeva on aastate möödudes nii lahe meenutada,” arvas pereema Eda, lisades, et tegelikult võiks puudeistutamise Oskari sünnipäevatraditsiooniks muuta: tähtpäev langeb ju selleks tööks nii sobivale ajale.

Sel ajal, kui sünnipäevalaps Oskar koos ema Eda, isa Elduri ja õe Evaga metsas müttas, valmistasid pere ülejäänud liikmed, vanaema ja väikevend Uku kodus sünnipäevalauda ja “kultuuriprogrammi” ette, nii et ega Orupõldudel sel päeval pidugi pidamata jäänud. Ainult et pidusöök maitses pärast metsatööd kindlasti paremini.

Jaan Anni ütles, et elupõlise metsamehena on ta aastakümneid lastega metsa istutanud ning et tänapäeva lapsed on istutustööl niisama tublid kui omaagsedki, ainult et tööpäeva pikkusega ei tohi üle pingutada, muidu kipub noortel kärsitus välja lööma. Pühapäeval Linnumetsa taga viimast juhtuda ei jõudnud, sest kella kaheks päeval oli lank täis istutatud ja supikatel kohal.

Ühepäevaperemees ja hetkekasu jahtija metsa istutama ei vaevu, see on päris selge.

“Täna istutatud kuused saavad raieküpseks nii 80-90 aasta pärast, nii et käegakatsutavat kasu tõuseb neist alles tulevastele põlvedele. Aga silmailu hakkab see kuusenoorendik Linnumetsas jalutamas käijatele pakkuma juba kümmekonna aasta pärast,” ütles Jaan Anni.

Sel nädalal metsaistutustalgud jätkuvad. Laiuse metskonnas on talgupäevadeks näiteks reede ja laupäev, mil puid istutama tulevad laulu- ja tantsupeoks valmistuvad taidluskollektiivid.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus