Meemeistrid ootavad avatud talude päeval meesõpru

Eeloleval pühapäeval osaleb Terepi pere koos Jüri Mekšuniga avatud talude päeval, kus kõigil huvilistel on Annamõisas võimalus nende tegevusega lähemalt tutvuda. Avatud talude päeva raames avavad nad oma tootmishoone, kus saab mett vurritada ja pakendada.


Pühapäeval avatav Meemeistrite tootmishoone ei tähenda, et nüüd kõik tööd tehtud oleksid, kaugel sellest. Edaspidi plaanivad omanikud täiendavad laoruumid rajada. Samuti tahavad nad paika rohkem korrastada ja krundil olevaid varemeid mõningal määral taastada.

Põltsamaalt pärit Kristi ja Raul Terep on juba kooliaegsed tuttavad. Ka nende vanematekodud on peaaegu et kõrvaltänavas. Kristi ja Raul sattusid mesinduse juurde tänu heale tuttavale Jüri Mekšunile, kes on mesinduses juba kogenud inimene. Mekšun on Rauli ema elukaaslane ja seetõttu on talle mesilastega tegelemine tuttav. Raulile hakkas mesilastega tegelemine sedavõrd meeldima, et ta loobus senisest tööst autoteeninduses ja pühendus täielikult mesindusele. Koostöös Jüri Mekšuniga sündis firma Meemeistrid. Et selles valdkonnas vajalikke teadmisi saada, asus mees neli aastat tagasi Olustverre mesindust õppima ning oli mõnda aega Soomes suurmesilas kogemusi omandamas.

Kui Jüri ja Raul asusid tegelema praktilise mesindustööga, siis liitus nendega natuke hiljem ka Kristi, kes peamiselt firma paberimajanduse korras hoiab. Sealhulgas tegeleb ka projektide ja reklaamiga. Kristi sõnul käib ta ka meestega mesilas kaasas ja talle seal meeldib. Eanamasti on Kristi abis põhiliselt suvel, kui on mesinduse aktiivne periood. Tegelikult elab Terepi pere hoopis Tartus, kus Kristi põhitööks on koos sõbrannaga firmas Haldjapere askeldamine.

Kuulutuse abiga leiti sobiv kinnistu

Kui Jüri Mekšun ja Raul Terep koostööd tegema hakkasid, oli tarvis leida sobiv paik, kus mesindusega tegeleda saaks. Näppu jäi info, et Põltsamaa vallas Põltsamaa-Võhma tee ääres Nõmaveres on müügil Annavare kinnistu, mis selleks hästi sobib. Kristi sõnul oli nende eesmärgiks leida niisugune koht, mis oleks hea ligipääsetavusega, kus ei peaks talvel liialt palju lund lükkama, oleks olemas elektrivarustus ja kaev. Kuigi need tingimused olid täidetud, selgus hiljem, et tegelikult tuleb sellele krundile siiski uus kaev puurida. Samas on see koht tulevikuvajadusi arvestades paraja suurusega ning lisaks asuvad seal huvitava ajalooga hoone varemed.

Kunagi tegutses selles hoones Annamõisa meierei. Selle tõttu nimetavadki Meemeistrid oma tegevuskohta Annamõisaks. Mõistagi ei tähenda Annamõisas asuv tegevuspaik seda, et kõik mesitarud seal asuksid. Mesitarud on laiali paljudes paikades Põltsamaa ümbruses, näiteks talunike põldude ääres. Osa tarusid on ka Annamõisas, kus õitses hiljuti ristikupõld. Meemeistritel on talunikega hea koostöö ning nii mõnigi annab Jürile ja Raulile teada, kui neil on välja pakkuda sobiv paik meistarude jaoks näiteks mesikapõllu näol. Tegelikult ongi hea, kui tarud erinevates paikades asuvad, sest siis saavad mesilased korjata mett mitmesugustelt taimedelt, sealhulgas metsataimedelt ning see tagab võimaluse pakkuda meesõpradele mitmekseise maitsega mett.

Kristi sõnul saab ta nüüd mõni aeg pärast mesindusega tegelema asumist aru, et see on tõeliselt ehe, maalähedane ja hingele kosutust pakkuv ning samas aus töö. Pealegi pole see ka füüsiliselt liialt raske. Mesindus on spetsiifiline tegevus ja paljudele inimestele ei sobi. Kasvõi sellel põhjusel, et mesinikuameti pidamisele võib saada takistuseks allergia mesilaste suhtes. Terepi pere liikmetel seda probleemi pole ja mesindusega tegelemine meeldib nende lastele. Nende pere lapsed teavad, milline on mesilasema ja nad julgevad väikese puuri sees oleva mesilasema hirmu tundmata kätte võtta. Samuti teavad lapsed, milline mesilane võib nõelata, milline mitte. Nii saavad lapsed vanematele mõnegi töö juures abiks olla, näiteks mee vurrimisel.

Kristi sõnul on mesinikud tore seltskond, kes omavahel aktiivselt suhtlevad. Raul ja Jüri on tegevad ka Põltsamaa Mesinike Seltsis. Mesinikega lähemalt kokku puutuv Kristi toonitas, et mesinikud on heatahtlikud inimesed, sest vaevalt mesilased kurjale mesinikule halastaks.

Tegevusi jätkub kõikidele pereliikmetele

Möödunud aastal otsustas Kristi koos lastega külastada avatud talude päeval üht Puurmani vallas tegutsevat talu, kus kasvatatakse lihaveiseid. Sellest külastusest innustust saanuna otsustas Terepi pere, et ka nemad võiksid kunagi sellisel päeval kaasa lüüa. Tootmishoone ehitus sujus kenasti ja nad otsustasid, et võiksid juba tänavu valmis saanud tootmishoone 24. juulil pidulikult avada.

Mesinikena soovivad nad tutvustada Annamõisas oma tegevust just niisugusena nagu see igapäevaselt seal välja näeb. Pühapäeval saab mesinikuga minna mesilasse retkele, proovida meekärge käsitsi lahti kaanetada, jälgida kuidas moodsad tehnoloogiad tööd hõlbustavad. Saab ka ise proovida mett purki villida, sest teadupärast on ise tehtud asjad kõige paremad. Sealhulgas räägitakse mesindusest tõsisemalt huvituvatele inimestele ka mesilasemade kasvatamisest, mis on omaette põnev teema.

Valmis on saanud firma Meemeistrid logoga silt, mis avatud talude päevaks ka üles pannakse ja nii peaks kõigil tulijatel olema lihtne Meemeistreid üles leida. Mõeldud on ka mesilaste suhtes allergiliste inimeste peale ja nende jaoks ravimid valmis pandud.

Annamõisas korraldatava päeva keskel pakub muusikalist meelehead Rauli ämm ning talude päeva lõpetab väike kontsert bluesikitarrist Andres Rootsi ja Raul Terepi esituses. Raul saadab oma kitarristist sõpra trummidel. Bluesipublikule pole neid kindlasti tutvustada vaja ning alles hiljuti saabusid Andres ja Raul viiepäevaselt kontsertreisilt Poola ning Lätisse.

Mõeldud ka lastele

Laste eest kannab hoolt Haldjapere koos Mariliisiga Tartust. Lastel on võimalik ise oma purgile silt teha. Muu hulgas valmistavad lapsed putukapilli, loomulikult mesilaste pilli, samuti on võimalus meisterdada putukadoominod. Ka Terepi pere lastel on plaan külla tulevatele lastele omalt poolt midagi põnevat välja pakkuda. Lisaks korraldatakse mäng, millest osavõtjate vahel loositakse õhtuse kontserdi eel välja mesine auhind.

Annamõisas saab mesiste toitudega keha kinnitada. Kristi tegeles menüü väljamõtlemise ja toitude proovimisega, et maitsed ikka piisavalt mesised saaks. Naise sõnul on toidu valmistamine suuremas koguses tema jaoks vahva võimalus, kuid ta on kindel, et midagi hamba alla panemiseks jätkub päeva lõpuni. Vähemalt meest kindlasti puudust ei tule! Palju oleneb ilmataadi tujudest. Meemeistrid on valmis ka vihmahoogudega ilmaks ja panevad selle tarbeks kohapeale üles telgid. Ka päris vihmase ilma jaoks on juba plaan paika pandud, Meemeistrid on külaliste vastuvõtuks valmis mistahes ilmaoludega.

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus