Mänd: valitsus on lähtunud eelarve koostamisel kõige konservatiivsemast prognoosist

Teisipäeval kõneles Jõgeva Kultuurikeskuses majanduse-ja poliitikaelu päevakajalistest teemadest Riigikogu Rahvaliidu fraktsiooni liige ja rahanduskomisjoni aseesimees Tarmo Mänd.

Tarmo Mänd märkis, et rahandusministeeriumis valminud 2010. aasta eelarve projekt on koostatud kõige konservatiivsemast majandusprognoosist lähtuvalt, mis erineb kahe protsendi võrra Eesti Panga omast.

“Kui siiani on olnud rahandusministeeriumi prognoosid tunduvalt optimistlikumad kui Eesti Panga koostatud, siis viimane rahandusministeeriumi prognoos, mille põhjal ka järgmise aasta riigiigieelarve projekt koostati, on mõnevõrra pessimistlikum.“

Mänd avaldas ka arvamust, et selliselt jätab rahandusminister endale puhvri, et vältida edasiste kärbete tegemist. Ta märkis ka, et valitsusel on kolme protsendi kriteeriumi täitmine eesmärk omaette, kuid ta pole kindel, kas majanduse selle välja kannatab.

“Kevadistel koalitsiooniläbirääkimistel selgus, et opositsioonipoliitikutel on tunduvalt vähem informatsiooni riigi rahalisest olukorrast, isegi rahanduskomisjoni liikmetel,“ ütles Mänd.

Tarmo Mänd andis ka ülevaate kevadistest läbirääkimistest Reformierakonna, Isamaa ja Res Publica Liidu ja Rahvaliidu koalitsiooni moodustamise tagamaadest. “Kuigi nii IRL kui ka Reformierakond tõdesid kevadel, et Rahvaliidu osalemine valitsusliidus võrdse partnerina looks nende hinnangul võimaluse, et maaelanikkonna, põllumeeste ja omavalitsustegelaste hääl ja huvid oleksid Eesti jaoks oluliste otsuste langetamisel selgemalt esindatud ja arvestatud, uut koalitsiooni ei sündinud. Tagantjärele arvan, et see oli IRLi strateegia enne europarlamendi valimisi, et olla enne valimisi tähelepanu keskpunktis eelarve tasakaalu loosungiga.”

Küll aga arvan, et Eestimaa Rahvaliit oleks saanud valitsuses oma valijatele antud lubadusi märksa paremini täita,“ ütles Mänd.  Taasiseseisvunud Eesti esimese Hiiumaa maavanemana on Tarmo Mänd arvamusel, et maakonnad ja maavalitsusest vajaksid ka praegustes oludes suuremat otsustamisõigust ja tegevusvabadust. “Minu maavanema töö algusaastatel kehtis maakondades kahetasandiline omavalitsussüsteem ja tegutsesid maavolikogud ning selline struktuur tagas maakonna elu tulemuslikku korraldamise,“ lausus ta.

Kohtumisel Tarmo Mändiga osalesid nii Eestimaa Rahvaliidu liikmed ja ka teiste erakondade esindajad.

iii

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus