Märgati noortevaldkonna tublimaid tegijaid

Möödunud nädalal autasustati Betti Alveri muuseumis meie maakonna paremaid noortevaldkonna töötajaid, keda kaaskodanikud on märganud ja tunnustamiseks esitanud. Tänavused märksõnad on noorsootöö arendamine, innovaatilisus ja vabatahtlik töö.

Jõgeva maakonna kultuuri- ja noorsootöö peaspetsialist Tiina Tegelmann nentis, et kohalike omavalitsuste tagasiside ja tublide märkamine jäi oodatust passiivsemaks. Linnad ja vallad ei ole harjunud oma noorsootöötajaid tunnustama. Siiski esitati tänavu kaks tugevat kandidaati, kes autasustamist väärivad.

Noorsootöö valdkonna auhindu jagasid Jõgeva linn ja vald. Linna noorsootöö peaspetsialist Nele Graverson ja valla noorsootöö peaspetsialist Sirle Schneider said hakkama millegi erakordsega. Nad tegid 2013. aasta noorsootöö valdkonna hea teo, näitasid parimat koostööd.  

Proovikivi linna ja valla koostöös

Aasta teoks valiti suvine noorteseminar “Mina maailma tipus”. Ürituse korraldamine sai Jõgeva linna ja valla vahelise koostöö proovikiviks. Märkamine ja tunnustus tõestavad, et saadi suurepäraselt hakkama.

Seminari esitas konkursile Jõgeva vallavanem Enn Kurg, sest tal endal avanes võimalus seal kaasa lüüa. Muidu on noortelaagrid nagu ikka: natuke pallimängu, puhkamist ja ujumist. Kuid seekord oli laagris midagi sellist, mis ühendas nii noori kui poliitikuid. Foorumteatri meetodil said noored teada, kuidas omavalitsustes asju korraldatakse, ning otsustajad said teada, mis on nende töös hea ning millele võiks rohkem tähelepanu pöörata.

Jõgevamaa haridus- ja sotsiaalosakond on Nele ja Sirle tööd pidevalt jälginud. Tiina Tegelmann märkis, et on noorsootöötajatel silma peal hoidnud sellest saati, kui ta maavalitsusse tööle asus. “Nad on liikunud õigete teemade ja tegevuste suunal. Vahel on noorsootöötajatel päike näos ja vahel nutt kurgus, kuid alla ei anna töötajatest kumbki,” kinnitas Tegelmann.

Nele ja Sirle olid tähelepanuorbiiti sattumisest üsna üllatunud, kuid tunnistasid, et nende töö väärtustamine annab hea tunde,  motiveerib uutele tegudele. Noorsootöötaja kuulab tegutsedes  oma  südamehäält. Igapäevatöös võib tekkida palju kahtlusi, kuid tunnustus annab kinnitust selle, et tehtu on õige ja vajalik olnud.

 

Olla noorte jaoks olemas

Nele ja Sirle meenutasid, kuidas nende koostöö alguse sai. “Mäletan, et olin alles tööle asunud ja ei julgenud kohe kellegagi suhtlema hakata,” jutustas Nele. “Mina helistasin esimesena,” teatas Sirle. Noorsootöötajad ei mäletagi enam, mis oli helistamise põhjuseks, kuid see paari aasta tagune  telefonikõne oli edaspidisele koostööle märkimisväärse tähtsusega. “Koos töötades saavutame rohkem,” kinnitas Nele.  

Noorsootöö puhul on linna ja valla piirid üsna hägused. Näiteks käivad nii  Jõgeva aleviku, Laiuse kui ka Siimusti noored Jõgeva linna noortekeskuses. Koostööd tehes kaasatakse suurem arv lapsi.

“Me teeme keskustes sarnaseid asju ja miks mitte neid koos teha,” selgitas Nele. Ka rahalises mõttes on koos tegutsemine kasulikum, siis on kulutused väiksemad.

Koostöö toimib mitte ainult Nele ja Sirle vahel. “Jõgeva linnas on kaks noorsootöötajat ja vallas viis, ühtekokku on meid seitse,” rääkisid nad. Näiteks oleks ka seminari korraldamine  üksi kulukamaks läinud.

Nele on Jõgeva noortekeskuses töötanud üle kahe aasta, Sirle ütleb, et on kogu oma teadliku elu tegelenud noortega. Ta meenutab, et on Jõgeva vallas noorsootööga tegelenud vähemalt üheksa aastat. “See ei ole enam töö, vaid missioon ning soov aidata ning olla olemas,” lisas Sirle.

Kindlasti ei jää noorsootöötajad loorberitele puhkama. “See on meie jaoks oluline teada, et kõik on hästi, kuid samas vaimus me kindlasti enam ei jätka. Tahame ikka veel paremad olla,” on nad ühel nõul.

Tunnustuseta ei jäänud ka Jõgevamaa gümnaasiumi 12. klassi õpilane Laura Pint. Ta märkab, kaasab, patsutab õlale, teeb pai ja vajadusel viibutab sõrme. Neiu on oma pühendumisega aidanud Jõgevamaa noortekogu õigele rajale. Laurale tuli  tunnustus enda sõnul tõelise üllatusena. “Ma ei ole veel nii vana, et öelda, et noortekogu on minu lapsuke, aga üks väike armas kutsikas on ta küll,” märkis ta.

MARGE TASUR

i

blog comments powered by Disqus