Malle Koppa soovitab naistel meeste tervise suhtes tähelepanelikum olla

Üle kolmekümne aastase staaziga perearst Malle Koppa ütles, et tema tööpiirkonnas Jõgeva vallas on meeste arv järjest vähenenud. “Jõgeva vallas sünnib palju poisse, seepärast leidub ka rohkesti abiellumisealisi noori mehi. Keskealisi ja vanemaid mehi on aga vähe. Paljud surevad ülekohtuselt vara, peamiselt südame-veresoonkonna haigustesse ja insulti, aga paraku ka alkoholismi ja õnnetuste tagajärjel, palju on ka enesetappe. Perearsti sõnul on mõnelgi mehel tervise rikkunud ka ajukahjustusi põhjustanud salaalkohol, mis aastaid tagasi levis ka tema tööpiirkonnas.

“Paljudel meestel oleks parema tervise ja pikema eluea huvides hädavajalik teada oma vererõhu näitu, südame töövõimet, veresuhkru ja kolesteroolitaset. Nende ja mitmete teistegi tervislikku seisundit iseloomustavate näitajate selgitamiseks tasuks julgesti perearsti poole pöörduda. Vaimastvere perearstkabinetis on olemas elektrokardiograaf ja kohapeal töötab laborant. Perearst on ikka esimene lüli raviprotsessis, kellel ravimi määramiseks mitmed võimalused. Näiteks võib perearst stressi ja depressiooni all kannatajatele ka antidepressante välja kirjutada,” rääkis doktor Koppa. Ta rääkis ka perearstide võimalustest aidata kaasa eesnäärmevähi õigeaegsele avastamisele. “Eesnäärmevähki saab diagnoosida ka vereproovi kaudu. Me saame anda suunamiskirja veenist võetud verest analüüsi tegemiseks, mille abil on kergem diagnoosi panna. Eesnäärmevähi antikehade hulka veres on mõttekas määrata üle 50-aastastel meestel. Jõgevamaal tehakse selliseid analüüse Jõgeva Haigla laboratooriumis.

Malle Koppa sõnul pole põhjust karta, et vastavat vereuuringut soovib teha liiga palju mehi ning perearstil on raske analüüse rahastada. “Praegu on probleem hoopis selles, et oma tervise pärast tunneb muret liiga vähe mehi. Mõneti on Jõgevamaa mehed siiski arstiga suhtlemisel julgemaks ja avameelsemaks muutunud. Vähenenud on valehäbi impotentsusnähtude kurtmisel. Enamus Jõgevamaa perearste on küpses eas ja elukogenud naised, kellele mehed julgelt oma tervisehädadest kõnelevad ja kelle nõuandeid hoolikalt järgivad.

Doktor Koppa märkis, et mitmete tema patsientide tervise on rikkunud ka pingeline maatöö. “Masinamehed kaebavad tihti seljavalusid ja liigesehädasid, lülisamba moondumisi. Pideva füüsilise koormuse tõttu ning niiskuse ja jaheduse mõjul tekivad kergesti ka liigese- ja luustikuhädad. Üks võimalus nende haiguste vältimiseks on kanda külma ilmaga sooja ja pikka pesu. “

Malle Koppa avaldas arvamust ka selle kohta, miks naiste keskmine eluiga pikem on kui meestel. “Naised taluvad paremini stressi, on tugevama elutahtega ja oskavad ennast ka rohkem hoida. Nad tunnevad vastutust pere eest, kohustust lapsed üles kasvatada. Mehed kipuvad raskustele alla andma. Naised võiksid aga ergutada mehi optimistlikumalt ellu suhtuma ja ühtlasi julgustama neid oma tervisest rohkem hoolima.”

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus