Me ei ole üksi

Põlvamaa Suhkruhaigete Selts tekkis ajal, mil maakonnas aktiviseerus puuetega inimesi ühendavate seltside tegevus. Aasta oli siis 1995. Hädasti oli vaja saada infot oma haiguse kohta, olla teadlik haigusega seotud probleemidest, aidata üksteist haigusega toimetulekul, leida koos raviarstiga paremaid ravivõimalusi, võidelda oma õiguste eest. Kodused enesekontrolli võimalused haigetel siis ju peaaegu puudusid, puudusid ka diabeediõed ja arstilgi oli haige jaoks vähe aega.

Aastad on läinud ja selts tegutseb aktiivselt suhkruhaigetele igasuguse info jagamisel ning ürituste korraldamisel. Et saavutada head tulemust diabeediravis, on tähtsad füüsiline koormus, liikumine, õige toitumine ja enesekontroll. Nii oleme oma koolitustel rõhu asetanud diabeetiku õige toiduvaliku propageerimisele. Oleme koostanud nädalamenüüsid, selle järgi arvestanud süsivesikute, valgu ja rasva sisaldust toidus. Oleme viinud läbi ka praktilisi õppusi, kus arvestame diabeediõe juhendamisel süsivesikute (leivaühikute) sisaldust valmistatud toidus. Diabeetikule on oskus silma järgi toidu koostist ja selles sisalduvate süsivesikute hulka hinnata väga oluline. Neil õppustel on nii mõnigi kord tulnud ette üsna suuri üllatusi.

Et eelmisest aastast hakkasid kõik diabeetikud saama soodushinnaga veresuhkru mõõtmiseks vajalikke testribasid, oleme tähelepanu pööranud enesekontrollile ja selle analüüsile. Pole ju mõtet veresuhkrut mõõta, kui me mõõtmise tulemustega midagi peale ei oska hakata. Oleme propageerinud ka liikumisharrastust: oleme käinud seltsi liikmetega veekeskuses ja matkal ning harrastanud vesivõimlemist, mõõtes veresuhkrut nii enne kui ka pärast treeningut.

Suviti käime reisidel, mille käigus oleme peale kohaliku diabeediseltsi tegevusega tutvumise ikka külastanud ka mõnd kultuuriüritust. Nii oleme käinud Tallinnas Vanalinna päevadel, Haapsalus Valge Daami päevadel, Pärnus Hansapäevadel ja “Tasuja” etendusel, Kassinurmes “Kassiraba” etendusel, Lohusuus kalalaadal. Väga populaarne on meie rahva hulgas Paunvere Väljanäitus.

Seltsi tööst võtavad aktiivsemalt osa kesk- ja vanemaealised inimesed, ent viimasel ajal oleme mõelnud ka sellele, kuidas nooremaid diabeetikuid kaasa haarata. Koostöös Tartu noorte diabeetikutega korraldasime Põlvas talvelaagri. Osalejaid oli kogu Eestist. Tore oleks, kui ka noored diabeetikud käiksid koos, vahetaksid kogemusi, korraldaksid üritusi ja saaksid eluks vajalikku infot.

Me ei ole üksi. Meil on head sidemed teiste diabeediseltsideta, eriti Jõgevamaa ja Võrumaa diabeetikutega, samuti Lohja ja Põhja-Kymenlaakso diabeediseltsiga Soomest. Koolituste korraldamisel ja ürituste läbiviimisel on meid väga palju aidanud sponsorfirmad. Meie sõbrad on alati oodatud Põlvamaale!

SIRJE KRUUS,

Põlvamaa Suhkruhaigete Seltsi esimees

blog comments powered by Disqus