Mardid tulevad!

Täna õhtul võib taas käepäraste vahenditega „kaunistatud“ marakratte majast majja lippamas näha, sest homme on mardipäev.

Tänapäeva mardid esitavad pererahvale konksuga küsimusi,  räägivad ka ise naljalugusid või laulavad-tantsivad — nii, nagu keegi lasteaiast, koolist või ehk ka kodunt vastavat „haridust“ saanud. Ja muidugi ootavad maiustusi. Kahju vaid, et meie elu nii võõriti edenenud on, et paljude kortermajade välisuksed ja ka eramajade väravad pimeduse saabudes turvalisuse ja kodurahu huvides lukku keeratakse.  Nii jääb mitmetes peredes see kolme-neljakesi „viiehäälselt“ lauldud salmike, kus sisselaskmist palutakse ja väidetakse, et on tuldud kaugelt, kuulmata ja andmisrõõm kogemata.

Mardi- ja kadripäevatraditsioonid siiski õnneks päriselt ei kao, sest neid ja mitmeid teisigi rahvakalendri tähtpäevi tähistatakse nii lasteaedades kui koolides. Ja vahva ettevõtmisega saadi taas maha meie Tootsi-koolimajas ehk Palamuse kihelkonnakoolimuuseumis, kus novembri esimesest päevast saati ja veel tänagi santimiselaule õppida ja mardipäevakombestikuga tutvust teha saab.  

9. november 2010

blog comments powered by Disqus