Malle Weinrauch koolitab rahvatantsijaid väärikateks pidudeks

Matemaatikaõpetaja ja kauaaegne koolijuht Malle Weinrauch on rahvatantsuga alates lapsepõlvest sinasõber olnud. Praegu juhendab ta Pala kultuurimajas naisrühma Keerutajad, segarühma Tuuritajad ja seeniorite rühma Assikvere leedid.


Pala naisrühm Keerutajad õpib praegu tuleva aasta suvel Jõgeval toimuva III Eesti naiste tantsupeo „PereLugu“ repertuaari.
„Tantsud on südantliigutavad, huvitavad, kuid tahavad põhjalikku harjutamist. „PereLugu“ on naiste tantsupeole väga sisukas pealkiri, milles peegeldub naise ja mehe loodud pere ühtekuuluvustunne, püsivus ja järjepidevus lähtudes põlistest traditsioonidest,“ arvas Weinrauch.

Hulk pidusid seisab ees

„Naisrühma Keerutajad on tulnud ka uusi liikmeid. Tantsijateks on ka minu töökaaslased Pala koolist,“ lisas ta.
Tuuritajate segarühma mehed õpivad tantse järgmise aasta suvel Rakveres toimuvaks meeste tantsupeoks „Neli venda“.
Lähim suurem esinemine ootab Keerutajaid ja Tuuritajaid ees tänavu 12. detsembril Tartus Raekoja platsil toimuval talvisel tantsupäeval.
Seenioride rühm Assikvere Leedid plaanib suurema publiku ette astuda 2021. aasta mai lõpul Elvas toimuval „Memmede lustipeol“. Memmede rühmale on Malle Weinrauch mõnedki tantsud ise välja mõelnud.
Ise alustas Malle Weinrauch rahvatantsu harrastamist Valga I kaheksaklassilise kooli õpilasena. Peagi tantsis tütarlaps kaasa rajooni ja üle-eestilistel tantsupidudel. Rahvakultuurihuvi sai alguse kodust.
„Meie peres armastati väga muusikat ja laulu. Isa mängis balalaikat, õde akordioni. Kuna televiisorit polnud, möödusid paljud õhtud pilli mängides ja lauldes. Mina kõige nooremana tantsisin,“ meenutab Malle raamatus „Kultuuritegijad Kalevipoja tegude maalt“.

Osaletud kõigil tantsupidudel

Kui Malle Weinrach pärast Tartu riikliku ülikooli lõpetamist Tabivere kooli matemaatikaõpetajana tööle asus, hakkas ta ka rahvatantsuringi looma ja juhendama. Rahvatantsu edendamist jätkas ta Anna Haava nimelises Pala koolis.
„Olen juhendanud rahvatantsijaid alates viiendatest klassidest kuni vanemaealisteni. Rühmadega on osaletud kõigil maakondlikel ja üle-eestilistel tantsupidudel,“ ütles Malle Weinrauch, kes on olnud Jõgeva maakonna tantsupidude korraldustoimkonna liige. Kodukandis, Palal, on Malle korraldanud kodaverehõngulisi tantsupidusid.
„Rahvatantsijate treeningud algavad Pala kultuurimajas ikka õhtutundidel. Sealt koju minnes tunnen omajagu väsimust. Samas annab tantsijate entusiasm energiat,“ räägib Malle Weinrauch.
2007. aastal tunnustas Jõgeva maavanem Aivar Kokk Malle Weinrauchi Jõgevamaa Hõberistiga, aastal 2017 kuulutas Jõgevamaa Kodukandiühendus ta Jõgevamaa sädeinimeseks.
Matemaatikaõpetajana arvab Malle Weinrauch, et see eriala tuleb kasuks ka tantsude õpetamisel. „Nii on parem geomeetriliselt ette kujutada, kuidas tantsurühm peoplatsil paiknema hakkab. Rahvatantsuõpetajate hulgas leidub väga palju matemaatikuid.“
Elupõlise pedagoogi sõnul pole kooliõpilaste suhtumine matemaatikasse eriti muutunud. „Ikka on olnud neid, kes sellest valdkonnast rohkem, kes vähem huvituvad. Eks huvid ole ju erinevad.“
1985–2017. aastani Anna Haava nimelise Pala kooli direktorina töötanud Malle Weinrauch ütles, et nendest aastatest on talle kõige rohkem meelde jäänud head kolleegid, kes mõtete ja uuendustega kiiresti ja entusiasmiga kaasa tulid. Nad on ka ise igasuguseid põnevaid mõtteid genereerinud. Mõistagi on väga toredad olnud lapsed, kellega sageli väga hea toimetada. See kõik teebki rõõmu.
Praegu õpetab Malle Weinrauch matemaatikat Juhan Liivi nimelises Alatskivi koolis. „Siin on samuti väga hea töökeskkond,“ märgib ta.
Digiõppesse, mida koroonaviiruse ohu tõttu on tulnud koolides rakendada, suhtub Weinrauch matemaatika õpetamist silmas pidades veidi murega.
„Vahel peab õpilasele mõnda tehet, valemit või teoreemi korduvalt selgitama. Seda on tulemuslikum teha ikka siis, kui õpilasega näost näkku kohtud. Õpilase ja õpetaja suhtesse peab vähemalt põhikoolis kuuluma ikka vahetu kontakt. Ma saan sellest aru, kui lapsele silma vaatan. Pealegi ei pruugi kõikides peredes igale lapsele kvaliteetset arvutit olla.“
Oma lemmikpaigaks nimetab Malle Weinrauch kodu Pala vallas. Pühapäeval, 1. novembril soovisid lähedased, sõbrad ja tuttavad teenekale rahvakultuuriedendajale ja kooliõpetajale õnne seitsmega algavaks aastakümneks.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus