Merilii ja Triinu Jalg kasvatasid oma tiitlivõistluste kogemusi

Palamusel elavatele noortele kabetajatele Merilii ja Triinu Jalale, kes esindavad Jõgeva kabeklubi, olid lõppeva aasta olulisemateks võistlusteks noorte Euroopa ja maailmameistrivõistlused sajaruudulises kabes. Euroopa eakaaslastega käisid kabeneiud mõõtu võtmas augusti alguses Pinskis (Valgevene), oma vanuseklassi maailma paremikuga oldi vastakuti oktoobri lõpus ja novembri alguses Sigacikis (Türgi).


Üheteistaastane Triinu mängib tänavu esimest aastat minikadettide (G-13) vanuseklassis, kus talle on vastasteks enamasti aasta-kaks vanemad tüdrukud. Noorte MM-il, mis peeti Türgi suuruselt kolmanda linna Izmiri lähedal Egeuse mere kaldal asuvas Sigacikis Club Resort Atlantise hotellikompleksis, tuli Triinu tema jaoks päris suurest katsumusest auga välja ning jagas lõpptulemusena üheksa punktiga 14.-15. kohta.

“Väärib märkimist, et üheksast mängust kaotas Triinu ainult ühe ning seegi oli pooleldi tööõnnetus,” tõdes Merilii ja Triinu ema Kadi Tamm. “Sama või veel paremat võitude-kaotuste suhtarvu suutsid näidata peale Triinu veel ainult viis mängijat. Koht turniiri lõpptabelis jäi siiski tagasihoidlikuks, kuna viike kogunes liiga palju, ent eks see olegi uude vanuseklassi mineku ja seal kohanemise hind.”

Viieteistaastane Merilii kuulub teist aastat kadettide (G-16) vanuseklassi ja tunneb end seal juba päris koduselt. MM-i põhiturniiril sai ta kolm võitu, kolm viiki ja kolm kaotust ning lõppkokkuvõttes 14. koha.

“Meriliil oli eesmärk plussi jääda ehk koguda üheksast voorust vähemalt kümme punkti. Ta oli selle eesmärgi täitmisele ka väga lähedal, see oli n-ö vormistamise küsimus, aga paraku jäi Meriliil selliste mängude mängimise kogemusest vajaka,” sõnas Kadi Tamm ja lisas, et võrreldes oma põhikonkurentidega hakkas Merilii kabet mängima suhteliselt hilja. Seetõttu on tema jaoks tavaliselt kõige edukamaks igas vanuseklassis võistlemise viimane aasta. Kadettide klassis on ta viimast aastat tuleval, 2017. aastal.

Sigacikis peeti maha ka 100 ruudulise kabe välkturniir, kus Merilii sai oma vanuseklassis kümne punktiga kiiduväärse 11. koha.

Läks väsimuse nahka

Triinul läks välkturniir väsimuse nahka. See turniir korraldati nimelt ühe põhiturniiri päeva õhtupoolikul. Triinul oli aga hommikune põhiturniiri mäng veninud nelja ja poole tunni pikkuseks. Seepärast polnud ime, et ta välkturniiri kolme esimese mänguga lõplikult väsis, nii et tugevamate vastastega võitlemiseks enam teravust ei jagunud. Tulemuseks oli 20. koht, mis Triinu tegelikest võimetest õiget pilti ei anna.

MM-i raames peeti ka lühiformaadis noorte MM Türgi kabes, kus said osaleda kõik põhivõistlusest osavõtjad. Ka Palamuse neiud kasutasid seda võimalust. Ehkki nad polnud Türgi kabet kunagi varem mänginud, saavutas Triinu saavutas oma vanuseklassis 6. ja Merilii 11. koha. Kadi Tamme sõnul teenis see võistlus siiski pigem Türgi kabe propageerimise eesmärki.

Kabe puhul saab rääkida mitte ainult võitudest, viikidest ja kaotustest, vaid ka mängu ilust. Merilii Türgis peetud mängudest võis kõige õnnestunumaks pidada välkturniiri kohtumist kadettide vanuseklassi ühe liidri, valgevenelanna Jana Lazovikiga. Merilii väljus sellest mängust võitjana. Põhiturniiril oli Merilii magusaim võit Hollandi neiu Darja Koulleni üle. Olgu öeldud, et Darja ema Olga Kamychleeva mängis sellel aastal naiste MM tiitlile.

