Messiboksis aukohal Põltsamaa

Homme algab Tallinnas Eesti Näituste messikeskuses rahvusvaheline turismimess Tourest 2010. Jõgevamaa messiboksis on seekord enim esile tõstetud Põltsamaa vaatamisväärsusi.

 

Jõgevamaa Arendus- ja Ettevõtluskeskuse turismikonsultandi Anneli Villemi sõnul on maakonda tutvustav boks tänavu umbes poole väiksem kui mullu. Väiksema boksi kasuks otsustama sundis asjaolu, et selle rendihinda on vaatamata masuajale vahepeal tõstetud ning et pinna eest tasumiseks oli tänavu kasutada ainult maakonna omavalitsusliidu 10 000-kroonine toetus. Samas asub boks väga soodsas kohas: sellele on võimalik kahelt poolt juurde pääseda ja nii läheb iga ruutmeeter n-ö täie ette.

„Ning kui võrrelda Põlva-, Võru- ja Valgamaaga, kes tutvustavad end kolmekesi koos 56-ruutmeetrisel pinnal, pole meie olukord sugugi halb,” ütles Anneli Villem.

Boksi peab ära mahtuma päris suur seltskond: messile sõidavad mõned Jõgeva maavalitsuse ning arendus- ja ettevõtluskeskuse töötajad ning Jõgeva linnavalitsuse, Palamuse kihelkonnakoolimuuseumi, Voore Külalistemaja, Kalevipoja Koja, motoklubi Jõgeva MC,  OÜ Pootsman PT ja Mütofesti korraldustoimkonna esindajad. Põltsamaa esindus on eriti suur: sealt tulevad välja muuseum, veinikelder ja Käsiteokoda. Tõsi, kõik inimesed ei viibi Tallinnas kõigil kolmel messipäeval: osad lähevad sinna ainult üheks päevaks.

„Reedeseks nn spetsialistiajaks tulevad Tourestile ka maavanem Viktor Svjatõšev ja Põltsamaa linnapea Jaan Aiaots,” ütles Anneli Villem.

Spetsialistiajaks on hakatud nimetama kaht messi avamiseelset tundi (antud juhul kella 10-12), mil väljapanekutega saavad segamatult tutvuda reisikorraldajad, meedia esindajad, omavalitsusjuhid jne.

Juustu ja veini

Mida siis Jõgevamaa boksi külastajatele pakutakse? Eelkõige teavet, aga ka infotrükiseid ja üht-teist suupärastki.

„Jõgeva linn pakub külmalinna küüslaugusuppi, Kalevipoja Koda ürdileiba, Voore Külalistemaja suupisteid, põltsamaalased aga E-Piima Põltsamaa juustutööstuse toodangut ja Põltsamaa Felixi veine,” ütles Anneli Villem. „Põltsamaa veini armastas eelmine maavanem Aivar Kokk ka varasematel Tourestidel pakkuda — Kalevipoja mõõga kujulise võileivatordi kõrvale —, ent siis ei saanud need, kellele vein meeldima hakkas, seda endale kaasa osta. Seekord saavad, sest Felix on soetanud endale ka messil kauplemise loa. Sama on teinud Põltsamaa Käsiteokoda, kes müüb oma kõrgekvaliteedilist käsitöötoodangut, samuti Jõgeva linnavalitsuse ja MTÜ Miinus 43,5 üllitatud raamatut „Külmalinn Jõgeva”.”

Pühapäeval käivitab käsiteokoda messiboksis riidest rooside tegemise õpitoa. Pühapäev ongi Anneli Villemi sõnul messil selline vaiksem ja perekesksem päev, kus sellisele õpitoale publikut peaks leiduma. Aktiivset tegevust pakutakse muidugi kõigil päevadel: Põltsamaa muuseumi juhataja Rutt Tänav korraldab laupäeval messikeskuse suurel laval Põltsamaa teemalise viktoriini, mille auhinnad paneb välja Põltsamaa linnavalitsus. Palamuse muuseumi direktor Arne Tegelmann ning arendus- ja projektijuht Janek Varblas lasevad huvilistel tahvli ja krihvli või tavalise sule ja tindiga kirjaproove teha ning saunaakna pihta märki lasta, Jõgeva MC esindaja Igor Ellisson näitab vastvalminud videofilmi möödunudaastasest rahvusvahelisest motomatkajate kokkutulekust Jõgevatreff jne.

„Üritame nii teha, et iga meie boksi ruutmeeter oleks tõhusalt ära kasutatud ja mida aktiivsemat tegevust külastajatele pakkuda suudame, seda paremini oma eesmärgi saavutame,” ütles Anneli Villem.

Kuninglikus stiilis

Tema sõnul kajastub keskendatus Põltsamaa teemale juba boksi kujunduses: boksi seinale pannakse üles Põltsamaa lossihoovi kujutav suur taustapilt. Ka riietuses lähtutakse Põltsamaast kui kuningalinnast: nii mõnigi messile sõitev daam käis rõivaid laenutamas Jõgeva või Põltsamaa kultuurikeskuse kostüümilaos. Need, kellel n-ö oma rõivastiil juba leitud, nagu näiteks Mütofesti korraldajatel ja Palamuse muuseumi töötajatel, ei hakka seda muidugi muutma.

Messiboksi trükistelauale on Anneli Villemi sõnul midagi panna kõigil, kes messile tulevad. Samas on trükiste kaudu messil esindatud tegelikult veel suurem turismitegijate ring kui kaasa tulevate isikute kaudu: tasuta võetakse kaasa kõigi infomaterjalid, kes seda soovinud on.

Ühe paiga või ettevõtmise propageerimisele on Jõgevamaa esindus keskendunud juba mitmel aastal. Ülemöödunud aastal oli tähelepanu keskpunktis Kalevipoja Uisumaraton, möödunud aastal Kalevipoja Kala- ja Veefestival ning tänavu siis Põltsamaa linn ja üritused. Tuleval aastal on väljapaneku peateemaks ilmselt külma- ja jõululinn Jõgeva

„Tourest on Eesti suurim ja pikimate traditsioonidega turismimess ning sellel osalemata jätmine ei oleks lihtsalt mõistlik: kusagil tuleb end ju nähtavaks teha ja seal on see kõige lihtsam,“ ütles Anneli Villem. „Tänu Jõgevamaa Omavalitsuste Liidule oleme ka rendi alati tasutud saanud. Tartus toimuvale messile Suvi on turismitegijaid näiteks hoopis keerulisem saada, sest sinna tuleb kõigil täiesti oma tasku peal minna.”

Tänavusele Tourestile on registreerunud üle 400 firma ja organisatsiooni kokku 25 riigist, mis teeb sellest Eesti viimaste aastate suurima eksponentide arvuga turismimessi.

 

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus