Marten Liiv ja Aleks Luik püstitasid Berliinis rekordeid

Jõulupühade järel Saksamaal harjutanud Adavere kiiruisutajad lõpetasid treeninglaagri 4. jaanuaril Berliini Sportforumis toimunud rahvusvahelistel võistlustel osalemisega. Nii Marten Liiv kui ka Aleks Luik ületasid senikehtinud Eesti rekordi 1000 meetri distantsil ning täitsid juunioride MM-võistluste normatiivi.

 

2012. a oktoobrist Mart Markuse nimel olnud Eesti rekordi 1.16,05 ületas esimesena neljandas paaris koos rootslase Nils van der Poel’iga sõitnud 18-aastane Aleks Luik, kes lõpetas ajaga 1.15,84. Kevadel Põltsamaa ühisgümnaasiumi lõpetavale Luigele oli see esimene Eesti täiskasvanute rekord, küll on aga tema nimel Eesti juunioride rekordid pikematel distantsidel. 

Aleks Luige rekord siiski kaua ei püsinud, juba järgmises paaris tuli rajale 23. detsembril 17-aastaseks saanud Marten Liiv, kes ületas selle 0,66 sekundiga. Koos soomlase Jesse Niemineniga sõitnud Liiv alustas kiirelt – 100 meetri järel edestas ta värsket rekordigraafikut 0,78 sekundiga ning poole maa peal juba 1,13 sekundiga. Viimasel ringil tempos natuke järele andnud Liivi lõpuaeg oli 1.15,18. Põltsamaa ühisgümnaasiumi X klassis õppiva adaverelase käes on nüüd Eesti rekordid kolmel lühemal distantsil. 

1000 meetris startinud 15 uisutaja konkurentsis näitas parimat aega sakslane Denny Ihle (1.13,29), Marten Liiv jagas koos rootslase Hampus Larssoniga teist kohta ning Aleks Luik oli neljas. 

Sel hooajal on käest kätte käinud ka Eesti juunioride rekord 5000 meetris. Augusti lõpus sõitis Aleks Luik üle Mart Markuse poolt 2010. a püstitatud tippaja, oktoobris võttis aga rekordi oma nimele Marten Liiv. Laupäeval Berliinis oli taas Aleks Luige kord – ajaga 7.14,38 ületas ta juunioride rekordi 3,96 sekundiga, Mart Markuse Eesti rekordist (7.12,14) jäi aga puudu vaid 2,24 sekundit. 

Adavere uisutreeneri Väino Treimani sõnul näitab see, et Eesti kiiruisutamises on olemas sisemine konkurents. “Poisid võistlevad omavahel ning võtavad üksteiselt rekordeid üle. Eesti kiiruisutamine ei ole ainult Saskia Alusalu, meil on mitu võrdselt võimekat ja perspektiivikat uisutajat,” lausus Väino Treiman. 

Ilmajaam prognoosib temperatuuri langust ja seetõttu on  tekkinud väike lootus, et ka sel aastal õnnestub Adaveres uisutada. Siiski peavad sealsed parimad jääl treenimise võimalusi endiselt piiri tagant otsima. 14. jaanuaril sõidetaksegi Itaaliasse Collalbosse, kus osaletakse rahvusvahelise uisuliidu laagris ning tehakse kaasa ka 18. ja 19. jaanuaril samas toimuvatel heatasemelistel võistlustel. Seejärel siirduvad adaverelased Austriasse Innsbrucki, kus toimub 25. ja  26. jaanuaril juunioride MK-sarja teine etapp.

i

MATI ALEV

blog comments powered by Disqus