Maiuspalu kahe- ja neljajalgseile

Elistvere loomapargis peeti möödunud reedel teist kohvikutepäeva. Nagu mullugi, said lustlikust söögipeost osa ka loomapargi neljajalgsed asukad.


Inimeste jaoks mõeldud ajutised vabaõhukohvikud avasid Elistveres oma uksed kell üks päeval, ent suurem rahvamass tuli kohale kella kolmeks, mil karu Karuliinale tort ette anti: torti mugivat karu ei näe ju iga päev. Tänavu meisterdas Riigimetsa Majandamise Keskuse (RMK) Elistvere külastuskeskuse teabejuht Elle Mäerand Karuliinale tarretisetordi mullustest mustikatest, tänavustest aedmaasikatest ja poest ostetud viinamarjadest. Et tort tugevamini lõhnaks, oli see kaunistatud rulli keeratud lõhefileega.

Lõhefilee korjas Karuliina algul küll tordi pealt ära, aga kui marjad söödud, laskis ka kalal hea maitsta. Ei tea, kas tüütute putukate või millegi muu pärast, aga vahepeal hõõrus Karuliina hoolega oma pead ning lõpuks nühkis veel täie mõnuga selga vastu puud, nii et rahvas sai korraliku etenduse.

“Justkui postitantsu teeks,” arvas üks pealtvaatajatest. Elle Mäerand aga lisas, et tunnike enne tordisöömist jäi Karuliinal tantsust õige vähe puudu. Loomaparki külastas nimelt noor lõõtsamees Rauno Koorts. Kui karu tema mängitud polkast suurt midagi ei arvanud, siis valsirütm pani ta juba kergelt kaasa kõikuma.

Karu polnud ainus loom, kes kohvikutepäeval maiust sai. Metskitsedele viidi mustikavarsi, põhjapõtradele samblikutorti viinamarjadega ja põtradele pärnaoksi: pärnalehti armastavad nad vägagi nosida. Tõsi, emapõder Tuule kippus värskeid oksi nähes pirtsutama, aga ta olevatki selline “pipstükk”. Seda suurema noosi sai isapõder Erik.

“Metsik” menüü

Inimesi teenindas loomapargis päris mitu kohvikut. Nagu mullugi, oli põneva “metsa poole kaldu” menüüga kohal RMK Kagu-Eesti piirkonna külastusjuht Tiia Ilmet Räpinast. Tema kohvikust võis soetada riisikakotletiga võileiva, korvikese seenesalatiga, tüki kukeseenepirukat või taldrikutäie sooje pannkooke. Neile võis peale võtta õige mitut sorti moosi.

Pannkooke õnnestus Tiial serveerida ka oma vanematele Ilme ja Kaupo Ilmetile. Nad arvasid, et päris tore on, kui ei pea tütrele Räpinasse külla sõitma, vaid võib end Elistveres võõrustada lasta. Elistvere loomapargi omaaegsel käivitajal Kaupo Ilmetil kulus muidugi aega ka suhtlemisele kohalike inimeste ja loomadega: teda mäletatakse loomapargis veel hästi.

Tiia Ilmeti kohviku naabrusse olid telgi üles ja lauad välja pannud Astra Säälik ja Ott Mäerand Kääpal tegutsevast OÜ-st Mäerand Grupp. Nemadki pakkusid põnevaid suupisteid, näiteks kohafileega võileibu, tüümianimaitselist sibula- ja briepirukat, spargli- ja briepirukat, rabarbri-juustukooki, linnupiimakooki ja dopsikooki. Kohafilee oli Oti ema soolatud, muu aga Astra ja Oti ühislooming.

“Eile kell kolm pärastlõunal alustasime küpsetamist ja kell kolm öösel saime magama,” ütles Astra.

Ott lisas, et nende jaoks on Elistvere kohvikutepäev justkui eelsoojendus veidi rohkem kui kuu aja pärast toimuvaks Kääpa kohvikutepäevaks. See on neile justkui koduväljakumäng pallimänguvõistkonnale: sellel tuleb hästi esineda. Mäerand Grupi põhitegevus on aga puidust tarbe- ja dekoratiivesemete tootmine. Nende vahvad mõtteteradega kaunistatud kastid on muutunud laatadel nii minevaks kaubaks, et Astral ja Otil vaba aega peaaegu polegi. Sestap tuli neil kohvikukraami küpsetamiseks ööst lisa võtta.

“Siin, Elistveres, on tore kohvikut pidada ja ilm on ka imelikult ilus: justkui polekski me Eestimaal,” ütles Ott.

Meeldiv üllatus

Ilma üle imestas ka üks Tallinna lähedalt tulnud neljaliikmeline pere. Nad olid nädala algusest peale Peipsi ääres suvitanud, aga päikesele pihta polnud saanudki. Tagasi tulles põikasid aga loomaparki ja seal olid lisaks päikesele ja loomadele veel vahvad kohvikud.

“See oli küll meeldiv üllatus,” ütles pereisa.

Kui rahvas oli rahul kohvikutega, siis kohvikupidajad omakorda klientidega.

“Kohvikutepäevale tulevad ainult toredad inimesed. Virisejad siia ei satu. Seepärast on ajutise kohviku pidamine rohkem lõbu, mitte töö,” ütles koos sõbrannadega Elistvere mõisa valitsejamaja varemete juures kohvikut pidanud Irmelin Kato. Sama kinnitas Kudinalt pärit Helje, kes kauples suupärasega loomapargi külastuskeskuse tagusel terrassil.

“Kui võileivatordi tükk taldrikule tõstes pisut laiali lagunes, lõi klient käega ja ütles rõõmsalt: ah, kõhus läheb ju kõik lõpuks segamini,” sõnas Helje. “Täna on tõesti olnud superpäev: nii ilma kui inimeste poolest.”

Elistvere loomapargis oli möödunud nädalal külastajaid tavalisest rohkem mitte ainult kohvikutepäeva, vaid ka ööloomapargi pärast: kolmapäevast pühapäevani said huvilised loomade tegemisi uudistada ka hilistel õhtutundidel. Park suleti alles keskööl.

Kel vedas, sai näha ka pargi uusi asukaid: kabehirvevasikaid, noort rebast, kes juba Jussiks ristitud, noort nugist (pargi töötajad loodavad, et see on metsnugisest haruldasem kivinugis) ja kährikkoerakutsikat.

 

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus