Marten Liivil seisab ees muutuste aasta

Kahel viimasel aastal Jõgevamaa parimaks noorsportlaseks valitud 18aastane kiiruisutaja Marten Liiv vahetas tänavu suvel koduse Adavere raja maailmakuulsa Inzelli ovaali vastu, asudes treenima sealses kiiruisuakadeemias. Eesti läbi aegade kiireimail uisutajal seisab ees tugev treeninguaasta, mida vürtsitavad juunioride tippvõistlustele lisaks ka esimesed stardid täiskasvanute MK etappidel.


Eelmise kiiruisuhooaja lõpetas Marten Liiv võimsalt: hooaja viimasel võistlusel arvukatest treeninglaagritest tuttavas Minski jäähallis püstitas ta neljal distantsil uued Eesti rekordid. Liiv usub, et just tänu viimasel hooajal näidatud headele tulemustele ta sel suvel Inzelli kiiruisuakadeemiasse jõudiski. “Käisin kevadel Tallinnas EOKga lepingut allkirjastamas ning pärast seda kohtusin Eesti Uisulidu peasekretäri Gunnar Kuuraga,” lausus Marten Liiv. “Sellel kohtumisel küsitigi, et kas ma olen valmis Inzelli minema. Ütlesin kiirelt jah ning uisuliit hakkaski seejärel Inzelli akadeemia juhtidega suhtlema.”

Juhendab Alusalu eelmine treener

Edukalt lõppenud läbirääkimiste järel jõudiski Liiv pärast jaanipäeva eestlastele eelkõige Saskia Alusalu karjääri kaudu tuttavasse Inzelli kiiruisuakadeemiasse, kus ta on tänaseks treeninud juba seitse nädalat. Ka tema uus treener on Eesti spordisõpradele tuttav just tänu Saskiale – Martenit juhendab Alusalu eelmine treener, hollandlane Wim den Elsen. “Treeneriga on selle aja jooksul hea klapp tekkinud,” lausus Marten Liiv. “Tema usub minusse ja ka mina usun temasse.”

Esimesi nädalaid kokku võttes märgib Liiv, et varasemaga võrreldes on väga palju muutunud. “Kõik on teistmoodi, nii toit, treeningplaan kui ka kogu atmosfäär,” lausus ta. “Hetkel treenime viiekesi, oktoobris on treeningrühma lisandumas veel kaks uisutajat.”

Iga nädala treeningplaani esitab Elsen rühmale pühapäeva õhtul. “Seal on kõik kirjas, mida me järgnevatel päevadel hommikustel ja õhtustel treeningutel teeme,” ütles Liiv. “Hommikune trenn algab tavaliselt pool üheksa, olenevalt plaanist oleme teinud sprinditreeninguid, jooksusprinte või oleme näiteks sõitnud kolm tundi rattaga. Õhtune trenn algab kell kolm, siis on kavas näiteks rattasõit või jõusaal, mõnel lihtsamal päeval oleme teinud ka üldfüüsilist treeningut.”

Eesmärgiks jõuda järgmisele olümpiale

Juulikuus oli treeningrühmal Inzellis esimene kolmenädalane jäälaager. “Sel ajal käisime põhimõtteliselt igal päeval jääl. Kui varasematel aastatel alustasime augustis jäälaagritega, siis tegime ka suhteliselt palju pikamaatreeninguid, näiteks 4 x 25 kilomeetrit, kuid Inzellis keskendusime sel ajal ainult sprindile, tegime näiteks mitu korda üheringilisi kiirendusi. Pikamaatrenni me sel ajal praktiliselt ei teinudki.”

Marten Liiv on ka varem Inzellis võistelnud ning ta arvab, et see rada sobib talle. “Seal on väga kiire jää ja suhteliselt terav kurv ning just sprinti on seal väga hea sõita,” kinnitas ta.  

Algavaks hooajaks Marten Liiv endale ajalisi eesmärke erinevateks distantsideks ei sea. “Näen vaeva selleks, et jõuda järgmistele olümpiamängudele,” ütles Eesti kiiruisulootus. “Tuleb lihtsalt üks tugev treeningaasta, et kohaneda uute uisuradade ning uue treeneriga. Hooaja põhieesmärgiks on saavutada hea tulemus märtsis Hiinas toimuvatel juunioride MM võistlustel, lisaks osalen kõigil juunioride MK etappidel ning ka kahel täiskasvanute MK etapil.”

Liiv plaanib startida detsembris Inzellis ja Heerenveenis peetavatel täiskasvanute MK etappidel. “Väike ärevus on kindlasti sees,” ütles ta uuel kodujääl toimuvale tähtsale võistlusele mõeldes. “Seal on kindlasti väga palju rahvast vaatamas ja Heerenveenis on tõenäoliselt täismaja. Ma polegi kunagi varem nii suure rahvamassi ees võistelnud.”

Tänavu kevadel Põltsamaa ühisgümnaasiumis 11. klassi lõpetanud Marten Liiv jätkab selles koolis õpinguid ka Inzelli uisuakadeemia kõrvalt. “Tundub, et kõik sujub hästi ning ma saan hakkama,” lausus ta. “Kõigi õpetajatega sain asjad ilusti ära räägitud ning nad soovisid mulle palju edu.”

Tartu rulluisumaratonilt hea kogemus

Nädalaks Eestisse tulnud Marten Liiv osales nädalavahetusel Eesti suurimal rulluisuvõistlusel – Tartu rulluisumaratonil. Laupäeval sõidetud sprindis oli ta kiireim nii eelsõidus kui ka finaalis, pühapäevasel pikal distantsil sai ta Kert Keskpaiga järel teise koha. “Sprint näitas, et vorm on hea,” lausus Liiv. “Pikal distantsil panime aga oma tiimiga paika, et mängime Keskpaiga võidule. Saimegi neljakesi koos Lauri Koorti ja venelase Maksim Võssotskiga eest ära ning kümme kilomeetrit enne lõppu ütles Kert, et ma Võssotski väsitamiseks hoo üles tõmbaksin. Nii läkski, olin ka ise parajalt väsinud ja kui Võssotski korraks selja sirgu lükkas, Kert ründaski. Lõpus proovisin ka Koorti lahti vedada, aga see enam ei õnnestunud, Võssotski püüdis meid kinni.”

Kui rulluisutamine kuulub ka kiiruisutajate treeningprotsessi, siis teist oma lemmikala – jalgpalli – Marten Liiv enam väga tõsiselt harrastada ei saa. Aasta alguses tegi ta kaasa Eesti meistrivõistluste teises liigas mängivas SK Imavere Forss meeskonnas, nüüd peab ta meeskonnakaaslaste heitlusi (teisipäeval kohtus Imavere meeskond Eesti karikavõistluste teises ringis Narva Transiga ja kaotas 0:12) kõrvalt jälgima. “Jalgpalli mängides võib väga kergelt tekkida vigastusi, mis praegusel ajal ei ole enam hea,” ütles ta.

Marten Liivi isiklikud rekordid:

500 m – 36,82 (Eesti rekord)

1000 m – 1.12,35 (Eesti rekord)

1500 m – 1.52,24 (Eesti rekord)

3000 m – 4.00,15 (Eesti rekord)

5000 m – 7.14,53

10000 m – 15.18,26

MATI ALEV

blog comments powered by Disqus