Messil AgroBalt kiideti Werolis toodetud maitseõlisid

Rahvusvaheline põllumajanduse, toiduainete töötlemise ja hulgikaubanduse mess AgroBalt 2007 korraldati Kaunase Põllumajandusülikooli territooriumil. AS Werol Tehased, kes võttis sellest messist osa esmakordselt, esitles ennast koos teiste Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja liikmetega. Eesti ettevõtjate päralt oli 36 ruutmeetri suurune stend.

“Meie ettevõtet, mis on ainus rafineeritud rapsiõli tootja Baltimaades, esindasid kolm inimest, kellel olid ka konkreetsed ülesanded. Õlitoodete müügijuht Riina Tepaskind tutvustas maitseõlisid, õlikoogi müügijuht Katrin Tamm õlikooki ning mina andsin ülevaate rapsiseemnetest,” rääkis ostuosakonna juhataja Indrik Unt.

Tema sõnul sai messil proovida Werolis valmistatavaid või-, küüslaugu- ja basiilikumaitselisi õlisid.

“Degusteerijatest puudust polnud ning müügijuhid olid tutvustamis- ja selgitamistööga pidevalt hõivatud, sest vestelda tuli mitmesuguste huvidega klientidega. Kui eestlased toitlustusüritustelt  pärast mõne toote maitsmist üldjuhul vaikides lahkuvad, siis leedulased on usinad oma arvamusi avaldama. Kui keelebarjäär segama kipub, väljendatakse ennast ?estide abil. Erineb seegi, et Eestis degusteerivad sagedamini naised, Leedus aga mehed,? ütles Indrik Unt. ?Hinnangud maitseõlidele olid kiitvad ja tunti huvi nende ostmisvõimaluse vastu. Kui senini oleme Leedusse eksportinud suures koguses lahtist õli, siis messil saadud positiivsed reageerinud andsid meile julgust kaaluda tõsiselt pudelis maitseõlidega Leedu turule minekut. Messil tekitas tõsist huvi ka rapsiseeme, mida mitmed messikülastajad nägid esmakordselt. Muide, AS Werol Tehased on varem väga palju rapsiseemet ostnud Leedust, kuid seoses seemnehinna tõusuga Eestis suureneb kohalikult põllumehelt ostetava seemne osatähtsus.?

Kasuks tuli Undi arvates seegi, et AS Werol Tehased ja teised Eesti ettevõtted oma toodangu kohale tõid ning seda vaadata ja maitsta võimaldasid. See soodustas suhtlemist praeguste ning potentsiaalsete klientidega. Nii äratasid lisaks meie maitseõlidele tähelepanu ka Eestist pärit vinnutatud liha, pudingid, astelpajutooted, muu hulgas astelpajuliköör.

Leedulased ise olid messile toonud ka hea väljanägemisega põllumajandusloomad. Samuti esitleti kunstnike ja käsitööliste loomingut. Läti ettevõtjad tutvustasid oma tegevust vaid teoreetiliselt, sest oma toodangut nad kaasa võtnud polnud.

Küsimusele, kas messil käsitleti ka Baltimaade kaubandussuhteid laiemas plaanis, vastas Indrik Unt: “Ettevõtjad keskendusid oma toodangu esitlemisele. Küllap rääkisid üldisematel teemadel aga valitsuste esindajad, kes samuti messi külastasid. Eestist oli näiteks kohal põllumajandusministeeriumi kantsler Ants Noot.?

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus