Margit Kingsepp on valmis Kalevipoja Kala- ja veefestivali uneski nägema

 

Kalevipoja Kala- ja veefestivalide eel ja ajal on Kasepää rahvamaja perenaisel Margit Kingsepal alati palju tegemist  olnud. Tänavuse, 21. augustil peetava festivali ettevalmistamine ja korraldamine on talle aga varasemast pingelisem, sest kogu korraldamistöö koorem lasub Kasepää valla õlgadel.

Tegelikult on Teil praegu puhkus. Kui meie intervjuu kõrvale jätta, kuivõrd saate töised mõtted ja mured selleks hingetõmbamisajaks unustada?

Päriselt mitte, sest kalafestivalile mõtlemisest ei pääse ka puhkuse ajal. Ikka otsid koos toimkonnaga lahendusi, kuidas midagi teha, et kõik hästi laabuks, et jääksid rahule külastajad, kauplejad ning ka meie, organiseerijad, ise.

Mulle meeldib puhata siinsamas Peipsi ääres, see võimaldab vajaduse korral kiiresti tööle ümber orienteeruda. 

Kas vaim on valmis ka kalafestivali-ainelisteks unenägudeks?

Unes võib ehk näha sellist olukorda, et kõik tarvilik on tehtud ja rahvas võib festivalile saabuda, kuid järsku avastad, et puuduvad näiteks piletid. 

Varem pole aga Kalevipoja Kala-ja veefestivalile pääsemiseks pileteid vaja olnud. Kuidas seda külastaja rahakotile mõjuvat uuendust kommenteerite?

Viis aastat on meie festivalid tõesti kõigile tasuta olnud. Tänavu tuli leida teistsugune lahendus, sest mahukas sündmus on korraldajale üsna kulukas. Pileti ostmine annab aga õiguse kaasa elada kogu festivalimelule alates hommikust kuni keskööni, nautida vaheldusrikast kontserti ja meelalahutusprogrammi. 

Kes kutselistest või isetegevusartistidest võiks seekord festivalile kõige rohkem inimesi meelitada?

Usutavasti saab tõmbenumbriks viimasel ajal väga paljude lemmikuks kujunenud Toomas Anni esinemine. Küllap läheb südamesse ka Kirile Loo kontsert Peipsi kaldal ja mõnusa äratundmisrõõmuga võetakse vastu ansambel “Vanaviisi”. Teist aastat on kohal ka Põltsamaa puhkpilliorkester ja Palamuse line-tantsijad. Venekeelset rahvalaulu kuuleb Raja kultuurimaja ansambli Rainka esituses. 

Ise harrastate akordionimängu. Kas lähete festivalile koos pilliga?

Akordioni mängin ma aeg-ajalt oma rõõmuks. Festivalil mul aga pillimänguks aega ei jätku, sest tegelda tuleb sadade muude askeldustega. 

Kust Teid festivalimelus kõige rohkem leida võib?

Eks ma sündmuste keerises olen ja liigun, et alati kättesaadav olla ja operatiivselt kõikvõimalikele olukordadele reageerida. Festivali läbiviimisega seotud inimesed suhtlevad omavahel raadiosaatjate abil, mis saabuvad kohale koos helitehnikaga. 

Missuguseks  prognoosite kalavalikut?

Peipsi kalast müüakse laadal ehk kõige rohkem koha ja latikat. Arvatavasti oleks eriliselt palju rääbisesõpru, kuid Peipsi rääbis ei jõua vist ka tänavusele festivalile. Võimalik, et müügile tuleb Soomest toodud rääbis, mida eelmisel aastal samuti võrdlemisi palju osteti. Tavaliselt on laadal pakutud ka väikejärvedest ja merest  püütud kala. Koostöös Peipsi Alamvesikonna Kalurite Liidu esimehe Urmas Pirgiga saab teoks parima kalasupi konkurss. 

Kui suur on üldse kauplemishuvi?

Paljud kauplejad on juba müügikoha reserveerinud. Võtame ühendust ettevõtjatega, kes varasematelgi kordadel kohal olnud ning kutsume neid taas. 

Kas ja kellele on müügikoha suhtes ette nähtud soodustused?

Soodustusi teeme Kasepää valla inimestele, kes müüvad laadal sibulat, kurki  ning muudki köögivilja. Muide, eelmisel aastal osteti köögivilja piisavalt palju, kusjuures kalaga võrreldes osutus see isegi populaarsemaks kaubaks. 

Milliseid korrastus- ja remonditöid tuleb festivali eel teha?

Laadaplats on ürituse toimumiseks täiesti valmis. Üht-teist korrastada ja renoveerida tuleb ehk järveäärsel alal, kus tormid omajagu pahandust on teinud.  

Missugust panust on festivali õnnestumiseks oodata Kalevipojalt?

Kalevipoeg on lubanud festivalile tulla. Tegusal mehel võib aga mõndagi ette tulla ja sel juhul saadab ta kindlasti oma tervituse.  

Ja festivali idee algataja, eksmaavanem Aivar Koka tänavune roll?

Teadaolevalt osaleb ta festivalil ja loodetavasti aktiivselt. Täpsemalt tasub küsida aga temalt endalt. 

Kas festivalipäeval saab laevaga Peipsile sõita?

Laevasõite planeeritud pole. Ehk avanevad võimalused paadisõiduks, kui mõned paadifirmad seda ise pakkuma tulevad.  

Kui kaua kala- ja veefestival üldse kestab?

Lõpp on planeeritud südaööks. 

Mida ütlete nendele, kes soovivad pärast suursündmust uinuda telgis Peipsi kohina saatel?

Viisakale ja loodsesõbralikule inimesele on selline võimalus Kasepääl täiesti olemas. 

Margit Kingsepa CV

*Sündinud 1962. aasta 26. augustil Kohtla-Järvel

*Kohtla-Järve 5. Keskkool

*Rahvakultuurikeskuse korraldatud kultuuritöötajate koolitused

*Aastast 2002 Kasepää rahvamaja perenaine

*Olnud Kalevipoja kala- ja veefestivali, Kalevipoja uisumaratoni ja Kalevipoja rulluisumaratoni üks korraldajaid

*Organiseerinud Kasepää vallapäeva

*Juhendanud Kasepääl estraadiringi

*Hobiks akordionimäng

i

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus