Mati Undi mälestuseks paigaldatakse Voorele bareljeef

Maavanem Aivar Kokk ütles, et mullu septembris maavalitsuse töötajatega Saare valda väisates rääkis sellest ideest talle Voore kooli koduloomuuseumi hoidja Evi Lepiksoo. Allpool on avaldatud üleskutse annetuste kogumiseks bareljeefi valmistamiseks. Esimesed annetused ? Aivar Kokalt ja Saare vallavanemalt Jüri Morozovilt ? on juba laekunud.

Evi Lepiksoo meenutas 18 aasta tagust jutuajamist Mati Undiga. Lepiksoo oli tookord kirjanikult pärinud, kuidas ta juba keskkoolipoisina kirjutatud esikromaaniga ?Hüvasti, kollane kass? tuntuks sai. Unt tunnistas, et selle teose sünnis rääkis kaasa tollase Tartu 8. Keskkooli kirjanduse ja emakeele õpetaja Vello Saage mõju, kelle maagiline aura innustas õpilasi kaunite kunstidega tegelema. Õpetaja rõhus noorte edevusele ja energiale, nii et kõik tahtsid olla kuidagi tähtsad, vahendas Lepiksoo Undi sõnu.

Mati Unt lõpetas 1967. aastal Tartu Ülikooli ajakirjanikuna. Ta töötas Vanemuises ja Noorsooteatris kirjandusalajuhatajana, alates 1981 Noorsooteatris, hiljem Draamateatris lavastajana. Lavastas tihti ka Vanemuises ja Endlas. Unt oli aastatel 1960-1970 eesti proosa silmapaistvamaid uuendajaid ning 1980. ja 1990. aastatel Eesti tuntuim lavastaja.

VOOREMAA

 

 

Põlistame Mati Undi mälestuse!

Me kõik oleme pärit oma lapsepõlvemaalt. 22. augustil 2005 igavikuteele läinud Mati Unt sündis 1. jaanuaril 1944. aastal Voore valla Linnamäe külas (praegu Saare vald).

Sellest Kodu talu perepojast sai hiljem kogu vabariigis tuntud nimekas kirjanik ja lavastaja, kultuurikriitik ja publitsist.

Kohaliku Leedimäe 7. klassilise kooli (praeguse Voore Põhikooli) lõpetas Mati Unt 1958. aastal. Küllap said tema lapsepõlveaastatest ja kodukoolist alguse need püsiväärtused, millele rajanes tema edaspidine särav elutöö.

Kuigi Mati Unt Voorelt lahkus, jäid teda selle paigaga siduma nähtamatud kirjanduslikud sidemed. Tema kirjandusmaastikelt leiab kohalik lugeja mõnikord midagi nii kodust, et ta tahtmatult hüüatab: ?Aga see on ju Voore!?

Tahaksime Mati Undi mälestuse põlistada bareljeefiga kunagise Leedimäe koolimaja, praeguse Voore Külalistemaja seinal selle aasta lõikuskuu 22. päeval.

Kõik, kes soovivad bareljeefi valmistamist toetada, saavad teha annetuse Saare vallavalitsuse pangakontole number 1120272717 Hansapangas, märgusõnaks ?Bareljeef?.

EVI LEPIKSOO, Voore Põhikooli muuseumihoidja,
JÜRI MOROZOV, Saare vallavanem
AIVAR KOKK, maavanem

blog comments powered by Disqus