Marit Kolk pöörab erilist tähelepanu haiguste ennetamisele

Möödunud aastal Jõgeva haiglas tööle asunud naistearst Marit Kolk peab tänapäeva meditsiinis eriliselt oluliseks regulaarset ja mitmekülgset tervisekontrolli, mis soodustab haiguste ennetamist ja avastamist varases staadiumis, kus paranemisvõimalused on suuremad.

Doktor Kolk võtab Jõgeva haigla esimesel korrusel paiknevas naistenõuandlas patsiente vastu neljapäeviti. Tema jutule pääsemiseks piisab registratuuris vastuvõtuaja registreerimisest, perearsti saatekirja pole vaja.

“Minu põhitöö on  günekoloogiliste haiguste ennetamine, diagnoosimine  ja ravimine, tegelemine  rasedate ja sünnitusabi vajajatega. Jõgeval on olemas kõik võimalused esmatasandi ambulatoorseks  günekoloogiliseks teenindamiseks. Võtame erinevaid analüüse, nii külvi kui DNA meetodil, emakakaelakasvaja varaseks diagnostikaks teeme tsütoloogilisi ja histoloogilisi analüüse. Samuti saab siin teha ultraheliprotseduure, milleks samuti vastavaid teadmisi, oskusi ja kogemusi oman,” rääkis ta. 

Tähtis regulaarselt kontrollida

Esmatähtsaks peab doktor Kolk haiguste ennetamist ja profülaktikat. “Praeguses meditsiinis on ennetuslik külg äärmiselt oluline.  Kui varem tuli inimene arsti juurde tavaliselt siis, kui haigus endast märku andis, siis nüüd on patsiendid väga oodatud regulaarsele tervisekontrollile  emakakaelavähi, rinnavähi ja sugulisel teel levivate haiguste välistamiseks või varajaseks diagnoosimiseks. Mitmeid selliseid uuringuid rahastatakse haigekassa  projektidest  ja  programmidest. Tunneme pidevalt huvi, kas ja millal on patsiendid ühtedel või teistel uuringutel käinud ja vajadusel teeme uued analüüsid,” rääkis ta.

Marit Kolgi sõnul käiakse naistearsti juures esimesel visiidil üldjuhul juba üsna varases neiueas. “Esimesest külastusest sõltub suuresti ka edaspidine suhtumine  ja tava külastada naistearsti. Tulla võib koos emaga, aga ka üksi. Vastuvõtt algab vestlusega ja kui patsient pelgab, lükkame läbivaatuse mõneks järgmiseks korraks. Noortele on aga elementaarne teavitada, et kui naine alustab suguelu, tuleb hakata ka  regulaarselt naistearsti külastama,” ütles doktor Kolk.

Eesti Seksuaaltervishoiu Liidu raames on ta aastaid tegelnud ka noorte nõustamisega. 

Hirm ravimite kõrvaltoime ees

Marit Kolk on Jõgeval töötanud veel lühikest aega, mistõttu põhjalikumaid järeldusi meie maakonna naiste tervisest ja terviseteadlikkusest on veel vara teha. Siiani on kõik patsiendid olnud toredad ja lahked, meeldivalt üllatavad on kohtumised varem Tartus visiitidel käinud patsientidega. “Info minu siin töötamisest ikka levib tasapisi,” tunnistas arst.

“Olen siiski tähele pannud, et rasestumisvastaste vahendite kasutamise suhtes ollakse üsna skeptilised. Asjata kardetakse nende kahjulikkust tervisele, muu hulgas kaalu tõusu ja kasvajate teket.

Postmenopausi jõudnud naised tunnevad aga sageli hirmu hormoonravi ees.

Hormoonasendusravi tuleks aga alustada kohe, kui postmenopausi tundemärgid avaldunud on. Doktor Kolk peab loomulikuks, et naine tuleb naistearsti vastuvõtule koos partneriga. “Kaaslane on sageli arsti juures moraalseks toeks. Sageli vajavad tervisemured ja sellega kaasnevad muudki probleemid ühist läbiarutamist. Mõnikord aitab selline visiit kaasa ka mehe tervisehäirete avastamisele. Näiteks tänapäevaste andmete põhjal põhjustavad viljatust viiskümmend protsenti naiste ja sama palju ka meeste terviseprobleemid. Rõõm on tõdeda, et Eesti mehed on hakanud senisest tõsisemalt suhtuma oma tervisesse  ja ka ise külastama androlooge ehk meestearste, kuhu võib patsient otse ilma saatekirjata pöörduda. Igati teretulnud on tulevased isad ka oma naiste raseduse jälgimise visiitidele, eriti populaarsed on need visiidid, kus tehakse ultraheliuuringut. Kindlasti aitab see meestel sotsiaalselt ja psühholoogiliselt uue ilmakodaniku tulekuks valmistuda.”

Kõige tähtsam on doktor Kolgi jaoks diskreetsus, mis on  väiksemas kohas eriti oluline. Ühelgi naisel ei ole pidanud arsti visiit ära jääma ka siis, kui tal ei ole lapsi kuhugi jätta. “Oleme oma vaprad õed siin siis kõik tööle rakendanud,” lisas ta.

Marit Kolki kutsus Jõgeva haiglasse tööle  asutuse ravijuht Kalle Piiskoppel. “Nõustusin pärast mõningast mõtlemisega. Just maapiirkondades tuntakse eriarstidest suurt  puudust, sest mitmed spetsialistid on tööle asunud välisriikidesse.

Jõgeva haiglast olin kuulnud kui arenevast raviasutusest,” rääkis arst, kes praktiseerib ka Tartus ja Tõrvas.   

Doktor  Kolgil on abiks ämmaemand Piret Virkus, kes on seda tööd teinud kaheksateist aastat. “Koostöö uue arstiga laabub hästi ja soovime anda patsientide

teenindamiseks parima,” kinnitas ta.

Lisaks Marit Kolgile võtab Jõgeva haiglas jätkuvalt vastu ka sama ala eriarst Tiiu Luga.  

Naistearstide vastuvõtud Jõgeval

*Naistearsti jutule pääseb perearsti saatekirjata, registratuuris tuleb vaid endale aeg reserveerida

*Doktor Marit Kolk võtab vastu neljapäeviti 

*Jätkuvalt võtab vastu ka doktor Tiiu Luga

i

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus