Mees, kes teeks igal aastal maakerale ringi peale

TVPlay Home’is (endise nimega Viasat) tehnikuna töötav Janek Maisla peab end tavaliseks Eesti meheks. Ta on tagasihoidlik ja hinnatud kolleeg. Kui aga panna Janek ühes suunas sõitma, teeks ta igal aastal tiiru ümber planeedi nagu satelliit. Äsja täitus mehel nelja aastaga 200 000 kilomeetrit.


Mandri-Eestis ei ole maakonda, kuhu tehniku töö teda viinud poleks. Maailma plaanib ta ka otseses mõttes läbi käia – reisihimuline mees on külastanud pea kõiki maailmajagusid.

Janek on Tartust pärit mees, kes elab pealinnas ning kelle piirkonnaks on Tallinna ja Peipsi vaheline ala.

Peab lugu motospordist

„Tunnen Avinurme kanti läbi ja lõhki, vahel on tulnud sinna ka ööseks jääda.” Viimase 20 aasta jooksul on ta satelliittelevisiooni tehniku töö viinud teda pea kõikjale Eestis, isegi Ruhnu. Enamik sugulasi ja maakodu asuvad siiski Tartumaal.

Satelliitantennide paigaldamiseni jõudis ta tänu elektriku taustale. Üks asi viis teiseni ja viimased 10 aastat on ta töötanud teleteenust pakkuvas TVPlay Home’is. Teatud perioodil töötas pool suguvõsa Tallinnas samas firmas, osa neist kolis hiljem tagasi Tartumaale.

Janek on teinud ka muid elektritöid, kuid tolmustel ehitustel talle väga ei meeldinud.

„Tehnikuna on iga päev erinev klient, erinev nägu, nii on huvitavam,” räägib ta. Kuigi Janek on pidevalt sõidus ja tihti teleka ette ei satugi, on tal siiski oma lemmikkanalid. Spordiülekannetele elab ta kaasa mobiilirakenduse abil. „Kuulan objektile sõites suusa- ja korvpallikommentaatorite juttu. Lemmik on motosport. Varem olin ka suur filmisõber.”

Liikumiskirg väljendus Janeki puhul ka nooruses – ta on olnud Eesti meister krossijooksus. Kust see tuleb, et ta pudeliski paigal ei püsi? Võib-olla on see geenides. Kui isapoolsed sugulased elavad Peterburis, siis emapoolsed lausa Lõuna-Aafrika Vabariigis.

Reisipisik avaldus Janekil alles mõned aastad tagasi. „Vennapoeg plaanis reisi Ameerikasse ja leidis hea pakkumise. Mõtlesin ka, et mis seal siis ikka ja läksin kaasa.”

Nagu tööl, nii eelistab ta ka reisides ise nokitseda – lennupiletid, majutuse ja transpordi omal käel kokku panna. Nii saab ka soodsamalt. Paketireise on ta kasutanud vaid kaugemates kohtades, kus võib muidu hätta jääda.

Tahab Austraaliasse

„Peruu džunglites on keeruline, kui Hispaania keelt ei mõista”, räägib Janek. „Kui emaga Dubais käisin, ei hakanud ka ise korraldama, nii tundus võõra kultuuriga maal kindlam. Järgmiseks tahaks näha Austraaliat, kus peaks olema lihtsam ise tee leida – inglise keelega saan hakkama.” Janeki sõnul on taskukohase reisimise saladuseks varakult planeerimine ja paremate pakkumiste otsimine.

Kas 20 aasta jooksul on töö tundmatuseni muutunud? „Võiks arvata, aga minu ülesanne on üldjoontes sama. Digiboksid on muutnud võimsamaks, lisandunud on internet, mobiilirakendused ja HD-kanalid, aga paigaldus on ikka sarnane. Samuti lisandub kogu aeg uusi kliente, sest Põhja-Eestis kerkib pidevalt uusi maju, nii et ikka on vaja ka kõige lihtsamat antennipaigaldust. Kogu protsess käib küll kiiremini.”

Nii pika staaži jooksul on ette tulnud ka värvikaid seiklusi. „Mõnikord leiavad kliendid kuskilt laadalt hea pakkumise ja ostavad paketi kohe ära. Nende juurde jõudes on selgunud, et teleri ostmiseni pole veel jõutud. Ükskord olin poolel teel kliendi koju, kui too helistas ja palus ka ühe õlle tuua.”

KRISTJAN-JOHANNES KONSAP

blog comments powered by Disqus