Matkapäev viis huvilised kaitsealadele

Käesoleval aastal toimusid meie maakonnas looduskaitsekuu raames 21.mai matk looduse sõpradele ja loodusharidusepäev bioloogia- ja geograafiaolümpiaadide tublimatele õpilastele.

Keskkonnaameti matkapäev viis loodushuvilised meeli köitvasse looduskeskkonda. Traditsiooniks on saanud, et looduskaitsekuu raames korraldatakse loodushuvilistele matku silmailu pakkuvatesse Eestimaa paikadesse. Sel kevadel oli Jõgevamaa inimestel võimalik uudistada Alam-Pedja looduskaitsealal asuvat Selli-Sillaotsa õpperada. Raja alguses sai tunda sääskede rünnakut, kuid meie vaprat meeskonda see ei seganud. Kasutusele võeti Vietnami salv ja küüslauk.

Kevadine raba oli väga lummav. Küüvits kaunistas oma roosade õitega rabamättaid. Tupp-villpea valgeid tupse vaadeldes aeg justkui peatus. Päike soojendas mõnusalt. Nägime sisalikke ja kägu tervitas meid vapralt. Loodussõpru saatsid vaid loodushelid. See retk rabas oli tõeline puhkus ja kevade nautimine. Matkasõbrad tegid tutvust ka kohaliku kultuurilooga. Selli-Sillaotsa vahitornist avanes kaunis Laeva raba vaade. Seda looduse ürgsust ja kevade värve on raske sõnadesse panna. Matkalised olid lummatud. Vanemad daamid kinnitasid, et sellistes kohtades hing lausa puhkab.

Kõrgepalul leidsime õitsvaid murakaid ja mustikaid. Suvelõpul soovitan sinna marjule minna, kui öökülmad õisi ära ei võta, siis peaks mustikasaak olema korralik. Vesiseid lombikesi kaunistasid ubalehed.

Geograafia- ja bioloogiaolümpiaadide tublimad õpilased meie maakonnast käisid 23.mail vallutamas Alam-Pedja looduskeskust ja selle ümbrust. Proovile pandi noorte kannatlikkus tiiki uurides ja teadmised Alam-Pedjal reisides.

Läbiti kaks õppeprogrammi. Kes elavad meil tiigis – tutvuti sealse elustikuga. Noored jagati meeskondadeks ja neile anti kahvad, kausid, luubid, sõelad vee-elustiku püüdmiseks ja uurimiseks. Saak oli väga mitmekesine. Leiti vesilikke, ujureid, selgsõudureid, eristiivalise kiili vastseid, vesiharke ja loomulikult kulleseid ning konni. Uurimist jätkus pikaks ajaks.

Teine õppeprogramm viis noored aga seiklema Alam-Pedja radadele. Mängiti põrandamängu. Meeskonnad uurisid raba, jõgesid, metsi ning luhti. Pärast kosutavat mängu tehti tutvust ka kopraga. Remek Meel tegi meile väga informatiivse või õpetliku audiovisuaalse õppeprogrammi tutvustamaks Alam-Pedja loomi.

Mälestuseks sellest toredast päevast jäi õpilastele Seppo Vuokko ja Jorma Peiponeni raamat Põhjamaa taimed”.

Tänan kõiki suuri ja väikseid matkaselle, kes valisid meie matkapäeva Selli-Sillaotsa õpperajal. Kevad on meil kõigil kiire aeg, kuid leidke see hetk, et minna loodusesse patareisid laadima.

Looduskaitsekuu tähistamine matkade ja õppepäevadega on vaikselt muutumas Keskkonnaameti traditsiooniks. Jälgige järgmisel kevadel aga tähelepanelikult reklaami Vooremaas ja kohtume matkal!

i

RIIN JUURMA, Keskkonnaameti keskkonnahariduse spetsialist

blog comments powered by Disqus