Meie maakonnas loetakse soome rahvuseepost Jõgeval, Kuremaal ja Tabiveres

Laupäeval, 7. juunil peetaval Piibe päeval loetakse Piibe maantee ja selle ümbruse kultuurilooloolistes paikades ette katkendeid soome rahvuseeposest “Kalevala”.

Piibe Maantee Arendamise MTÜ juhatuse liikme Arlet Palmiste sõnul tekkis idee Piibe päeval “Kalevalat” ette lugeda Jäneda muuseumi eestvedajal Georgi Särekannol.

“Mõtte andis tõik, et  tänavu möödus 170 aastat sellest, kui soome rahvuseepose koostaja Elias Lönnrot (1802-1884) mööda ajaloolist Piibe maanteed jalgsi Tallinnast Tartusse kõndis, et kohtuda Freidrich Reinhold Kreutzwaldiga,” ütles Palmiste, lisades, et katkendeid eeposest loevad kohalikud elanikud  üheteistkümnes Piibe maantee äärde jäävas asulas: Anija mõisas, Kõrvemaa suusa- ja matkakeskuses, Jäneda mõisas, Aravete Kangrumäel, Järva-Jaanis just laupäeval peetaval laadal, Koeru kultuurimajas, Lohu koolis, Jõgeva kultuurikeskuses, Kuremaa lossis,Tabivere rahvamajas ja Äksis jääaja keskuses.

“Lugemine kestab kella 10-18. Sellele võib kaasa elada kohapeal, aga toimub ka otseülekanne Õhtulehe veebilehel, kus näidatakse lisaks fotosid ja videokaardreid paikadest, mida lugemismaraton läbib,” rääkis Palmiste.

Jõgeva kultuurikeskuses loetakse “Kalevalat” ette jõuluvana toas. Alustatakse kell 14.40 ja loetakse pool tundi. Katkendi alustab ja lõpetab Jõgevajõul. Loomingulises projektis  löövad kaasa ka linnapea Aare Olgo, tantsu- ja võimlemisrühmade juhendaja Marika Järvet, Betti Alveri muuseumi juhataja Toomas Muru, lasteaia “Rohutirts” õpetaja ja Jõgeva kammerkoori laulja Dominicele Teder ja mitmed teised jõgevalased,” rääkis Jõgeva linnavalitsuse arenduse peaspetsialist Erki Teder.

“Kuueminutilisse videoklippi mahuvad fotod ja filmilõigud Alo Mattiiseni nooruspõlvest ja temale pühendatud muusikapäevadest, Jõgeva peetud I Eesti Naiste Tantsupeost, kokkutulekust Jõgevatreff, lasteaiast “Karikakar”, bussijaamast ja teistestki hoonetest ja sündmustest,” lisas ta.  

Ajalooline Piibe maantee on läbinud Kuremaad – kauni looduse  väärika ajalooga paika. “Kalevala” ettelugemine algab  Kuremaal kell 15.20, ilusa ilmaga lossi trepil, vihma korral lossis. Loevad Erika Monikainen, Priidu Raudkats, Marika Aavasalu, Kristiina Kuus, Silvia Sööt, Kaire Vahtre ning ilmselt liitub veel mõni lugeja. Internetis saab näha slaidiprogrammi Kuremaa lossist, tuulikust ja rannast,” ütles Kuremaa turismi-ja arenduskeskuse juhatuse liige Annika Tagaküla. Tema sõnul on kuremaalastel kogemusi ka “Tasuja” ettelugemisega, mis toimus 2010. Aasta jüripäeval.

Tabivere rahvamaja ees algab Kalevala ettelugemine kell 16. “Eestvedajaks on harrastusnäitleja Rein Annuk, kes on kaasanud lugema nii Tabivere huviteatri näitlejaid kui teisi, kes rahvamajaga seotud. Meil saab suurelt ekraanilt jälgida “Kalevala” ettelugemist kõikjal,” ütles Tabivere rahvamaja juhataja Terje Paalits.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus