Margo Pajo on Eesti künnimeister

Kuulsast kündjate perest pärit Torma noormees Margo Pajo pälvis eelmisel reedel Eesti künnimeistri austava tiitli ja sõidab järgmisel aastal Horvaatiasse maailmameistrivõistlustele kodumaad esindama.

Tänavused künnivõistlused viidi läbi möödunud reedel Viljandimaal Olustveres. Seekordne meistritiitel, nagu mõned eelmisedki, tuli Jõgevamaale. Parima künni meistrite klassis tegi seekordsel Tormast pärit Margo Pajo. “Ma pole kunagi mingi tõsine tehnikamees olnud. Tehnikaga tegelemine on minu jaoks lihtsalt hobi ja selle huvi olen pärinud oma isalt. Mulle on räägitud, et esimest korda istusin traktorirooli taga paari kuu vanusena isa süles,” rääkis Margo. Esimese vao ajas ta iseseisvalt põllule viie-kuue aasta vanusena. Nelja-aastasena oli ta isaga kaasas Jänedal peetud künnivõistlustel. 

Võistlema 12-aastaselt

Margo isa Mait Pajo, kes on nüüdseks üheteistkordne Eesti künnimeister, saadeti omal ajal  künnivõistlustele tehnikumi agronoomia eriala õpilasena. Margo sõnul tekkis temal huvi kündmise ja sealt edasi võistlustel osalemise vastu samuti tänu isale.  Esimest korda istus ta künnivõistlustel traktorirooli 12-aastasel, tookord loomulikult noorteklassi võistlejana. “Olin siis veel küllalt väike, ei jõudnud õieti adra hõlmagi tõsta. Eks ma kuidagi hakkama sain. Erilist närvi mul küll sees polnud. Kündsin lihtsalt nii, nagu suutsin ja oskasin,” meenutas Margo Pajo, kes jäi tookord nelja noorvõistleja seas kolmandaks. Tema mäletamist mööda toimus toonane võistlus Väätsal. Hiljem õnnestus Margol noorteklassis kahel korral meistriks tulla. Juba siis võistles ta sama masinaga, millega eelmisel reedel ja laupäeval Olustvere võistlustelt künnimeistri tiitli koju tõi. Traktori  New Holland ja võistlustel osalemise on aidanud talle organiseerida Arvi Tammel.  

Ühes majas mitu künnimeistrit

Margo Pajo sõnul jagatakse künnivõistlustel võistlejad kolme klassi: noorvõistlejad, pöördatradega kündjad ning kõige olulisem on meistrite klass. Just selles viimases ta ise tänavu meistriks tuligi.  Võistlejal tuleb künda 20×100 meetri suurusel alal, esimesel võistluspäeval küntakse kõrremaad ja teisel rohumaad. Elemente, mida kündmise juures silmas peetakse, on palju. Vagu peab olema sirge, hinnatakse kokkukündi, lõpuvagu, künni üldilmet jne.

Meistriklassis osales seekord kuus võistlejat. Päris omapärane on Margo võidu juures fakt, et eelmisel aastal hoidis künnivõistluste võitja rändkarikat oma käes tema majanaaber Raido Kunila. “Me elame Raidoga Tormas samas majas, mis ongi vaid  minu ja tema pere koduks,” rääkis noor künnimeister.

Raido Kunila on seitsmekordne Eesti künnimeister. Aasta pärast tuleb Margol minna kaitsma Eesti künnimeistrite au maailmameistrivõistlustel Horvaatias. Igast riigist saadetakse võistlema meistrite klassi võitja ning pöördatrade klassi võitja. Margo Pajo sõnul on eestlased maailmameistrivõistlustelt parima tulemusena koju toonud kaheksanda koha. Selline teadmine sunnib teda tõsiselt pingutama. Maailma tasemel tuleb rinda pista selliste tuntud künnimaade võistlejatega nagu seda on Šotimaa ja Austria. “Kui meil on ainult üks künnivõistlus aastas, siis nendes riikides korraldatakse võistlusi hoopis sagedamini,” rääkis Margo Pajo.

Vaatamata huvile masinate ja kündmise vastu kavatseb Margo Pajo hoopis ehitamist õppima minna. “Ma lähen ehitust õppima kas Tallinna Tehnikaülikooli või Tartusse Eesti Maaülikooli,” lausus tulevikusihte seadev noormees. Võimaluse korral lubab ta ka pärast tuleval aastal toimuvaid maailmameistrivõistlusi võistluskünniga edasi tegelda. 

i

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus