Mayeri läheb Soome turule

 

Tabiveres kodukeemiat tootvas ASis Mayeri Industries on praegu kiired ajad, sest ettevõte valmistub sisenema Soome turule. See eeldab näiteks Soome supermarketitele iseloomuliku nn ekspopakendi juurutamist. 

 

Kui meil on ka supermarketites suurem osa kaubast riiulites, siis Soomes on tavaks lükata ekspopakendis kaup lihtsalt kaubaalusega müügisaali,“ ütles Mayeri tehasejuht Arthur Vaher.

Tema sõnul on Mayeri oma toodangut teatud määral ka varem Soomes müünud, ent need on olnud enamasti mõne konkreetse kauplusteketi tellimusel tehtud nn privat label’i tooted ehk omatooted, mille pakendil pole vähimatki märget nende tegeliku päritolu kohta. Nüüd minnakse Soome turgu vallutama“ oma nime all, vahendajaks sealne hea koostööpartner. Seda, et naaberriigi koduperenaised Arieli ja Tide’i päevapealt nurka viskaksid ning ainult Mayeri pesupulbrit pruukima hakkaksid, Vaher muidugi ei arva, küll aga usub, et lahetagune koostööpartner poleks Mayeri toodanguga Soomes väljatuleku ettepanekut teinud, kui ei näeks selle jaoks seal oma nišši. Eelkõige kavatsetakse Soomes rõhuda sellele, et Mayeri toodang, eriti Sensitive-sarja tooted, on loodussõbralik ja sobib ka näiteks allergikutele.

Soome tarbijale peaks meeldima ka meie toodangu hind, mis on konkurentsivõimeline tänu sellele, et ostame suure osa toorainest otse tootjatelt, mitte vahendajate kaudu,“ ütles Arthur Vaher.

Mayeri tehas avas Tabiveres uksed viis aastat tagasi. Kes firma nimest lähtudes järeldab, et tegemist on mingi välismaa suurfirma tütarettevõttega, see eksib: Mayeri kuulub puht Eesti omanikele ja on saanud nime Richard Mayeri järgi, kes ettevõtte 1889. aastal asutas. Nõukogude ajal kandis ettevõte Flora nime ning selle tsehhid olid mööda Eestit laiali. Tabiverre koliti Flora Tartu tsehh ning nüüd on see ettevõtte ainus tootmisbaas — kui Lätis tegutsev tütarettevõte välja arvata. Lisaks Tabivere tehasele on Mayeril Tallinnas kontor, kus tegutsevad vaid müügiinimesed, ning Tartus Riia mäel pood, kus müüakse oma toodangut tehasehinnaga.

Liini taga kohalikud

Tööd annab Tabivere tehas umbes neljakümnele inimesele. Kui tootmisliini juures on ametis enamasti kohalikud naised, siis kontori- ja laboritöötajaid käib ka Tartust ja Tallinnast. Keemiatööstus on ju küllalt spetsiifiline ala ja kõiki vajaliku kvalifikatsiooniga inimesi kohapealt leida pole võimalik. Kohalikud liinitöölised on see-eest väga tublid ja motiveeritud. Selge see, et praegusel majandussurutise ajal oskab igaüks kodualevikus töökoha omamist hinnata. Seda enam, kui seal veel tasuta lõunasuppigi pakutakse, nagu Mayeris.

Tehasejuht Arthur Vaher on ise Tabivere inimene. Mayerisse tuli ta algul müügimeheks, siis tegeles haldusküsimustega, nüüd juhib aga vaatamata oma noorusele (ta on vaid 24-aastane!) kogu tootmist ja vastutab ka tehnika korrasoleku eest. Mõnikord nuputab välismaalt ostetud liinidele-seadmetele veel midagi omalt poolt juurdegi.

Kui natuke liini juures istuda ja loogiliselt mõelda, siis polegi see nii keeruline,“ ütles Arthur Vaher.

Tooraine ostab Mayeri Hiinast, Indiast, Venemaalt, Ukrainast, Lätist, Leedust ja mitmelt poolt mujalt. Ostetaks Eestistki, kuid siit pole seda tüüpi ettevõttel paraku midagi võtta. Mis Mayeri toodete hinnasse puutub, siis näiteks pesupulbri puhul jääb see kuhugi Arieli ja Dosia hinnaklassi vahele. Pulbri kvaliteet on Vaheri sõnul aga pigem võrdne Arieliga.

Mayeri aastakäive on umbes 40 miljonit krooni. Ainuüksi pesupulbrit toodetakse kuus umbes sada tonni, ent lisaks sellele veel pesugeeli, nõudepesuvahendit, vedelseepi, süütevedelikku ja paljusid muid kodukeemiatooteid. Enamikku kaubaartikleid toodetakse nii kodutarbijale kui ka nn profitarbijale. Esimestele väiksemas, teistele suuremas pakendis.

Hitt-toode Torusiil”

Mayeri toodangunumbrid on püsinud viie aasta jooksul suhteliselt stabiilsed, ent väikese tõusuga. Kui turunõudlus peaks kasvama, siis pole tootmist laiendada keeruline, sest varuvõimsused on olemas. Praegu töötavad tootmisliinid ju ühes vahetuses, ent vajaduse korral saab teisegi vahetuse tööle panna.

Väga täpseid turu-uuringuid pole me teinud, ent näiteks Eesti pesupulbriturust arvame enda käes olevat 10-12 protsenti,“ ütles Arthur Vaher. Absoluutsed liidrid oleme aga torupuhastusvahendi müügi alal. Selle eest oleme vist osalt tänu võlgu sellele, kes juba Flora ajal meie torupuhastusvahendile hästitöötava nime — Torusiil“ — välja nuputas.“

Nii tehasepoest kui ka laatadelt tuleb Vaheri sõnul Mayeri toodangule head tagasisidet ning paljud ostjad on öelnud, et kui kodumaine toodang on kvaliteetne, siis eelistavad nad seda välismaisele juba põhimõtte pärast. Tehasepoest ja laatadelt tuleb infot ka selle kohta, missuguseid uusi tooteid tarbijad poes näha tahaksid.

Uusi tooteid nuputatakse välja ja testitakse tehases kohapeal: selleks on olemas vastavad laborid. Pesutestide puhul talitatakse just nii, nagu telereklaamis: valatakse kangale ketšupit, kohvi, õli ja muud ning pannakse see siis pesumasinasse.

Arthur Vaheri sõnul tagab Mayeri-sugusele ettevõttele edu toodangu konkurentsivõimeline hind ja kvaliteet ning suutlikkus tellimusi kiiresti täita.

Kui oled näiteks võimeline autokoorma täie kaupa ööpäeva jooksul välja saatma, siis saad tellimuse, kui ei, ei saa. Osa asju on muidugi laos olemas, aga kui mingi suurem hinnakampaania tulemas, ei pruugi sellest jätkuda. Kollektiiv on meil õnneks kokkuhoidev ja kui suurtellimuse täitmiseks lisapingutust vaja on, siis tehakse see nurisemata,“ ütles Arthur Vaher.

Majandussurutise aeg on Mayerilegi väikeseid tagasilööke andnud. Mõneks ettevõtmiseks napib käibevahendeid ja mullu tuli mõned töötajad koondada. Ka Tabiverre tööstuspargi rajamise projekt on masuaja tõttu takerdunud. Ent tulevikku vaadatakse Mayeris siiski optimistlikult ning otsitakse koostööpartnerit, kellega jätkata tööstuspargi väljakujundamist.

i

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus