Magusad Hansapäevad said selleks korraks läbi

Selleks aastaks on ajaloohõngulised pidustused läbi. 13.-15. juulini oli tartlaste ja kõigi külaliste ees avatud ajaportaal. Mõnemeetriste vahedega paiknesid ärkamisaegne Raelinn, muinasaegne Jõelinn ja keskaegne Jaanilinn. Ringi liikusid kostümeeritud inimesed – narridest raehärradeni.

“Hansapäevad on kujunenud suvise Tartu üheks kesksemaks sündmuseks, mis toob siia rahvast kokku lähemalt ja kaugemalt. Linn täitub mõnusa meluga, kus on põnevat kuulamist-vaatamist nii suurtel kui väikestel peolistel, ” ütles Tartu linnapea Urmas Kruuse.

Üksteist aastat Hansapäevi

Hansalinna ajaloo tõstis Tartu au sisse 11 aastat tagasi – aastal 1996. Siis tehti algust suviste hansapäevadega. Selle aasta hüüdlauseks oli “Ajalugu elab!”

Inimesi julgustati tutvuma ajalooga. Üheks parimaks variandiks on ümberkehastumine – näe välja, tunne ja mõtle nagu inimene sajandeid tagasi. Parimad temaatilised kostüümid said auhinna. Selleks, et oleks lihtsam valmistada muinas-, kesk- või ärkamisajale omaseid kostüüme, leidus kodulehel lõikeid nii särkide, kleitide, keepide kui ka peakatete jaoks.

Nooruslik laat

Laada lette ulatus Raekoja platsist Kaubamajani. Sellel aastal osales peaaegu 300 kauplejat. Esimest korda olid Hansalaadal esindatud ka kaks õpilasfirmat. Tartust pärit Loits ja J.E.K., said võimaluse oma kauba tutvustamiseks, turustamiseks ja kauplemiskogemuse saamiseks. Nende toodete seast leiab öko-kaarte, looduslikke kinkekotte, loitse ja ruunikive.

Kohale meelitati kaupmehi nii meil kui mujalt. Lätlaste ja leedukate tooteid tunneb tihti juba stiilist, siiski oli paari leti ääres ka eestikeelne kiri “Oleme Lätist/Leedust”.

Müüdi nii Eesti hallitusjuustu kui ka kitsejuustu, soja- ja astelpajutooteid, lambanahku, õllekappasid ja kärjemett. Lisaks veel ohtralt ehteid ja loomulikult unest magusamalt lõhnavaid Olde Hansa mandleid.

Suve süda

“Tartu pole enam ammu suveunes tukkuv ülikoolilinn, põnevaid kultuurisündmusi ja meelelahutusüritusi jagub siin kõigiks suvekuudeks,” märkis Kruuse.

Inimesi oli igas vanuses ja nahatoonis. Ka muusika varieerus regilaulust rütmikamate slaavi lugudeni.

Kõige sügavama mulje jättis Eesti-Ukraina bänd Svjata Vatra (‘püha tuli’), mis laulis nii revolutsioonist kui kenast naabrinaisest. Mõistmist, lusti ja osturõõmu jätkus kolmeks päevaks. Hansapäevad  on üritus, mis jätkuvalt ühendab nii ostjad, kauplejad, esinejad kui ka pealtvaatajad kirevaks kompotiks.

BERIT-BÄRBEL REBANE

blog comments powered by Disqus