Meiereikurg ootab täna taas laadalisi

Täna peetakse Maarja-Magdaleenas Kurepesa talu õuel järjekordset kevadlaata.

Müügi- ja lustipidu, mida Maarja-Magdaleena Maarahva Selts  esialgu vaid oma küla tagasihoidliku taimede-istikute vahetamisena korraldada kavatses,  on aastatega tublisti populaarsust kogunud, laienenud ja täienenud ning on järjekorras juba kuues.  

Peenramaale, tuppa ja toidulauale

Nagu ikka,  on meile oodata mitmeid taime- ja istikumüüjaid, mis on ju praegu kõige vajalikum kaup, aga osta saab ka riidekraami, käsitööesemeid, ravimtaimi, kasutatud raamatuid.

Seekordki tullakse Põltsamaalt suitsuliha müüma. Nende kaup on alati väga oodatud ja populaarne, aga osteti  eelmisel laadal  imeruttu ära. Nüüd lubati seda rohkem kaasa tuua.

Lapsed saavad hobusega sõita, meelelahutust pakuvad meie oma rahvamaja line-tantsijad ja akordionimees Kalmer Põld. 

Laadasupp keedetakse, nagu meil ikka traditsiooniks olnud, Elistvere Suurköögis,” rääkis Maarja-Magdaleena Maarahva Seltsi eestvedaja Tiia Pärtelpoeg laadapäeva eelõhtul.

Meie oma küla taimekasvatajad on kindlasti müümas ja loodetavasti tuuakse üht-teist ka rohevahetuseks. Endale olengi taimed alati just siit ostnud,” lisas ta.

Tiia kinnitusel meeldib nende väike laat nii ostjatele kui müüjatele  ja kohale tullakse kaugemaltki. Väike, aga armas laat, öeldakse ikka, kui  helistatakse ja müügiplatsi küsitakse.”

Maskotil uued tualetid

Oma küla kevad- ja ka sügislaatade idee pärineb endise meierei, praeguse Kurepesa talu perenaiselt Ilme Roosmäelt. Tema mõtles esiotsa küll rohkem mõnusale kokkusaamisele oma koduõuel, kus raha ei tarvitatakski, vaid kus külarahvas püsilillejuurikaid, omakasvatatud taimi ja seemneid vahetab  või kus ka lihtsalt omavahel juttu aetakse, tassike taimeteed juuakse ja pillilugusid kuulatakse. Aga läks nii, et üks mõte sünnitas teise, laat kogus kuulsust ja laienes.

Külalislahkel Ilmel pole selle vastu midagi, et ka kaugemalt müüma-ostma-uudistama tullakse, ja ta püüab omalt poolt laadalisi alati pisutki üllatada, et tema õuel toimuv võimalikult lahe ja rutiinivaba oleks.  Nii ehitati tema tellimisel kunagise meierei ette nostalgiline piimapukk ja sündis  lisaks korstna otsas pesitsevale päris-toonekurele ka tema puust sugulane”, kes tänavugi meiereitrepil laadalisi tervitab.  Et meie ilmad teatavasti heitlikud on, kannab talu vapilindki igaks juhuks nii kummikuid, salli kui mütsi. Tänaseks laadaks sai kurg täiesti uued tualetid – ei saa ju moest maha jääda, jalanõud peavad olema erksavärvilised ning ka salli ja mütsi puhul peab trendi järgima!

Ise pakub Ilme oma liigirikkalt peenralt ravimtaimi istutamiseks ning loodab, et teisedki paljuks ei pea oma aias liiglopsakaiks läinud püsilillepuhmaid pisut ohjeldada ja ülearuseks osutunud taimepoegi jagamiseks tuua.

Kindlasti ei saa meie laadale selle järgi hinnet panna, kui suure raha eest keegi kaupa müüs või ostis. Kõige olulisem on meil siin meelelahutus ja võimalus suhelda. Juba tükk aega enne laata hakkab külarahvas uurima, et kas  see ikka tänavu ka tuleb,” rääkis Ilme Roosmäe.

i

KAIE NÕLVAK

blog comments powered by Disqus