Meediatarkus tuli meile koju kätte

Reedel kohtus kommunikatsioonispetsialist Raul Rebane lugejatega Jõgeval Betti Alveri muuseumis. Ikka selleks, et tutvustada oma värskelt ilmunud raamatut, mis õpetab ajakirjanikega suhtlema ja annab näpunäiteid enda arendamiseks.


Ei tasu arvata, et ajakirjanikega ja seeläbi kogu üldsusega peavad suhtlema üksnes prominendid ning tavainimesel seda oskust vaja ei lähe. Ent esinemisoskus, mille üks osa on üldsusega suhtlemine, kulub kõigile marjaks ära. Olgu see siis ettekande tegemine, lõunalauas istumine või ajakirjanike küsimustele vastamine.

Raul Rebase raamatut iseloomustab mõte, et see on viimane päev, mil avalikkusega suheldakse ettevalmistuseta. Sest kui puudub ettevalmistus ja oskused, võib välja kukkuda hoopis nii, nagu planeeritud. See aga viib omakorda skandaalide, solvumiste ja tülideni. Olgu tegemist peaministri, vallavanema või tavalise inimesega, siis ettevalmistus ja elementaarne viisakus on kõige olulisem.

Sellist tarkust, nagu kommunikatsioonispetsialisti ja ise ajakirjanikuna töötav Raul Rebane kirja pani, ei ole veel enne raamatusse raiutud. Sest pahatihti ikka arvatakse, et üldsusega suhtlemine on midagi kauget ja ebavajalikku. Aga tegelikkus on ikka midagi muud. Ja eks need oskused kanduvad ka suhtlemisse teistega.

Nii võib loota, et suhted paranevad ja tarbetult ei lasta lendu lauseid, mida tegelikult ei taheta  kuulutada. Paraku on sotsiaalmeedia oma töö teinud ning see on põhjus, miks meedia on selline nagu on. Õppimisruumi on kõigil. Tasub loota, et kohaletulnud said asjalikke tarkusi ja näpunäiteid, kuidas üldsusega ümber käia.

blog comments powered by Disqus