Kõige valusam kaotus tuli Meriliil vastu võtta prantslannalt Anais Bonnetot`lt, kellest Merilii taseme poolest tegelikult üle on.

“See kaotus läkski Meriliile tõenäoliselt maksma koha esikaheksas,” ütles Kadi Tamm. “Miks see mäng nii läks, on teada, nii et nii et nüüd tuleb treeningmängudel vastavaid korrektiive teha.”

Triinu arvatavalt parim mäng oli põhiturniiri viimases voorus. Seal oli tema vastaseks kaks aastat vanem valgevene tüdruk Darya Bravaja, kes tuli tänavusel EMil sajaruudulises kabes hõbemedalile ning kelle treeninggrupi kaaslasedki on tiitlivõistlustel stabiilselt esikolmikusse jõudnud. Triinu mängis Bravaja vastu küllaltki kindlalt ja ilma riskita ning saavutas viigi.

“Tundub, et Triinu on uues vanuseklassis suhteliselt hästi kohanenud,” tõdes Kadi Tamm. Sigaciki MM-ilt saadud kogemuse võttis ta lühidalt kokku nii:

“Mida rohkem sellel võistluskarussellil osaleda, seda rohkem saab selgeks, et kes sellel alal tipus on, võtavadki seda ala kui tõsist tippsporti. Samamoodi suhtuvad asjasse tippude vanemad ja koondiste treenerid ning tundub, et ka riiklik toetus on küllaltki tugev.”

Sihikindel töö

Nagu mitmel varasemal tiitlivõistlusel, olid ka Sigaciki MM-il Merilii ja Triinuga kaasas nii ema kui ka isa. Korralduse poolest oli see võistlus Kadi Tamme sõnul parim, mida nende pere näinud.

“Majutus, ööbimine, probleemide lahendamine ning võistlus ise ‒ kõik oli väga korralikul tasemel,” sõnas Kadi Tamm ja lisas, et ilm polnud samas suurem asi, aga sealkandis olevatki ilus ilm sellisel aastaajal rohkem nagu lotovõit. Paaril päeval sai siiski ka suverõivais ringi liikuda ning kõige soojemal päeval proovisid karastatumad basseiniveegi ära.

Nüüd siis ka väike tagasivaade augusti algul peetud noorte Euroopa meistrivõistlustele sajaruudulises kabes. Need peeti Valgevenes Pinskis, mis on Palamuse kabetüdrukutele mitmest varasemast võistlusest tuttav paik. EM-i põhiturniiril saavutas Triinu kokkuvõttes üheksa punktiga 17. koha, Merilii jagas sama punktide arvuga 14. ja 15. kohta. Kiirturniiril oli Merilii kaheksa punktiga 22. kohal, Triinu kümne punktiga 16. kohal. Triinu ainus kaotus kiirturniiril tuli hilisemalt põhiturniiri võitjalt, kaks aastat vanemalt Olga Balukovalt. Välkturniiril sai Triinu üheksa punktiga 18. koha ja Merilii üheksa punktiga 15. koha.

Nii EM-iks kui ka MM-iks valmistusid kabeneiud Jõgeva treenerite Enno Eerma ja Uno Plaki juhendamisel. Treeningu mahtu on vaikselt, kuid stabiilselt tõstetud, seda enamjaolt iseseisva treeningu arvelt, mis hõlmab spetsiaalsete kabeülesannete lahendamist ning erinevate turniiride partiide analüüsimist. Järgmisel aastal üritavad Merilii ja Triinu kaitsta oma vanuseklassi Eesti meistri tiitleid, noppida mõne hea koha Eesti täiskasvanute võistlustelt ning teha sammu edasi nii 100 kui ka 64 ruudu kabe EM-il ja MM-il.

“Eesmärk on jõuda ikka lähemale kõige teravamale tipule ning sinna viib ainult sihikindel töö. Üksnes andekusest ei piisa, vaja on meeletut töötahet, meelekindlust ja head tiimi, kellega tippu pürgida,” ütles Kadi Tamm ja avaldas tänu OÜle Moreen, kes Meriliid ja Triinut nende pürgimustes toetanud on.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus