Mayeri Tabivere tehas loob uusi töökohti

2003. aastal Tabiveres Tarmeko endise tootmistsehhi ära ostnud firma võttis kolimise ette peamiselt soovist tootmismahtu suurendada. ?Mitte vähem tähtis polnud töökeskkonna parandamise ja tootmise elurajoonist väljaviimise vajadus,? rääkis Mayeri Industries ASi nõukogu liige Tanel Martin.

Esialgsete plaanide kohaselt oleks Tabivere tehas pidanud tööle hakkama 2004. aasta kevadel, kuid infrastruktuuride planeerimine ning väljaehitamine võttis eeldatust kauem aega. Nõukogu liikme sõnul kulges kolimisprotsess ise plaanipäraselt. ?Seadmete teisaldamist Tartust Tabiverre alustasime selle aasta jaanuaris ja tänaseks on üle toodud kõik seadmed, kontor ja laod. Sisuliselt on kolimine lõpetatud,? rääkis Martin. Praegu käib uues hoones masinate seadistamine ja proovitootmine. Täisvõimsusel hakatakse tootma aprilli lõpus.

Uued töökohad kohalikele

Hetkel töötab ettevõttes 45 inimest, kellest pooled on tootmistöölised. Tabivere elanikke on nendest kümmekond. Samas arvas Martin, et Tabivere elanike arv töötajate hulgas saab tulevikus kindlasti suurem olema. Tabivere vallavanema Aare Aunapi sõnul on Mayeri viimase aja suurim töökohtade looja vallas.

Tabivere kasuks langetas ettevõte otsuse mitmel põhjusel, peamiselt suure kinnistu tõttu. ?Tartu tootmiskompleks oli suhteliselt amortiseerunud ja ei võimaldanud töökeskkonna parandamist ja tootmise laiendamist,? selgitas Tanel Martin ning lisas, et suur kinnistu Tabiveres ei sea arengule piire. Otsustavaks sai nõukogu liikme sõnul ka olemasolev hoonetekompleks, mida oli lihtne kohandada tootmiseks ning mille juurde viib raudtee. ?Raudteeharu renoveerimise tulemusena saavutame olulise kokkuhoiu toorainete transportimisel,? sõnas Martin. Ettevõttel on plaanis hakata pakkuma raudteeharu logistikapunkti teenuseid ka ümberkaudsetele ettevõtjatele.

Keskkonnale ohutu

Uuenenud labori töötingimused on märkimisväärselt paranenud, mistõttu on ettevõttel plaanis suurendada ja kiirendada ka tootearenduslikku tegevust. Lisaks on arendamisel ravimtaimede kasvatamise ja nendest vajalike ekstraktide tootmise projekt.

Uue keemiatsehhi avamine Tabiveres keskkonnale ohtu kujutada ei tohiks. ?Keskkonnarisk on minimaalne sest tehase juures on olemas moodsad biopuhastid,? selgitas Martin. Samuti on ettevõttes juurutamisel uued kvaliteedi ja keskkonnajuhtimise süsteemid, mille kohta loodetakse vastavad sertifikaadid saada lähikuudel. ?Sel aastal liitume ka Responsible Care programmiga, mis ühendab keskkonnateadlikke tootjaid kogu Euroopas ja seab tootjatele kõrgendatud keskkonnanõuded,? lisas firma nõukogu liige. Ka vallavanemal pole kodukeemiafirmale keskkonna poole pealt etteheiteid. ?Trasside rajamisega muutusid mõned teelõigud vahepeal läbimatuteks, aga need on ettevõte suutnud parandada,? selgitas Aunap. Vallavanema sõnul on senine koostöö tarbekeemiaettevõttega olnud hea ning tiheneb tulevikus veelgi.

Ettevõte toodab praegu 1000 tonni pulbrilisi ja 1000 tonni vedelaid puhastusvahendeid aastas. Aasta lõpuks peaks tootmis- ja müügimaht suurenema 30% ja seda eelkõige ekspordi arvelt.

Tabiverre kolimiseks tehtud investeeringuid hindab Mayeri Industries AS üle 10 miljoni kroonini.

Martti Kass

blog comments powered by Disqus