Masu vähendab maksumaksjate arvu

 

Põltsamaa linnavolikogu istungil selgus, et majanduslangusest tulenevalt vähenes mullu linnas maksumaksjate arv umbes 300 võrra.

Põltsamaa linnapea Jaan Aiaotsa sõnul tähendab maksumaksjate arvu taoline vähenemine kahtlemata linna tulubaasi kahanemist ja eelarve pingestumist. Osaliselt tuleneb maksumaksjate arvu vähenemine sellest, et osa seni töötanud inimesi on pensionile jäänud. Linnapea lisas ka, et küllap on osa juba varemgi mujal töötanud inimestest ennast siitkandist  välja registreerinud. Tema hinnangul on Põltsamaa linna ja ka ümbruskonna ettevõtlus püsinud küllaltki stabiilsena ja inimeste koondamist või töökohtade likvideerimist on vähe ette tulnud.

Maksumaksjate arvu vähenemine on mingil määral tingitud sellestki, et mõned neist maksavad seadusest lähtuvalt tulumaksu  kord aastas. Tuleb ka tõdeda, et Põltsamaalt on mindud tööle suurematesse linnadesse või välismaale, sest ükski aktiivne inimene ei jää tööta jäädes seda ootama, vaid otsib teenistust mujalt.

Muidugi on neid, kes on mujalt Põltsamaale kolinud, kuid piirkonda tulnud inimeste arv ei ületa praegu lahkunud inimeste arvu.

Samas tuleb linnapea sõnul ette juhuseid, kus firmajuhtidel tuleb tööjõudu kaugemalt otsida, sest vaja on oskustöölisi.  Põltsamaa linnas leidub ka ettevõtteid, kus tegevust laiendatakse.  Nii avab Kitzinger-Progress üsna pea uue tootmishoone, samuti plaanib tootmispinda laiendada Puit-Profiil. Ka sellised tuntud Põltsamaa firmad nagu E-Piima Põltsamaa Meierei ning Felix arenevad pidevalt edasi.

Aiaotsa sõnul on Eesti majandus maailma mastaabis väga väike  ja me sõltume suuresti sellest, kuidas arenevad asjad meie lähiturgudel – Soomes, Rootsis, Norras ja Saksamaal.

Samas usub Põltsamaa linnapea, et tööealiste inimeste maalt ja väikelinnadest lahkumine on vähenemas ning see protsess mingil hetkel peatub.

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus