Meenutades Albert Trulli, endist Jõgeva Keskkooli direktorit

Albert Trull sündis 1904. aastal. Ta lõpetas Leningradi Eesti Pedagoogilise Tehnikumi, hiljem Metsakooli ja lõpuks 1938. a Budjonnõi nimelise Sõjalise Akadeemia elektriinseneri erialal kapteni aukraadis. A.Trull õppis väga edukalt, lõpetas kooli kuldmedaliga.

Kahjuks tegi tema elutee keerdkäike. 1938. a suvel Albert Trull arreteeriti ning Troika mõistis ta surma kui kodanliku Eesti Vabariigi spiooni. Õnnekombel pääses Trull siiski mahalaskmisest, vaid ta mõisteti viieks aastaks vangi, ta vabanes alles 1946. aastal. Karotamm andis eriloa ENSV-s elamiseks, kuid tal ei lubatud elama asuda suuremates linnades. Trulli abikaasa ja poeg elasid Tallinnas. Tartumaa tolleaegne haridusosakonna juhataja Kask oli tema endine koolivend ja pakkus talle Jõgeva Keskkooli direktori kohta.

Albert Trull asus tööle Jõgeva Keskkooli vanas majas, kus oli ka direktori korter.

Tema algatusel ehitati Jõgeva Keskkooli hoone, mis valmis 1952. aastal. Ühel ööl 1950. aasta sügisel  arreteeriti Trull uuesti ja saadeti eluaegsele asumisele Siberisse. Vabanes alles pärast isikukultuse paljastamist Nõukogude Liidus.

Pärast vabanemist töötas Trull Tallinna Polütehnilises Tehnikumis õpetajana. Albert Trull suri 85-aastaselt. Täiesti süütu mehena oli ta elu jooksul vangis 16 aastat. Tänaseni meenutatakse Albert Trulli kui kohusetruud, heasüdamlikku ja abivalmis inimest.

EINO VESKIS,
EKUS-i liige

blog comments powered by Disqus