Malevlased aitavad Kuremaal vaarikasaaki korjata

  

20-liikmeline Kuremaa malevarühm moodustab kaks kolmandikku Endel Söödi vaarikatalu korjajatest ning kiidusõnadest talu peremehel igal juhul puudu ei tule.

„Ei oleks tänavu mul neid tublisid malevanoori abiks olnud, oleksid pooled marjad korjamata jäänud,“ sõnas Endel Sööt, kes on malevlastest siiras vaimustuses. Noored tulid laagrisse 22. juulil ning on sellest ajast iga päev vaarikaid korjamas käinud.

Enamik laagrilisi on pärit Tallinnast ning on 15-18 aasta vanused. Endel Söödi sõnul on tegemist tõeliste linnalastega, kuna mõnel neist pole ühtegi lähisugulast või tuttavat, kes elaks maal. Siiski saavad noored marjakorjamisega hästi hakkama. „Nad on tõesti tublid ja nende komandörid (nii nimetas Sööt kahte noort rühmajuhti) on ka väga vahvad ja toredad,“ jätkas Sööt malevlaste kiitmist. „Mõned jätavad isegi lõunapausi vahele, et marju korjata,“ lisas ta.

Noorte tööpäev algab kell 9.00. Kümme minutit enne üheksat peavad nad väljuma Kuremaa ujulast, mis on nende ööbimispaigaks. Kerge hommikune jalutuskäik enne pikka tööpäeva tuleb ju alati kasuks. Talu peremees piitsaga noori põllul taga ei aja, kuid siiski on ta andnud ette soovitusliku päevanormi, mis on kuus kilo marju, ning peab tõdema, et enamik neist määratud koguse ka päeva lõpuks kokku saavad. Tööpäev lõppeb pärastlõunal kell pool neli.

Motiveeritakse preemiatega

Endel Sööt on malevlaste tööjõudu kasutanud ka kahel varasemal aastal ning tema sõnul on ilma laagri noorteta saaki väga keeruline põllult ära saada. Samas ei palka Sööt malevlasi ainult puhta omakasu eesmärgil. „Noortele on vaja seda töötegemise harjumust õpetada ning marjakorjamine annab selleks suurepärase võimaluse. Samas on laagrilised just selles kõige paremas eas tööharjumuste omandamiseks,“ selgitas mees.

Noored teenivad vaarikakilo pealt 10 krooni ning päevapalk jääb neil 60-80 krooni vahemikku. Samas on peremees nende jaoks välja mõelnud ka preemiad, nimelt viit paremat korjajat premeeritakse rahalise tasuga. Kõige rohkem marju korjanud malevlane saab laagri lõpus 400 krooni, teise koha omanik 350, kolmas koht saab 300 krooni, neljas 250 ning viies 200 krooni „maksuvaba“ preemiat.

Lisaks tööle ka lõbu

Malevlane Kaia, kes on marjakorjajatest üks tublimaid, tuli koos sõbrannaga malevasse nii töö kui ka lõbu pärast. Malevas on neiu tänavu esimest aastat, kuid suviti on varemgi tööl käinud. Vaarikate korjamist Kaia väga kontimurdvaks tööks ei pea. „Mõni päev on väheke väsitav kuuma päikese käes töötada,“ tunnistas neiu, kuid õnneks pole ta päikesepistet ega ka liiga katkiseid käsivarsi töötegemise käigus saanud.

Kuna malevas olemine ei tähenda ainult pikki ja raskeid tööpäevi, vaid ka lõbusat koosviibimist, siis korraldatakse Kuremaa rühmas õhtuti ka mitmeid huvitavaid mänge ja võistlusi. Üheks meeleolukamaks võistluseks oli kindlasti jalgpallimäng, kus mängijate silmade ette olid seotud ära lõigatud põhjadega plasttopsid, mis raskendasid oluliselt pallile pihta saamist.

Veel on peetud mitmeid teatevõistlusi ning tulemas on ka traditsiooniline malevapulm. Rühmajuhtide Merlini ja Kristeli sõnul on sportmängudes tähtsam osavõtt kui võit ning kindlasti peab igasugustel võistlustel saama võimalikult palju nalja. „Õnneks pole noorte seas väga palju virinat ja pirtsutamist ette tulnud ning mängudest võetakse väga aktiivselt osa,“ sõnasid rühmajuhid.

Trefijärgne koristus malevlaste teha

Kuna maleva ajal toimub Kuremaal Jõgevatreff ja hosteli ruumid tulevad mootorrattureid nii puupüsti täis, et osad neist peavad isegi koridoris magama, siis on noored sunnitud sel nädalavahetusel ööd veetma Luual, kus toimetab Luua õpilasmalev. Seal peetakse igasuguseid põnevaid mänge ja võistlusi ning õhtul toimub kindlasti ka väike pidu.

Toimekad noored tulevad pühapäeval appi Trefi peakorraldaja Igor Ellissonile, aidates koristada motopeo laagriplatsi. Vastutasuks sõidutab Ellisson noori malevapulma järelpeol Kuremaa järvel oma “Lindaga”.

Töökad noored toimetavad Endel Söödi juures kuni

7. augustini. „Kindlasti kavatsen ma ka järgmisel aastal enda juurde malevarühma värvata,“ sõnas Sööt, kelle arust võiksid ka teised Jõgevamaa edukamad ettevõtjad enda juures suviti malevlastele tööd pakkuda. 

EILI KOITLA

blog comments powered by Disqus