Merilii Jalg särab Eesti kabeturniiridel

16aastane Oskar Lutsu Palamuse Gümnaasiumi õpilane Merilii Jalg tegi käesoleva aasta algul Eesti naiste meistrivõistlustel kabes kuldse duubli. Jaanuari lõpus võitis Jõgeva Kabeklubi esindaja 64ruuduse kabe meistrivõistlustel oma karjääri esimese täiskasvanute meistritiitli, vähem kui kuu aega hiljem edestas ta kõiki konkurente ka 100ruuduses kabes.


Mõlemal turniiril olid Merilii Jala peamisteks konkurentideks aastaid selle ala tipus olnud Kaari Vainonen ja Piret Viirma. Kuressaares peetud 64ruuduse ehk vene kabe meistrivõistlustel kogusid Jalg ja juba 20 aasta eest selles mänguliigis meistrikulla võitnud Viirma põhiturniiril võrdselt 7 punkti ning edestasid tiitlikaitsjat, 12kordset Eesti meistrit Vainoneni ühe punktiga. Kahepartiilises järelmatšis oli kindlam Merilii Jalg. Tallinnas toimunud 100ruuduse ehk rahvusvahelise kabe meistrivõistlustel edestas Jõgeva Kabeklubi esindaja aga nii Viirmad kui ka Vainoneni ühe punktiga.

Aasta varem Eesti täiskasvanute meistrivõistlustel 64ruuduses kabes hõbemedali võitnud ning 100ruuduses kabes neljanda koha saanud Merilii sõnul tuli tänavune edu talle mõnevõrra ootamatult. “Esimene meistrikuld oli minu jaoks väga suur üllatus,” ütles ta. “Mõtlesin küll sellele, et esikoht võiks tulla, kuid rohkem sihtisin siiski esikolmikukohta.”

Alustas kabega enne kooli

Esimene kokkupuude kabega oli noorel meistril juba enne kooliminekut. “Kui lasteaias käisin, kinkisid vanavanemad mulle jõuludeks kabemängu,” meenutas Merilii. “Emale ja isale ei kaotanud ma juba siis, küll aga vanaisale.”

Natuke süsteemsemalt hakkas ta praeguse lemmikalaga tegelema siiski alles algklassides õppides. “Vaike Soodla juhendas koolis kaberingi ning minagi hakkasin seal käima,” ütles Merilii Jalg, kelle sõnul võiksid tippkabesse pürgijad alaga tõsisemalt tegelema hakata siiski juba lasteaiaealistena. “Kaberingis me põhiliselt lihtsalt mängisime, aga Vaike näitas ka seda, kuidas oleks olnud parem mängida. Igatahes oli mul pärast, kui Uno Plaki juures trennis hakkasin käima, lihtsam, sest ma natuke ikkagi teadsin juba midagi.”

Tõsisemad kabetreeningud algasidki paljukordse Eesti meistri Uno Plaki juhendamisel Jõgeva Kabeklubis. “Uno otsis lapsi, kes sooviksid võistlustel osaleda, Vaike pakkus ka mind välja,” lausus Merilii. “Käisime Eesti noorte meistrivõistlustel mängimas, sain seal üsna normaalse koha ning isa arvas, et võiksin kabega edasi tegeleda ja trenni teha.”

Vanema õe kabeharrastus tõi ala juurde ka ligi neli aastat noorema Triinu, kes tänaseks on samuti Eesti paremikku jõudnud. Tänavustel naiste meistrivõistlustel sai 12aastane Triinu Jalg mõlemal turniiril viienda koha. “Algul käisin treeningutel üksi, kuid siis ütles Triinu, et tema tahab ka kabet mängida. Sellest peale olemegi kõiki asju kahekesi koos teinud,” ütles Merilii. “Triinu alustas kabemänguga nooremana, arvan, et oleme praegu temaga üsna ühel tasemel. Tal lihtsalt on vähem kogemusi ning ka enesekindlusest jääb puudu. Kabe on meid õdedena kindlasti rohkem liitnud.”

Kui 2011. aasta novembris lõpetas Merilii Jalg Jõgevamaa noorte meistrivõistlused kolmanda kohaga, siis kaks aastat hiljem kuulus ta juba Eesti omaealiste paremikku ning oli teinud ka debüüdi noorte MM-võistlustel Bulgaarias Kranevos. Esimese Eesti noorte meistritiitli võitis Jalg 2014. aastal.

Rahvusvahelistel noorte tiitlivõistlustel on Merilii Jalg korduvalt jõudnud teise kümne algusse. MM-võistlustel sai ta sellega esmakordselt hakkama 2014. aastal Tallinnas toimunud minikadettide rahvusvahelise kabe MMil, lõpetades 28 osaleja seas 12. kohaga. Möödunud aastal sai Jalg kadettide MM-võistlustel nii 64ruuduses kui ka 100ruuduses kabes täispika ajakontrolliga turniiridel 12., välkkabes aga 11. koha.

Eelmise aasta sügisel sai Merilii Jalg ka esmakordse võimaluse lüüa kaasa täiskasvanute tiitlivõistlustel. Tallinnas toimunud naiste rahvusvahelise kabe MM-võistlustel kogus ta 15 partiist 5 punkti ning sai 15. koha, edestades 3 punktiga lõpetanud õde Triinut.

MM andis uues kogemuse

“Pääsesime MM-võistlustele mängima, sest eespool olijad loobusid,” meenutas Merilii ootamatult avanenud võimalust kohtuda maailma paremate naiskabetajatega. “Hästi väsitav oli kaks nädalat järjest ainult kabet mängida. Kogemusi ja uusi teadmisi saime aga väga palju juurde, sest analüüsisime koos treeneriga kõiki mänge.”

Merilii Jalg on harjutanud ka Enno Eerma juhendamisel, praegu on tema treeneriks Arno Uutma, kes on tulnud individuaalselt 26 korda Eesti meistriks ning võitnud ka Brasiilia kabe MM-võistlustel pronksmedali.

“Arno trennid on hästi mahukad,” ütles neiu. “Ta oskab kõigest hästi arusaadavalt ja meeldejäävalt rääkida. Tal on ka äärmiselt hea mälu, sageli toob ta näiteid oma 30 aastat tagasi mängitud partiidest. Suurvõistluste järel analüüsime treeningutel mänge, enne võistlusi lahendame ülesandeid ja vaatame, kuidas näiteks alguses või lõpus mängida erinevaid seise. Kaotuste kõrval analüüsime ka võidetud partiisid, sest ka seal võib vigu sees olla.”

Merilii sõnul on kabes edu saavutamiseks vaja hästi palju enesekindlust. “Ise olen pigem selline, kes ei ole üldse enesekindel, aga ajaga on olukord õnneks natuke paremaks läinud,” märkis ta. “Enesekindlust tahaksin aga ikkagi arendada. Partii ajal mõtlen ma hästi põhjalikult ning ei kiirusta käikudega, vähese enesekindluse tõttu võin aga kahtlema hakata ning mõtetega rappa minna. Naiste turniiridel ei tohi väga palju eksida, meestega mängides ei saa aga üldse vigu teha, eksimused karistatakse kohe ära.”

Vaimse poole kõrval ei tohi kabemängija unarusse jätta ka füüsist. “Naiste meistrivõistlustel koosnes üks voor kahest mikromatšist, mis kestsid kokku neli tundi,” tõi Merilii näite. “Kui füüsist ei ole, siis lihtsalt ei jõua seal nii kaua istuda ja mõelda. Vastupidavuse arendamiseks käin suvel jooksmas ning talvel koos isaga suusatamas. Kooli kehalise kasvatuse tundides teen ka aktiivselt kaasa.”

Põhikooli ajal ka laulmisega tegelenud Merilii jaoks on kabe siiski jäänud peaaegu ainsaks spordialaks, millega ta põhjalikumalt seotud on olnud. “Teiste spordialadega ma tõsisemalt tegelenud ei ole,” tunnistas ta. „Pool aastat käisin küll ka korvpallitrennis, aga see ala ei olnud siiski minu jaoks. Malet olen vanavanematega mänginud, aga suuremat huvi selle vastu ei tekkinud,” lisas ta.

Möödunud aastal Palamusel üheksanda klassi lõpetanud Merilii Jalg jätkab gümnaasiumiõpinguid samas kodulähedases koolis. “Selle õppeaasta kolm esimest päeva käisin Jõgevamaa gümnaasiumis, kuid otsustasin siis ikkagi Palamusele tagasi pöörduda,” lausus ta. “Jõgeval oli küll tore, kuid mulle meeldib rahulikum keskkond. Klassis on meil vaid 11 õpilast, kõik õpetajad on tuttavad ning ka sõbrad on siin.”

Tippkabesse pürgimist soovib Merilii Jalg jätkata ka pärast gümnaasiumi lõpetamist. “Kooli lõpetamise järel tahaksin kindlasti edasi treenida ning võistlustel osaleda,” kinnitas ta. “Tahaksin võimalikult kõrgele tasemele välja jõuda.”

Tulevase elukutse valikul Merilii Jalg aga veel väga kindlaid otsuseid teinud ei ole. “Kaks aastat on veel aega otsustada. Olen küll mõelnud sellele, et võiks minna Tartu ülikooli õigusteadust õppima, aga see on esialgu vaid mõte.”

MATI ALEV

blog comments powered by Disqus