Manipuleerimine rahva meelsusega

“Alkoholivastane võitlus” on valimiseelne atribuut, mille abil inimeste meelsusega manipuleeritakse. Igaüks teab kedagi, kel on raskusi uimase peata hakkamasaamisega, teema on kõigile hingelähedane ja mõistetav. Üksnes sellest rääkimine tagab tähelepanu, see on aga valimiseelsel ajal eesmärk omaette.

Tallinna linnavalitsus andis teada, et kavatseb keelustada pühapäevase alkoholimüügi. Loodame, et see jääbki jutuks, kuid kavatsus võidakse ka teoks teha. Seda toetavad “ekspertideks” nimetatavad mõttekaaslased, kes deklareerivad, et uuringute andmetel võib alkoholimüügi keelamine joomist vähendada. “Võib” tähendab aga seda, et vähendab ja ei vähenda ka.

Protsessid pole juhitavad

Kõik teavad, et juua võiks vähem, kuid kuni me ei süvene põhjustesse ja panustame vaid tagajärgedesse, seni liiguvad protsessid oma rada – need pole juhitavad. Alkoholiteemale tuleks läheneda laiemalt. Uute piirangute seadmine tekitab segadust, oodatud kasu asemel kogeme kahju. Mina ei poolda keeldusid ja piiranguid, mida alkoholi tarbimise ohjamiseks pakutakse.  Miks?

Meelemürke on tarvitatud iidamast-aadamast. Seda on harrastanud inimeste kõrval teadlikult või alateadlikult ka loomad ja linnud ning muud pudulojused. Närvisüsteem vajab teatud hetkedel maandamist, vastasel korral ei pea see pingetele vastu. Pole põhjust spekuleerida teemal, millised meelemürgid on paremad (apteekides müüdavad pole parimad), millised halvemad. Kõik on suhteline.

Vähe ja palju on samuti suhtelised mõisted, keskmist eestlast aga ei eksisteeri. Piirangute seadmisega alkoholile, antud kontekstis müügi keelustamisega pühapäevasel päeval kasvatame teiste meelemürkide tarbimist. Arvamus, justkui ohjataks alkohoolsete jookide tarbimist piirates  psühhotroopsete ainete tarbimist ühiskonnas tervikuna, on enese petmine.

Käskudest ja keeldudest ei piisa

Ma ei propageeri meelemürkide tarbimist, kuid ei pea õigeks ka segaduse tekitamist. Alkohoolsete jookide rohke tarvitamine kahjustab tervist, kuid sellest argumendist ei piisa müügipiirangute kehtestamiseks, aktsiiside kergitamiseks või muuks analoogseks tegevuseks. Meelemürkide tarbimise vähendamiseks ei piisa käskudest ja keeldudest.

Meelemürke müüakse apteekides, neid leidub looduses, sisaldub kemikaalides, annab kääritada. Kui ei viitsi vaeva näha, saab neid nurgatagustest raha või vahetuskauba eest soetada. Meelemürkide tarvitamise puhul kehtib ühendatud anumate reegel. Alkohol on meelemürkidest üks süütumaid.  Selle kättesaadavuse piiramisel pöördutakse kättesaadavamate ja tervisele ohtlikumate poole.

Selleks, et vabaneda umbrohust, tuleb hävitada selle juur. Alkoholi liigtarbimine on võsu, mitte juurestik. Murtud võsu asemel tekivad aga uued. Isegi koolijütsid teavad, et igale jõule rakendub vastujõud.

i

EUGEN VEGES

blog comments powered by Disqus