Memmed-taadid pidasid suvepidu

Nagu ikka, alustati peoproovidega juba keskhommikul ja tavaks on seegi, et kõige vingema mahvi saavad tantsijad. Ka päike juhtus eriti uudishimulikus tujus olema ega raatsinud murul kepslevaid memmesid hetkekski jälgimata jätta.

?Oh taevas, ma oleks surnud praegu, kui mul kübarat peas poleks olnud,? õhkas üks  platsilt puudevillu pääsenu  endale rätikuga tuult lehvitades.

Aga meie memmedel tundub olevat visa hing ja kerge jalg: tantsurühmi oli tubli staadionitäis.

?Ma mõtlen praegu, kuhu see seltskond meil järgmisel suvel esinema mahub,? piidles Tabivere valla kultuurijuht Tiina Tegelmann aupaklikul pilgul rahvariidekirevat platsitäit, sest just Tabiveres järgmine pidu peetaksegi.

Lauljaidki kogunes parasjagu. Kust polnud just oma koori välja panna, sealt oli peole tuldud vähemalt ansambliga. Kokku moodustus kenake ühendkoor, kelle repertuaaris nii rahvalikke laule kui  kergemuusikaklassikat.

Rahvamuusikud pealinnast

 

Kapelle meie maakonnas just väga palju pole, sellele  oli üks peo korraldajatest, kapellide üldjuht tormalane Maire Tamm juba talvel mõelnud ja rääkinud pehmeks abiväe. Rahvamuusikamentor Ahto Nurk ei ole meie kandi rahvale enam sugugi võõras. Ta on aidanud varemgi maakonnapidude üldproove läbi viia ja oli rahvapilliorkestrite üldjuhina ja esinejana platsis ka 2. juunil Põltsamaal peetud maakonna laulu- ja tantsupeol.

Tormasse tuldi koguni kahe ansambliga ? 15-liikmeline ?Ants ja Liisu? sisaldab oma koosseisus kvartetti  ?Heli-Neli”. Külalisorkestrite kaasalöömine ühendorkestris andis kontserdile palju juurde. Mõlemad koosseisud astusid üles ka eraldi.

Kui üllatustantsijad välja kuulutati, ajas sõrm näpuga kavalehelt rida, kuid Soomest tulnud külalisi seal kirjas polnudki. Ja oli väga vähe inimesi, kes sellest vaprast seltskonnast üldse midagi teadsid. Aga et ?kahtlus? Marja Korpimäkile langes, kes ennegi teiselt poolt lahte tantsurühmi meie pidudele juhatanud, tuli temalt asja uurida.

Tõepoolest, soomlanna Marja, kes Rannal ammu omainimene on ja sealse rahvamaja ?Meelespea?-nimelises tantsurühmas kaasa lööb, juhatas  seeniortantsurühma Tampere lähedalt Lempääläst meie pidudega tutvuma juba aastaid tagasi. ?Kahe aasta eest osales sama rühm Mustvee peol, eelmisel aastal käis vaatamas maakonna tantsupidu Palal,? rääkis Marja.

Sööma peab!

Et kodunt välja tulnud ja päev otsa jalul olev inimene märksa rohkem sööb kui kodus, seda on kõik ilmselt nii enda kui teiste juures täheldanud. Ikka on lisaks talongilõunatelgile ka mõni vabama valikuga toitlustusasutus peoplatsil koha sisse võtnud ja kliendipuudust neil pole.  Selle suve vabaõhuüritustel on aga järjekindlalt silma hakanud Kõnnujõe Talu oran?id särgid. Põltsamaal maakonna laulu- ja tantsupeol oli nende vastutusalas ka esinejate talongitoit, Tormas oldi väljas vaid puhvetiga.

?Selline pidu ei ole muidugi koht, kus nii väga ostetakse, aga samas on sellisel üritusel tore ja turvaline töötada. Kultuurne rahvas ümberringi, pole hirmu, et keegi sulle leti taha panni peale kipub, mida öistel ülemeelikutel üritustel ette on tulnud,” tõdes firma juhataja Merle Lomp, kes pisut rohkem kui aasta väliürituste toitlustamise ja catering-teenuse pakkumisega tegeleb.

Liiga hea ilm

?Kui Torma vallavanem Riina Kull tänaseks hea ilma lubas hankida, siis mina omalt poolt lubasin, et Jõgeva poolt tuleb pisut pilvi ka,? rääkis maavanem Aivar Kokk  peost kokkuvõtet tehes. Ta tunnistas, et imetleb inimesi, kes tantsu, laulu ja muusikaga läbi elu suudavad minna ja selle päeva, mille esimene pool tõesti liiga päikseline oli, vapralt vastu pidasid. Ta avaldas kahetsust vaid selle üle, et kui lauljate ja muusikute ridades ikka mõni mees ka oli, siis tantsuplatsil ei hakanud silma ühtki. Seetõttu said temalt eriti kiita Soome külalisesinejad kui segatantsurühm.

Tänukirju osalenud kollektiivide juhtidele aitasid maavanemal jagada maakonna rahvakultuurispetsialist Pille Tutt ja Torma vallavanem Riina Kull. 

Peo viimase palana kõlas ?Suve?-filmist populaarseks saanud rahvalik laul, milles on read: ?Su elusaatuse üks ots on sinu enda käes?. Need üle keskea jõudnud inimesed, kes talv läbi taidlusringides tublit tööd teevad ja suvistel pidudel koos eakaaslastega lustivad, hoiavad oma saatuseotsa kindlalt enda käes, saavad ise veel kõigega  hakkama ja suudavad aidata teisigi. 

KAIE NÕLVAK

blog comments powered by Disqus